$
הכסף

ת"א־25 בשיא? זה הזמן להשקיע

חמישה מנהלי השקעות נתנו ל"כלכליסט" את ההרכב המומלץ שלהם לתיק ההשקעות בשנה הקרובה

מיקי פלד 08:3813.04.10

מדד ת"א־25 אמנם ירד מעט אתמול, אבל גם שער של "רק" 1,220 נקודות מכניס משקיעים פוטנציאליים למתח - האם למכור במה שאולי הוא השיא או לחכות לעליות נוספות עם היציאה מהמשבר? האם להשקיע באיגרות חוב קונצרניות, וכמה? ומה עם פזילה לחו"ל - אולי עכשיו זה המועד הנכון לערב גם מט"ח בתיק השקלי?

 

"כלכליסט" פנה לחמישה מנהלי השקעות בכירים כדי שייתנו את עצותיהם - מאיר מזוז, מנכ"ל קרנות הנאמנות של אקסלנס; סיון ליימן, יועץ השקעות פרטי ומנכ"ל כנען ייעוץ השקעות; רונן זכריה, סמנכ"ל בית ההשקעות מיטב; בועז אלפרן, סמנכ"ל קבוצת אינפיניטי, וציון בקר, סמנכ"ל ומנהל חטיבת נכסי לקוחות בבנק מרכנתיל.

 

מה כדאי לעשות עם החשיפה למניות - להגדיל אותה או להקטין?

מזוז: "ההיסטוריה מוכיחה שכאשר מנסים לתזמן את שוק המניות, כלומר למכור בנקודות השיא ולקנות בנקודות השפל,

מאיר מזוז מאיר מזוז

בדרך כלל מפספסים. לכן, עדיף תמיד להסתכל על הנתונים הכלכליים ולבחון אם הם תומכים בשוק המניות. בטווח הקצר אני לא שולל מימוש רווחים וקצת ירידות, אך בהסתכלות ארוכת טווח, הריבית הריאלית השלילית ומיעוט החלופות הסולידיות בעלות תשואה מספקת יגרמו למשקיעים להמשיך ולחפש תשואה ברכיבי סיכון גבוהים יותר, ואני מעריך שהכספים ימשיכו לזרום לשוקי המניות".

 

ליימן: "לדעתי, אין זה הזמן להקטין חשיפה למניות, אף שמדד ת"א־25 קרוב לרמת השיא ההיסטורית שלו. בהיעדר חלופות השקעה (ריבית נמוכה על הפיקדונות), תחזיות צמיחה חיוביות לכלכלות העולם בשנת 2010 וכן צפי להמשך השיפור בתוצאות החברות, שוק המניות עשוי להמשיך לעלות בשנים הקרובות, אם כי בשיעורים מתונים בהרבה מהעליות שנרשמו בשנת 2009. מאחר שמדד ת"א־25 קרוב לרמת השיא שלו, מומלץ להגדיל חשיפה למניות השורה השנייה - מדד ת"א־75, והשלישית - מניות מדד היתר, וכן להגדיל חשיפה לשווקים מתעוררים דוגמת ברזיל, הודו, סין ורוסיה.

 

רונן זכריה רונן זכריה צילום: בועז אופנהיים

זכריה: "לומר 'רמות שיא' זה לא נתון שמספק אינדיקציה אם המניות ימשיכו לעלות. אנחנו עדיין נמצאים במחירים כלכליים, כלומר שמי שישקיע לטווח ארוך ישיג תשואה נאה בהסתברות גבוהה. מובן שבדרך יכולות להיות עליות וירידות, אך גם החלופות להשקעה הן לא טובות. מי שלא צריך את הכסף בשנה הקרובה ולא אכפת לו שבדרך יהיו ירידות והוא מוכן לשים את הכסף בצד - מניות הן השקעה טובה".

 

בקר: "לא להקטין. תנאי המאקרו, התומכים בצמיחה במשק הישראלי, וניצני הצמיחה במשק האמריקאי ימשיכו - להערכתנו - לתמוך בשווקים".

