$
הוועידה לעסקים קטנים ובינוניים 2014
תמונת גג לוועידה לעסקים קטנים ובינוניים

ועידת כלכליסט

ברוורמן: "יש כאן כלכלה לשכבה צרה מאוד, אך רוב האוכלוסייה מחוץ למשחק"

יו"ר ועדת הכלכלה אמר בוועידת העסקים הקטנים והבינוניים של "כלכליסט", כי תרומת העסקים הקטנים והבינוניים לתוצר נמוכה בהשוואה למקומות אחרים, "כי חונקים אותם ברגולציה ולא נותנים להם אשראי"

גיל קליאן 10:0112.05.14

"נוצרה כאן כלכלה לשכבה צרה מאוד, אבל רוב האוכלוסייה מחוץ למשחק. אני רוצה לומר שאפשר גם אחרת גם במדינת ישראל". כך אמר היום (ב') יו"ר ועדת כלכלה, פרופ' אבישי ברוורמן, בוועידת העסקים הקטנים והבינוניים 2014 של "כלכליסט".

 

ברוורמן אמר כי "כשאני קורא עיתונות אתה קורא שלפעמים אותם עיתונאים כותבים שני דברים. כשבא מישהו מחו"ל ואומר הכלכלה שלכם היא מהטובות בעולם, האבטלה נמוכה, הצמיחה גבוהה ואנחנו סטארט אפ ניישן. מצד שני אותו עיתון או אחר, אותו כתב או אחר, יכתוב שישראל היא המדינה הענייה ביותר בעולם המפותח, הפיריון שלה בתחתית ה-OECD, התמורה לתושבים מבחינת שירותים חברתיים היא בתחתית העולם המפותח והעסקים הקטנים והבינוניים, התרומה שלהם לתוצר הרבה יותר נמוכה לעומת מקומות אחרים, כי חונקים אותם ברגולציה ולא נותנים להם אשראי. אז מה זה כלכלה? זה הפער הזה או זה? זה שניהם. 

 


"אני שומע את השר לפיד. ישבנו פה לפני שנה, שר האוצר, שר הכלכלה ואנוכי. קרו דברים משמעותיים מאז? לא. נשאלת השאלה למה זה לא קורה? למה הזמן לאישור עסק בישראל הוא ברמה של העולם השלישי? אם היו כמה אנשים, ראש הממשלה, שר הכלכלה, שר האוצר יושבים יחד ולא חושבים על הרייטינג עוד שבוע, היו מטפלים בזה, אומרים בבקשה ומזיזים חלק מהפקידות וחלק מהביורוקרטיה ובאמת מורידים את החסמים, לא יושבים ואומרים, ומצד שני משקיעים במו"פ למי שהוא מחדש ונותנים לו הטבות על זה שהוא בונה בפה תעשייה, אז היה קורה.

 

"יש פה כלכלת אקזיט. מה ההבדל בינה לבין כלכלה ציונית? כלכלת אקזיט היא חבורה קטנה של אנשים שעושה סטארט אפ, אבל במקום שיילכו לבנות תעשיות עם פיריון לטווח ארוך, בגלל שלא בונים שום הון יעיל, את כל החברות מוכרים לזרים שחלקם גם לא משלמים מיסים ומסבירים לך שמהצלצולים האלה אזרחי ישראל מרוויחים. רוב אזרחי ישראל לא מרוויחים.

 

"הגיע אלי חוק לעידוד עסקים קטנים. זה לא חוק לעידוד עסקים קטנים. זה חוק שמוסיף עוד כמה פקידים ברשות לעסקים קטנים. אמרתי להם בואו נעשה חוק שבאמת מקדם עסקים קטנים בישראל. אמר לי שר הכלכלה אני כותב את זה. אני ממתין בוועדה. אבל ישראל יכולה להיות מעצמה לא לקבוצה קטנה אלא לכל האוכלוסייה אם כמה שרים יפסיקו להתחרות ברייטינג בטוויטר ופייסבוק. יגידו אנחנו מטפלים בהכל יחד. זה כלכ כך פשוט, עשו את זה במקומות אחרים. שיגידו זאת המחויבות שלנו.

 

פרופ' אבישי ברוורמן בוועידה. "מי צריך את כל הרגולציות האלה על עסקים קטנים? רגולציות צריך על הגדולים, לא על הקטנים. אני מתפלל שזה יקרה והמצב ישתנה" פרופ' אבישי ברוורמן בוועידה. "מי צריך את כל הרגולציות האלה על עסקים קטנים? רגולציות צריך על הגדולים, לא על הקטנים. אני מתפלל שזה יקרה והמצב ישתנה" צילום: נמרוד גליקמן

 

"מה זה תקווה? תקווה זה שלא נהפוך לברזיל או ארגנטינה אלא לכלכלה ציונית שרוב האזרחים נהנים ממנה, והמגזר של העסקים הקטנים, אלה שמעסיקים עוד 3 אנשים או 4 אנשים יביאו את זה. מי צריך את כל הרגולציות האלה על עסקים קטנים? רגולציות צריך על הגדולים, לא על הקטנים. אני מתפלל שזה יקרה והמצב ישתנה", סיכם ברוורמן.

 

בטל שלח
    לכל התגובות
    x