$
צעירים

חמישית מהישראלים במצב קבוע של אוברדראפט

22% לא מחזיקים כרטיס אשראי ו־9% כלל לא ביצעו השנה מעקב אחר חשבון העו"ש שלהם. כך עולה מסקר שפרסמה אתמול הלמ"ס

חן פונדק 19:3711.09.12

52% מהאוכלוסייה בגיל 20 ומעלה שבבעלותם חשבון בנק, היו במצב של משיכת יתר בחשבון העו"ש לפחות פעם אחת במהלך השנה האחרונה. כך עולה מסקר אוריינות פיננסית שפרסמה היום (ג') הלשכה המרכזית לסטטיסטיקה. הסקר, שנערך בשיתוף עם משרד האוצר ובנק ישראל, נערך בחודשים ינואר עד מאי 2012 בקרב מדגם ארצי מייצג של כ־1,200 בני 20 ומעלה.

 

עוד עולה מהסקר כי 41% מבני ה־20 ומעלה מבצעים מעקב אחר מצב חשבון העו"ש שלהם לפחות פעם בשבוע, 27% בודקים מספר פעמים בחודש, 20% בודקים פעם בחודש עד פעם בשלושה חודשים. ו־9% מבני ה־20 ומעלה כלל לא עקבו אחר מצב חשבון העו"ש שלהם במהלך השנה האחרונה.

 

ל־11% מהמשיבים שבבעלותם חשבון בנק, נחסם חשבון העו"ש לפחות פעם אחת במהלך השנה האחרונה. ל־6% נחסם חשבון העו"ש פעם אחת ול־5% נחסם החשבון יותר מפעם אחת במהלך השנה האחרונה. ל־22% מבני ה־20 ומעלה אין כרטיס אשראי כלל. לעומתם, 14% מחזיקים בשלושה כרטיסי אשראי ויותר.

 

 

הסקר בדק גם את אחוז בעלי המשכנתאות ומצא כי ל־30% מבני ה־20 ומעלה יש משכנתא. בקרב האוכלוסיה הערבית, ל־13% יש משכנתא לעומת 33% בקרב האוכלוסיה היהודית, ובקרב משקי־בית שבהם 4 נפשות ומעלה, ל־39% יש משכנתא. מקורות המידע המרכזיים להתייעצות בעת לקיחת משכנתא הם הבנק למשכנתאות (75%), חברים וקרובי משפחה (9.5%) ויועץ מקצועי אחר (7%).

 

הבשורה הטובה שעולה מהסקר היא שלכ־55% מהמשיבים כלל אין הלוואות. עם זאת, ל־20% מהאוכלוסייה בגיל 20 ומעלה יש חובות או חיובים כספיים שלא שולמו במועד במהלך השנה האחרונה. גובה החוב ושכיחותו נפוץ יותר בקרב האוכלוסיות הבאות: גברים ביחס לנשים, ערבים ביחס ליהודים, בלתי מועסקים ביחס למועסקים; קשישים (שחייבים כסף בעיקר לרשויות המקומיות) ביחס לצעירים. ל־11% מבני ה־ 20 ומעלה, יש חוב או חיוב כספי שלא שולם במועד כלפי הרשות המקומית, ל־9% יש חוב או חיוב כלפי חברה נותנת שירות כגון חשמל ומים. מבין אלו שיש להם חוב, 31% דיווחו שבמהלך השנה האחרונה הופעלו עליהם לחצים להסדרת החוב מצד גורמים פרטיים.

בטל שלח
    לכל התגובות
    x