$
בורסת ת"א

אנחת רווחה לבן זאב: הבנקים אישרו הארכת מועד מכירת מניותיהם בבורסה

רשות ני"ע ביקשה זמן נוסף לבחון את עסקת מכירת השליטה בבורסה, ובן זאב נדרש לקבל את הסכמת בעלי המניות - הבנקים ובתי ההשקעות שהסכימו למכור את מניותיהם בבורסה באופן מיידי - להאריך את מועד השלמת העסקה

רחלי בינדמן 11:2117.06.18

הלב של מנכ"ל הבורסה איתי בן זאב ודאי החסיר פעימה בימים האחרונים, לאחר שהתברר לו כי רשות ניירות ערך לא תאשר את עסקת מכירת השליטה בבורסה לקרן ההשקעות מאניקיי ומשקיעים זרים נוספים בפרק הזמן שעליו סוכם.

ענת גואטה, יו"ר הרשות ביקשה מבן זאב זמן נוסף לבחון את העסקה ואת מתן ההיתרים לרוכשים עד סוף אוגוסט. לשם כך נדרש בן זאב לבקש את הסכמת בעלי המניות של הבורסה - הבנקים ובתי ההשקעות שהסכימו למכור את מניותיהם בה באופן מיידי - להאריך את מועד השלמת העסקה לשם מתן אפשרות לרשות לבחון אותה כנדרש.

 

ענת גואטה, יו"ר רשות ניירות ערך ענת גואטה, יו"ר רשות ניירות ערך צילום: ענר גרין

 

לאחר שביום חמישי דיווח בנק לאומי כי נעתר לפנייתו של בן זאב, לכלכליסט נודע כי גם יתר הבנקים, ובהם בנק הפועלים שנמצא במתיחות מול הנהלת הבורסה בתקופה האחרונה, נענו לבקשתו של בן זאב.

 

מנכ"ל הבורסה לניירות ערך איתי בן זאב מנכ"ל הבורסה לניירות ערך איתי בן זאב צילום: בלומברג

 

בעוד בבורסה משוכנעים כי אין שום בעיה לאשר את העסקה ולתת היתר שליטה לקרן ההשקעות האוסטרלית מאניקיי וליתר המשקיעים הזרים, ברשות ניירות ערך לא משוכנעים בכך. למאניקיי היסטוריה של הסדר אכיפה מול הרשויות בארה"ב במסגרתו שילמה הקרן מס של כמה מיליוני דולרים.

 

בנוסף, המשקיעים הזרים, לפי מודל העסקה אמורים להחזיק כל אחד לא יותר מ-5% ממניות הבורסה. אלא שבפועל הם ירכשו אחוזים גבוהים יותר בבורסה, כשהמניות העודפות יוחזקו בנאמנות. לכן לשיטת רשות ניירות ערך, כל אחד מהרוכשים הקטנים נדרש אף הוא לבדיקת נאותות כדי לקבל היתר שליטה (לפי הבורסה הם בפועל יחזיקו פחות מ-5% לכן לא זקוקים להיתר).

 

זהו מסלול ההתנגשות הראשון בין הבורסה לרשות ניירות ערך כאשר בקרוב צפויה הרשות לקבל החלטה מהותית נוספת הקשורה לבורסה - האם לאשר את עדכון תעריפון הבורסה כך שניתן יהיה לייקר תעריפים של שימוש במידע של נתוני מסחר לעסקים גדולים והוזלתו לאנשים פרטיים.

בטל שלח
    לכל התגובות
    x