 

אלפרן: "אמנם מדד ת"א־25 רושם שיאים, אבל החברות במדד רושמות גם הן תוצאות יפות. המחירים הם לא מציאה, אבל אין בועה וצריך להיות סלקטיבי בבחירת המניות. במקום לקנות את השוק כשוק, צריך לנסות ולכוון לניירות ספציפיים שצפויים לעשות תוצאות יפות".

 

מה המרכיב המנייתי המומלץ בתיק ההשקעות ארוך הטווח היום?

מזוז: "ישנו כלל אצבע שאומר ששיעור השקעה במניות צריך להיות 90 פחות הגיל. כמובן, כלל זה לא מחליף בדיקה עם הלקוח מה רמת הסיכון שהוא מוכן לקחת וכו'. בנקודות הקיצון, מובן שההסתכלות שונה; לאדם מעל גיל 65 הייתי ממליץ להיות ברכיב יותר נמוך של מניות כדי למנוע תנודתיות גבוהה בתיק, ומנגד, לצעירים מגיל 20 שגיל הפנסיה שלהם רחוק בעשרות שנים, הייתי ממליץ על חשיפה גבוהה למניות. בסך הכל, השקעה במניות היא כמו הצמדת הכסף הפרטי לרווחי החברות. מכיוון שרווחי החברות עולים בממוצע לאורך השנים, כך גם המניות".

 

זכריה: "עד 30%".

 

ליימן: "מרכיב המניות שאנו ממליצים עליו היום לתיק השקעות לטווח הארוך נע בין 25% ל־30%".

 

בקר: "15% מניות בישראל ו־15% מניות בחו"ל".

 

אלפרן: "צריך להכיר את הלקוח יותר לעומק כדי לתת תשובה אמיתית. באופן עקרוני, אם יש יעד מוגדר לשימוש בכסף אז הסיכון צריך להיות נמוך יותר. ככל שהיעד ברור וקצר, נכונות המשקיע לקחת סיכונים יותר קטנה".

 

המלצות מנהלי ההשקעות ל-2010 המלצות מנהלי ההשקעות ל-2010

 

מהן ההמלצות למי שמחפש השקעה לטווח קצר של עד שנתיים?

מזוז: "בטווח הקצר, ציפיות האינפלציה הגבוהות ייאלצו להערכתי את בנק ישראל להמשיך להעלות את הריבית. פחות משנה אם זה יהיה החודש או בחודש הבא, אבל המגמה ברורה. לכן הייתי ממליץ לשמור על מח"מ נמוך בתיקים ולשלב

סיון ליימן סיון ליימן

אג"ח בריבית משתנה. את הסיכונים בתיק הייתי מעדיף לקחת דרך שוק המניות ולא דרך שוק האג"ח. קרנות המשלבות מח"מ נמוך ואג"ח בריבית משתנה יכולות לשמש פתרון נכון".

 

ליימן: "לנצל מימושים בשוקי המניות להגדלת מרכיב המניות בתיק ההשקעות. להצטייד באג"ח קונצרניות בריבית משתנה של חברות איכותיות, לנוכח המשך עליית הריבית במשק".

 

זכריה: "אם לא רוצים להסתכן, אז התשואות שאפשר להציע הן תשואות השוק כמו במק"מ והתשואות הן מאוד נמוכות, של פחות מ־2% נומינלי לשנה. היתרון כאן הוא שאתה יודע כמה אתה מקבל בסוף הדרך. מי שרוצה לקחת יותר סיכון יכול לפנות למניות".

 

בקר: "קיצור המח"מ באפיק הקונצרני - שקלי ומדדי, לרבות באמצעות קרנות נאמנות ופיקדונות לטווח קצר בבנקים".

אלפרן: "לטווח של חצי שנה אני ממליץ רק על מק"מ. לא צריך לחשוש מהעלאות הריבית הצפויות של בנק ישראל, שכן הן כבר מגולמות בשוק. לטווח של שנתיים אני ממליץ על תמהיל של אג"ח מדינה וקונצרניות".

