$
הוועידה לעסקים קטנים ובינוניים 2014
תמונת גג לוועידה לעסקים קטנים ובינוניים

ועידת כלכליסט

אנדרו אביר: "צריך לזכור שיתרות המט"ח הן מחסני החירום של המשק"

מנהל חטיבת השווקים בבנק ישראל אמר בוועידה לעסקים קטנים ובינוניים: "אנחנו לא רוצים שיגיעו למחסני החירום ויראו אותם ריקים"

תומר ורון 10:1512.05.14

"צריך לזכור שיתרות המט"ח הן מחסני החירום של המשק. כאשר יש בעיית נזילות של המט"ח בזמן של משברים פיננסיים, אנחנו לא רוצים שיגיעו למחסני החירום ויראו אותם ריקים" - כך אמר היום (ב') אנדרו אביר, מנהל חטיבת השווקים של בנק ישראל בוועידה לעסקים קטנים ובינוניים של כלכליסט. על פי נתוני בנק ישראל, נכון לסוף חודש אפריל יתרות המט"ח של בנק ישראל עמדו על 86.4 מיליארד דולר.

 

אביר התייחס בדבריו לתגליות הגז והשפעתן על המשק הישראלי: "אנחנו רוצים שתגליות הגז של ישראל יהיו ברכה למשק הישראלי ולא קללה. אם אנחנו מסתכלים על הולנד ועל נורבגיה שגילו גז - אנחנו רוצים להיות דומים יותר לנורבגיה".

 

אנדרו אביר אנדרו אביר צילום: נמרוד גליקמן

 

אביר התייחס למחלה ההולנדית, שם תגליות הגז של הולנד וההכנסות למדינה שהגיעו בעקבות כך חיזקו את המטבע ההולנדי ופגעו בתעשיות המסורתיות. "נורבגיה מנגד הקימה קרן עושר וידעה לקזז את ההשפעה של הגז על המשק ועל שער החליפין". אביר אמר כי בנק ישראל ימשיך לרכוש דולרים בכדי לנסות ולקזז את השפעות הגז על שער החליפין.


 

בימים האחרונים הדולר ירד לרמה של 3.45 שקל ובנק ישראל רכש עוד מיליוני דולרים בכדי לנסות ולעצור את ירידת שער החליפין. "הדולר-שקל תופס את רוב ההתעניינות בציבור ובשוק אבל הוא לא כל הסיפור. יותר נכון להסתכל על סל של מטבעות שהם שותפי הסחר של ישראל", הוסיף אביר. "ההבדל בין השניים יכול להגיע ל-5%. 
בטל שלח
    לכל התגובות
    x