בורסת ת"א

בלעדי לכלכליסט

מנכ"ל קרדן לשעבר שוקי אורן ימונה לדירקטור בבנק הפועלים

אורן שימש עד מרץ האחרון מנכ"ל קרדן והוביל אותה להסדר חוב. בעבר כיהן כחשב הכללי באוצר וכמנכ"ל לאומי שוויץ. הפיקוח על הבנקים עשוי להסתייג מהמינוי משום שלאומי שוויץ היה חלק מההסתבכות של הבנק עם רשויות המס בארה"ב

גולן חזני 06:5615.08.16

מינוי בלתי צפוי בבנק הפועלים: מנכ"ל קרדן הפורש שוקי אורן מצטרף לבנק כחבר דירקטוריון. אורן, שצפוי להתמנות לתפקיד בקרוב, שימש בעבר מנכ"ל בנק לאומי שוויץ, ובין תפקידיו הקודמים גם החשב הכללי במשרד האוצר בשנים 2007—2011 והמשנה למנכ"ל בנק אינווסטר ישראל.

 

הפיקוח על הבנקים עשוי להסתייג מהמינוי משום ששוקי אורן היה מנכ"ל לאומי שוויץ באמצע העשור הקודם, בשנים 2002—2007, והשלוחה בשוויץ היתה חלק מהחקירה של הרגולטורים האמריקאים לגבי הלבנת הון והעלמות מס בבנק, שבעטיה נקנס לאומי ביותר ממיליארד שקל.

 

בשבועות האחרונים הודיע הדירקטור ניר זיכלינסקי, שכיהן כחבר דירקטוריון מטעמה של בעלת השליטה בבנק הפועלים שרי אריסון, על פרישתו מהתפקיד. אורן יחליף אותו, אך כדירקטור מטעם הציבור.

 

בתפקידו האחרון שימש אורן מנכ"ל חברת האחזקות קרדן אן.וי שנמצאת בשליטת יוסף גרינפלד, אבנר שנור ואיתן רכטר. החברה, שלא מצאה מקורות כספיים כדי לפרוע מהם את חובותיה, שקעה במשבר פיננסי קשה והמניה שלה קרסה ב־95% בחמש השנים האחרונות.

 

אריק פינטו מנכ"ל בנק הפועלים הנכנס אריק פינטו מנכ"ל בנק הפועלים הנכנס צילום: אוראל כהן מיכאל קרמר

 

אורן, שהגיע לקרדן כדי לשפר את מצבה ולהוציא אותה מהבוץ שבו שקעה, נאלץ בסופו של דבר להתמודד מול מחזיקי אג"ח אגרסיביים ולנווט את הספינה בדרך להסדר חוב קשה. עם השלמת ההסדר, במרץ השנה, פרש מתפקידו.

 

חודשיים לאחר הפרישה הגיש אורן מועמדות לתפקיד מנכ"ל בנק הפועלים במקומו של ציון קינן שהודיע על פרישה. מולו התמודדו על התפקיד גם מנכ"ל ביטוח ישיר רביב צולר, ובכיר הבנק אריק פינטו, שהיה המועמד המוביל לאורך כל הדרך. פינטו, שהיה המשנה של קינן, נבחר כצפוי.

 

דו"חות בנק הפועלים לרבעון השני של 2016 היו האחרונים של קינן, שהחילופים שלו עם פינטו התבצעו בשבוע שעבר. הבנק סיים את הרבעון עם עלייה של 26% ברווח הנקי ל־1.117 מיליארד שקל לעומת 886 מיליון שקל ברבעון השני ב־2015. העלייה ברווח נבעה בעיקר מירידה בהפרשה להפסדי אשראי ומרווחים חד פעמיים שנבעו מהכנסות ממכירת מניות ויזה אירופה וכן ממכירת הלוואות. הכנסות הבנק רשמו עלייה ל־3.9 מיליארד שקל לעומת 3.81 מיליארד שקל ברבעון המקביל אשתקד.

בטל שלח
    לכל התגובות
    x