שימו לב, אתר זה עושה שימוש בעוגיות על מנת להבטיח לך את חוויית הגלישה הטובה ביותר. קראו עוד הבנתי
הכסף

"מסלקה פנסיונית עלולה להעלות את דמי הניהול"

המסלקה הפנסיונית שיוזם משרד האוצר אמורה להגדיל את התחרות ואת היעילות בחיסכון הפנסיוני. אולם דו"ח של מרכז המחקר והמידע בכנסת מעריך כי לפחות חלק מהעלויות הגבוהות בהקמתה ובהפעלתה השוטפת יגולגלו לציבור החוסכים

מיקי פלד ותומר זלצר 10:2125.11.10

הגדלת התחרות והיעילות של החיסכון הפנסיוני באמצעות הקמת המסלקה הפנסיונית שיוזם משרד האוצר עשויה להתברר כחרב פיפיות. דו"ח של מרכז המחקר והמידע של הכנסת מגלה כי המסלקה עלולה להוביל להעלאת דמי הניהול שגובות חברות הניהול של החסכונות. הדו"ח נמסר אתמול לחברי ועדת העבודה של הכנסת לקראת הדיון בהצעת האוצר, שהובאה כחלק מחוק ההסדרים, בהקמת המסלקה.

 

המסלקה נועדה לפתור את אחד הכשלים שנוצרו בעקבות רפורמת ועדת בכר, שהוציאה את קופות הגמל והחיסכון הפנסיוני מידי הבנקים אל חברות הביטוח ובתי ההשקעות. ב־2009 החלו באוצר לקדם את הקמת המסלקה, שתפקידה הוא לאפשר ליועצים הפנסיוניים בבנקים ולסוכני הביטוח לקבל מידע מהיר וברור יותר על מצב החיסכון הפנסיוני של הלקוח שמולם. כיום לוקח זמן רב יותר ליועץ בבנק או לסוכן לקבל את המידע, שכן נדרשת פעולה ידנית ולא ממוחשבת, כלומר לטלפן לחברה המנהלת את החיסכון של הלקוח ולקבל את המידע.

 

 

הקמת מסלקה פנסיונית בשלב הראשון של העברת מידע בלבד תעלה כמה עשרות מיליוני שקלים, בנוסף להשקעות צפויות של מאות מיליוני שקלים בחברות הביטוח לשם שדרוג מערכות המחשב שבהן. לפי הדו"ח של הכנסת, עלויות אלו, לצד עלויות הפעלתה השוטפת של המסלקה, עלולות להביא לכך שלפחות חלק מהן יגולגלו לציבור החוסכים באמצעות הגדלת דמי הניהול.

 

 

כדי למנוע עלייה שכזו צריך התערבות של משרד האוצר, שכיום בוחן צעדים להורדת דמי הניהול, כותבים אנשי המרכז. ההשפעה של דמי הניהול על החיסכון הפנסיוני היא עצומה. המשמעות של שינוי של 0.1% לשנה בדמי הניהול על פני חיסכון של 30 שנה יכולה להגיע למאות שקלים בחודש.

 

 

גורמים באוצר דווקא סבורים כי לא יהיה שינוי בדמי הניהול. זאת, לדבריהם, משום שחוץ מהעלויות הראשוניות, בסופו של דבר התשלום עבור כל מעבר מידע או כסף במסלקה לכשתקום יהיה דומה לזה הנגבה במסלקות הקיימות של חברות הביטוח - כלומר עשרות אגורות עד שקלים בודדים. המסלקה אמורה להוזיל את דמי הניהול באמצעות הקטנת מה שמכונה "א־סימטריה במידע", כלומר המצב שבו החוסכים לא מודעים לגובה דמי הניהול הנגבים מהם.

רוצים לדעת מה מגיע לכם? לחצו כאן למדריך הזכויות המלא

בטל שלח
    לכל התגובות
    x