סגור

ממשיכים לנהור לדירה: משכנתאות בהיקף של 11.5 מיליארד שקל חולקו ביולי

כך לפי נתוני בנק ישראל; מדובר בהיקף הגבוה ב-76% לעומת יולי אשתקד. נקודת האור: קצב עליית המשכנתאות נבלם, ונתוני יולי דומים לאלה של יוני

שוק הדיור ממשיך לרתוח. מנתוני בנק ישראל שפורסמו היום (ג') עולה כי היקף המשכנתאות שניתנו בחודש יולי עמד על 11.5 מיליארד שקל, כמעט כמו נתוני השיא של חודש יוני - אז ניתנו משכנתאות בהיקף של 11.6 מיליארד שקל.
הנתון של חודש יולי גבוה ב-76% לעומת יולי אשתקד, וב-49% לעומת הממוצע ב-12 החודשים האחרונים, מה שמעיד על עליית המדרגה המשמעותית בפעילות בשוק הדיור בחודשים האחרונים. בסך הכל, בשלושת החודשים האחרונים חולקו משכנתאות בהיקף של 32.6 מיליארד שקל.
עם זאת, העובדה שקצב הגידול החד נבלם והיקף המשכנתאות ביולי דומה לזה של יוני עשויה אולי להוות נקודת אור מסוימת לכך שקצב הצמיחה בשוק מתחיל להתייצב. נתון נוסף שעלה באחרונה ומתייצב גם הוא, הינו משך תקופת המשכנתא - כך, תקופת המשכנתא הממוצעת עלתה בשנה האחרונה מ-21 שנים לאזור ה-23 שנים, ונראה כי היא מתייצבת סביב נתון זה.
1 צפייה בגלריה
פרויקט מגורים בבנייה. "הוצאת היתר למיזם סטנדרטי הופך לעניין של למעלה משנתיים"
פרויקט מגורים בבנייה. "הוצאת היתר למיזם סטנדרטי הופך לעניין של למעלה משנתיים"
פרויקט מגורים בבנייה
(ליטל גואלמן)
עליית המדרגה בפעילות בשוק המשכנתאות נבעה מההבנה בציבור שלא צפויה בקרוב תוכנית שתגדיל משמעותית את ההיצע, כלומר הסיבה הבסיסית להמשך עליית מחירי הדיור צפויה להישאר בעינה. הדבר גרם ללחץ בקרב רוכשי דירות, שממהרים לסגור עסקאות לפני שהמחירים ימשיכו לטפס.
אתמול פרסם בנק ישראל כמה צעדים, שאמורים לצנן מעט את השוק. הצעד המרכזי הוא איסור על מתן הלוואות שישמשו כהון עצמי במשכנתא; צעד זה צפוי להשפיע בעיקר על המשקיעים, שחלקם בשוק המשכנתאות עומד על כ-15%.