$
בונים קריירה ומשפחה

זוג צעיר: השאלות שכדאי לשאול לפני שאתם מחליטים לקנות דירה

האם יש לכם את ההון העצמי הדרוש, כמה באמת תעלה לכם הדירה עם כל התוספות ואולי עדיף בכלל לשכור? רכישת דירה היא אחת מההחלטות הכלכליות המשמעותיות ביותר, כך תקבלו את ההחלטה הנכונה עבורכם

ליאורה הירשהורן 11:2325.10.15

כזוג צעיר אתם נדרשים לקבל הרבה החלטות כלכליות יחד, כשקניית דירה תהיה ככל הנראה המשמעותית ביותר. הכרת הצעדים והשיקולים לקניית דירה תכין אתכם טוב יותר להחלטה האם לרכוש דירה, בהתאם למצבכם הכלכלי הנוכחי ובהתחשב בהוצאות הרכישה ובהכנסות ובהוצאות השוטפות שלכם בעתיד. חשוב שתקבלו את ההחלטה הנכונה עבורכם.

 

 

מהן העלויות הכרוכות בקניית דירה? עלות הדירה לא מסתכמת במחירה בלבד אלא כרוכה בעלויות נוספות אותן יש לקחת בחשבון. הוצאות אלו כוללות, בין היתר, תשלום מס רכישה, תשלום לעו"ד, תשלום לשמאי, עלויות פתיחת תיק משכנתא, עלויות ביטוח מבנה הדירה וביטוח חיים הנלווים למשכנתא והוצאות הובלה. סכמו את כל העלויות כדי לקבל את התמונה המלאה בנוגע לעלות קניית דירה. זכרו שבמקרים רבים מתווספות הוצאות בלתי צפויות נוספות ולכן כדאי להיערך גם אליהן מראש.

 

איך מממנים קניית דירה?

קיימות מספר אפשרויות למימון רכישת דירה: יש שנעזרים במשפחתם על מנת להגדיל את ההון העצמי שברשותם. כמו כן, משרדי ממשלה שונים מקנים סיוע בקניית דירה על פי קריטריונים שונים. קראו על הזכאויות השונות באתר משרד השיכון ובמדריך לרכישת דירה באתר.

 

משכנתא היא האמצעי הנפוץ ביותר למימון קניית דירה. חשוב לזכור כי הסכום שתשלמו על המשכנתא גבוה בהרבה מהסכום שתקבלו. משכנתא היא בעצם הלוואה לשנים רבות ולכן גם אם מדובר בריבית נמוכה על ההלוואה, סך ההחזר לאורך השנים הוא גבוה. תוכלו להיעזר במחשבון ההלוואה באתר האוצר שלי, כדי להמחיש לעצמכם כיצד ריבית משנה את סכום ההלוואה שעליכם להחזיר. כדי לדעת האם אתם יכולים לקחת משכנתא, שאלו את עצמכם את השאלות הבאות: האם יש לכם הון עצמי של 25% מערך הדירה שבה אתם מעוניינים (במידה וזו הדירה הראשונה שאתם רוכשים, אם אתם משפרי דיור דרוש הון עצמי של 30%)? האם אתם מרוויחים מספיק ובתחום עיסוק יציב שיאפשר לכם להפריש כחצי מההכנסות שלכם לטובת משכנתא? האם אתם פנויים להשוות מחירים, להתייעץ ולעסוק בענייני הרכישה כרגע? אם עניתם כן על השאלות, סימן שאתם בדרך הנכונה. היכנסו לקרוא עוד על איך לוקחים משכנתא באתר האוצר שלי.

 

האם לקנות או לשכור דירה? חשבו על שיקולים בעד ונגד כל אחת מההחלטות. זכרו שעבור כל שיקול, שני צדדים למטבע – מה שטוב לאחד, לא בהכרח טוב לאחר. חשבו מהן ההעדפות שלכם? מה יותר חשוב לכם בכל שיקול? כך, אולי, תצליחו להגיע להכרעה. נסו לענות:

 

  • האם חשובים לכם מגורי קבע או שאתם מעדיפים גמישות מבחינת מיקום וגודל הדירה?
  • האם אתם רוצים להשקיע את ההון העצמי שלכם במשכנתא לשם קניית דירה או שאתם מעדיפים להשקיע אותו דווקא באפיקי השקעה אחרים?
  • האם אתם יכולים להרשות לעצמכם לרכוש את דירת חלומותיכם? ואם לא, אולי אתם מעדיפים להמשיך לגור בה בשכירות בגלל יתרונות אחרים כמו למשל קרבה לעבודה?
  • האם יש ברשותכם הכנסה קבועה לצורך תשלום החזרי המשכנתא לאורך שנים בהן יכול להיות שהריבית תעלה והמשפחה תתרחב או שאתם מעדיפים גמישות שתאפשר לכם להתאים את רמת ההוצאות לרמת ההכנסות?

 

חולמים על בית משלכם? בידקו האם החלום מתאים למציאות הכלכלית חולמים על בית משלכם? בידקו האם החלום מתאים למציאות הכלכלית צילום: shutterstock

 

אם אתם לא בטוחים שתוכלו לעמוד בהחזרי המשכנתא, בדקו את האפשרות לדחות את קניית הדירה כדי לחסוך יותר כסף ולהגדיל את ההון העצמי - כך שהמשכנתא שתצטרכו לקחת תהיה קטנה יותר.

 

עדיין מתלבטים? מוזמנים לקרוא עוד באתר האוצר שלי או שקלו להירשם לסדנה להתנהלות כלכלית נכונה לזוגות צעירים של עמותת פעמונים. הסדנה ממומנת בשיתוף מחלקת האוצר שלי, במשרד האוצר ומעניקה כלים וידע להתנהלות כלכלית נכונה וכוללת התנסות חווייתית פעילה בהדרכת מנחי פעמונים. הסדנה מיועדת לזוגות צעירים בתחילת דרכם מכל רחבי הארץ שלהם עד ילד אחד, ללא תשלום וכוללת ארבעה מפגשים חד שבועיים.

 

דווקא עכשיו, לפני שאתם מקבלים את אחת ההחלטות הפיננסיות החשובות ביותר של חייכם בקשר לרכישת דירה, זה הזמן לקבל כלים ולרכוש ידע שיסייעו לכם ביצירת יסודות כלכליים יציבים למניעת משברים עתידיים. תוכלו להירשם לסדנה ולמצוא פרטים נוספים באתר פעמונים.

 

הכותבת היא סגנית בכירה לממונה על שוק ההון במשרד האוצר ואחראית על קידום חינוך פיננסי במסגרת "האוצר שלי".

 

 

 

 

 

 

בטל שלח
    לכל התגובות
    x