 

המלצות מנהלי ההשקעות ל-2010 המלצות מנהלי ההשקעות ל-2010

 

כדאי להעביר חיסכון לפנסיה או להשתלמות לאפיק סולידי?

מזוז: "חיסכון פנסיוני הוא אופרה אחרת. בהשקעה לפנסיה עלינו קודם כל לאפיין את הלקוח ואת אופי הסיכון שהוא מוכן לקחת על עצמו בהתאם לגילו והיקף נכסיו האחרים. באופן כללי, לא הייתי ממליץ לנסות לתזמן את השוק, בטח לא בהשקעה לטווח ארוך כגון פנסיה".

 

זכריה: "אני רואה את האפיקים הפנסיוניים וקרן ההשתלמות כטווח ארוך, וככאלה לא הייתי ממליץ לעשות שינויים תכופים ולהישאר במסלולים שנותנים חשיפה למניות של עד 30%".

 

בקר: "התשובה חייבת להתייחס באופן פרטני לחוסכים בכל טווח הגילים ולא לשוק ההון במצבו הנוכחי. חוסך צעיר, בגיל 55 ומטה, חייב להסתכל בראייה ארוכת טווח על אפיקי חיסכון אלה, כולל קרן ההשתלמות כאפיק ארוך טווח, ולפיכך אין להפנותו לאפיק סולידי. אגב, אנחנו ממליצים לא למשוך גם קרנות השתלמות נזילות, אלא להמשיך את החיסכון בהן, אף במחיר של הלוואה כנגד חיסכון זה, מאשר פדיון של קרן ההשתלמות. בנוגע לחוסכים בגיל מבוגר יותר, יש להתייחס פרטנית לכלל החיסכון, למצב הפיננסי הכולל, לנכסים אחרים ועוד".

 

אלפרן: "ההחלטה על חיסכון פנסיוני היא פונקציה אישית של מצב הלקוח. הוא צריך להבין בצורה ברורה מה התנאים הכלכליים שלו והיחס שלו לסיכון. פרמטרים אלו קובעים את המדיניות ולא מצב השוק".

 

האם זהו הזמן הנכון להשקיע כספים במניות בחו"ל?

מזוז: "באופן כללי הייתי ממליץ להתחיל להסיט חלק מהרכיב המנייתי לחו"ל. כמו בהרבה משקים, גם המשקיעים אצלנו אוהבים להשקיע במדינת המוצא. בניתוח סיכונים פשוט, ברור שחשיפה רק לישראל היא כמו לשים את כל הביצים בסל אחד. אני חושב שארה"ב היא יעד מועדף להשקעה במניות - השוק לא יקר, הכלכלה מתאוששת, וגם כאן חוזר שוב נושא הריבית הנמוכה. נוסף על כך, מחירי הנפט העולים תורמים רבות לרוסיה, ובאופן כללי חשיפה למדינות ה־BRIC במינון הנכון יכולה להוסיף תשואה לתיק המניות. למביני עניין יש בהחלט מקום לעשות stock picking".

 

אלפרן: "יש עניין של השקעה בחו"ל ויש השקעה במטבע חוץ. למי שחי בישראל אין סיבה להחזיק נכסים במט"ח, אולם יש דרכים להשקיע בחו"ל דרך תעודות סל וקרנות נאמנות. אלה מגדרות את אפקט שער החליפין, והמשקיע מקבל את החשיפה לנכס בשקלים".

 

אילו המלצות נוספות אתם יכולים לספק למשקיעים?

זכריה: "אני סבור שלא צריך תמיד לעשות יותר מדי קניות ומכירות. שכל אחד יחשוב ויעשה הערכה איזה סיכון הוא מוכן לקחת על עצמו. מי שצריך את הכסף עוד חצי שנה זה סיפור אחד. אם מישהו בטווח הארוך צריך את הכסף, הוא צריך לבנות תיק בעזרת יועץ מוסמך עם מרכיב של מניות, איגרות חוב קונצרניות ואיגרות חוב ממשלתיות".

 

בקר: "צריך לבחון השקעות בשוק ההון לפחות בטווח של שלוש שנים".

בטל שלח
    לכל התגובות
    x