$
צרכנות פיננסית

הבנקים נוקטים בשורת צעדים כדי לסייע לנשים מוכות

בין הצעדים: הקפאת תשלומי משכנתא. מטרת המהלך: לעזור לנשים להגיע לעצמאות כלכלית ולסכל מצב בו בן הזוג המכה מנסה למנוע גישה לנכסים משותפים

רעות שפיגלמן 12:5211.01.16

נשים השוהות במקלטים לנשים מוכות יהיו זכאיות לבחינה של צעדים מקלים לקראתן מצידה של המערכת הבנקאית – כך סוכם באמנת שירות וולונטרית חדשה לה שותפים כל הבנקים בישראל. האמנה גובשה במסגרת הסדר שסוכם בין איגוד הבנקים והפיקוח על הבנקים בניהולה של חדוה בר, בעקבות פנייה של עמותות שונות העוסקות בנושא.

 

כך למשל, המערכת הבנקאית תסייע בביטול הרשאה משותפת שיש לשני בני הזוג בחשבון בנק משותף. זוהי אחת הבעיות המרכזיות שעולה בטיפול בחשבון הבנק של בני זוג במצב כזה.

 

פעמים רבות בן הזוג מנסה למנוע גישה של בת הזוג לנכסים משותפים כמו דירה או רכב. הבנקים יסייעו בביטול הרשאה הדדית שיש לבני הזוג בחשבון, ובמידת האפשר, הוא יסייע פתיחת חשבון חדש על שמה של האישה והעברת הפעילות שלה לחשבון החדש. יינתן סיוע גם בביטול חיובים משותפים כמו הוראות קבע.

 

המפקחת על הבנקים חדוה בר. "המהלך יסייע למאות נשים מדי שנה" המפקחת על הבנקים חדוה בר. "המהלך יסייע למאות נשים מדי שנה" צילום: נמרוד גליקמן

 

הבנק למעשה יאפשר לאישה לבצע תהליך של ביטול הוראות קבע מסוימות בהליך מזורז טלפוני מול הפקיד בבנק ולא בתהליך מסורבל הנהוג היום. .

 

בנוסף, תיבחן האפשרות לבצע חלוקה שווה של החוב הישן שיש לשני בני הזוג בבנק, כדי לסייע לנשים להיפרד מחלקן בחוב המשותף. כלומר, האישה תוכל לשלם מחצית מחובה בחשבון המשותף וייפתח לה חשבון חדש רק על שמה. אם בעתיד יטען בן הזוג שהוא חייב פחות ממחצית החוב, אז הבנק עצמו יהיה חשוף לתשלום יתרת החוב. 

 

כמו כן, הבנק יסייע בהקפאת תשלומי משכנתא למשך כחצי שנה והעמדת מסגרת אשראי או הלוואה לאישה.

 

צעדים אלו יתאפשרו באמצעות מינויים של אנשי קשר שיקשרו בין הבנקים לבין מקלטי הנשים הפזורים ברחבי הארץ. תפקידם יהיה לסייע לנשים בהבנת מצבן הפיננסי ולהעניק להן ליווי שיאפשר להן לקיים חיים פיננסיים עצמאיים.

 

במהלך המפגש עם דיירות המקלט, אמרה המפקחת על הבנקים ד"ר חדוה בר: "אני מאד נרגשת להיות כאן היום במפגש הזה. אני מברכת על כך שהבנקים נרתמו לסיוע לנשים המוכות, מתוך רצון טוב לסייע לאוכלוסיה שנמצאת במצוקה יוצאת דופן, ומתוך הכרה בחשיבות העניין. המהלך של יצירת האמנה בין הבנקים למקלטים, יסייע למאות נשים מדי שנה".

 

העמותות שהיו מעורבות האמנה הן עמותת ידיד, ארגון הקול הנשי, ובשיתוף רוח נשית, פורום מנהלות המקלטים לנשים מוכות, אישה לאישה, ויצו ונעמת.

בטל שלח
    לכל התגובות
    x