סגור

צפיפות? באר שבע מקימה שכונת וילות

רמ״י החלה בשיווק של 654 מגרשים לצמודי קרקע בפאתי העיר, בניגוד לתוכנית המתאר שנועדה לחזק את מרכזה

רשות מינהל מקרקעי ישראל (רמ”י) החלה בשיווק 654 מגרשים לבתים צמודי קרקע בשכונת רקפות החדשה, המוקמת בכניסה הצפונית לבאר שבע. בעירייה מקווים כי המחירים האטרקטיביים של המגרשים יצליחו למשוך לעיר זוגות צעירים ממרכז הארץ. התוכנית (תמ"ל 1016), שעליה חתומה האדריכלית נעמה מליס, תכלול כ־4,100 יחידות דיור במבנים צמודי קרקע ובנייה רוויה נמוכה. לפי העירייה, "השכונה תהיה בעלת צביון כפרי ותיתן מענה למשפרי דיור מקרב תושבי העיר באר שבע ולכאלה שירצו להצטרף אליה". כמו כן, העירייה פועלת מול משרד השיכון ורמ”י לקביעת תקנה במסגרת המכרז שתקבע כי לפחות 50% מהזוכים יהיו בני המקום.

יוספה דברה, אדריכלית העיר לשעבר, הבהירה בדיון בותמ”ל כי השכונה תואמת את תוכנית המתאר לעיר: “לפי תוכנית המתאר, אנחנו רוצים לצופף את מרכז העיר, אבל בשולי העיר, בטבעת החיצונית, הצפיפות יורדת ושם אנחנו רוצים לבנות יחידות צמודות הקרקע. אם לא נבנה אותן שם, נקבל אותן ביישובים אחרים”.

1 צפייה בגלריה
באר שבע
באר שבע
באר שבע
(צילום: שאטרסטוק)
היעד המוצהר של תוכנית המתאר של העיר הוא ציפוף והתחדשות עירונית בשטח הבנוי אולם התוכנית סותרת באופן מוחלט את עקרונות התוכנית: מדובר בשכונת בלון, מרוחקת, מנותקת, לא צפופה, שמציעה טיפולוגיית בנייה פרברית. הפוך לגמרי מחזון העירוניות האינטנסיבית של תוכנית המתאר.
יעל דורי, ראש תחום תכנון בעמותת אדם טבע ודין: "בתוכנית המתאר של באר שבע יש מטרות של חיזוק מרכז העיר או דרום העיר באמצעות התחדשות עירונית. כל רגע שהם מבזבזים על התוכנית הזאת הוא על חשבון תוכניות אחרות, שהן הרבה יותר חיוניות לעיר ואמורות ליצור עיר כמו שצריך. הקמת פרוור של צמודי קרקע תקשה על העיר, על התושבים ועל התחבורה".
רוביק דנילוביץ', ראש העיר באר שבע מציין כי נקודת החוזק של העיר היא היותה מטרופולין בנגב, עם עתודות קרקע נרחבות והיא יכולה לספק תמהיל מגורים איכותי ולהציע דיור אטרקטיבי הכולל מגרשים ובנייה צמודת קרקע, מה שלא ניתן לספק בגוש דן העמוס והפקוק. רוב יחידות הדיור שנבנו בשנים האחרונות בעיר הן יחידות בבנייה רוויה ורק אחוז קטן הוא צמוד קרקע. "שכונת הרקפות תייצר מלאי גדול של צמודי קרקע לטובת משפרי הדיור בעיר ולטובת משפחות מכל הארץ שירצו להגשים את חלום המגורים בצמוד קרקע במחירים סבירים ובאיכות חיים גבוהה".