• תפריט
בורסת ת"א

יאיר לפיד: "אם מדינת ישראל הייתה מניה, הייתי קונה אותה"

מנכ"ל הבורסה, יוסי ביינארט, בטקס חנוכת הבית של הבורסה ברחוב אחוזת בית בת"א: "המעבר לבניין מסמל את ההתחדשות הרבה שאנו עוברים". האוזר אמר בטקס: "יש חשיבות לשינוי מבני של הבורסה והפיכתה לפועלת למטרות רווח כדי שנוכל לשתף פעולה עם בורסות אחרות"

כתבי כלכליסט 10:0308.09.14

הבורסה של תל אביב עוברת לבניין החדש ברחוב אחוזת בית (פינת מונטיפיורי) בתל אביב ועוזבת אחרי 30 שנה את רחוב אחד העם. לצורך אירוע חגיגי זה הזמינה הנהלת הבורסה ראשי חברות ובכירים בעולם הכלכלי לטקס פתיחת המסחר הראשון במשכנה החדש.  

 

 


שר האוצר יאיר לפיד, שהשתתף בטקס החגיגי, אמר כי "אם אנחנו רוצים להמשיך ולעודד צמיחה, אנחנו לא יכולים ולא צריכים להעלות עכשיו מיסים. כשאני אומר לא נעלה מיסים זה גם לא נעלה מיסים על חברות או על שוק ההון, כי אנחנו צריכים עכשיו לעשות פעולות שיתרמו לצמיחה במשק ולא יגרמו לעצירה. שימו לב לתקציב הזה: אם ישראל היתה מניה הייתי קונה אותה היום, לפני שהיא עולה. השקל נחלש סוף סוף מה שיועיל לייצוא, השווקים העיקריים שלנו- אירופה וארה"ב- מתחילים להתאושש. הנס הישראלי - שמבוסס על דור אחרי דור של חדשנות ויצירתיות – נמצא באחד משיאיו. אחרי תקופה לא פשוטה שוב יש תקווה לתקווה".

 

יו"ר ועדת הכספים, ח"כ ניסן סלומינסקי: "הבורסה היא מכשיר כלכלי מרכזי בחיי מדינת ישראל, בו גם עסקים קטנים וגדולים יכולים לגייס אשראי. ישנה חשיבות גדולה לחזק ולהעצים את הבורסה, וכפי שהמשפט הידוע אומר "משנה מקום משנה מזל" אני מאמין שהמקום החדש יביא לפריחה גדולה יותר של הבורסה בישראל".

 

שמואל האוזר, בפתיחת המסחר בבורסה היום שמואל האוזר, בפתיחת המסחר בבורסה היום צילום: שי סלינס

  

יושב ראש רשות ני"ע פרופ' שמואל האוזר אמר בטקס: "יש חשיבות לשינוי מבני של הבורסה והפיכתה לפועלת למטרות רווח כדי שנוכל לשתף פעולה עם בורסות אחרות. כמות כסף לא מבוטלת זורמת לשוק האג"ח בגלל סביבת הריבית הנמוכה וחושפת את המשקיעים לסיכונים לא מבוטלים. צריך להפוך את הבורסה למחוללת צמיחה. צריך לגרום לכך שיותר חברות יבואו לשער הבית הזה. עדיף לנו פעילות עסקית תומכת צמיחה בישראל על פני גיוסי חוב לחברות נדלן בניו יורק".

 

הבורסה הישנה באחד העם הבורסה הישנה באחד העם צילום: גולן חזני

 

מנכ"ל הבורסה, יוסי ביינארט: "הבורסה היא לב ליבו של שוק ההון ולה תפקיד מכריע בבניית חברות ומימונן, ביצירת מקומות עבודה, שמירה על החיסכון הפנסיוני והעלאת רמת החיים. המעבר לבניין מסמל את ההתחדשות הרבה שאנו עוברים. זהו אתגר גדול ומשימה לא פשוטה. לשמחתי אנחנו לא לבד. עקב חשיבות העניין למדינת ישראל אני סמוך ובטוח שכל הנוגעים בדבר חברי הבורסה, החברות, הרגולטורים, הממשלה והכנסת ירתמו למשימה".

 

עוברים דירה

הבורסה לניירות ערך שכנה באחד העם 54 מאז שנת 1983. בעבר אכלסו אולמות המסחר את הקומה הראשונה בבניין, שהפך לסמל של שוק ההון בישראל. בשנת 1999, עם סיום תהליך מחשוב המסחר, הפכה קומה זו למרכז מבקרים וכנסים. המבנה הוא בניין משרדים בן 5 קומות, ושטחו הכולל עומד על כ- 5,700 מ"ר. הבניין החדש שנבנה  משתרע על שטח של כ-22 אלף מ"ר וכולל 10 קומות משרדים מהם 8 ישמשו את חברי הבורסה. כמו כן יכלול הבניין מרתפי חניה.

 

ההחלטה לעבור לבנין חדש בעלות של מאות מיליוני שקלים התקבלה בשנת 2005, על רקע הטענה כי הבורסה זקוקה לבניין בעל תשתיות מתאימות למערכות מסחר ממוחשבות, מתוחכמות ומודרניות. בשנת 2007 רכשה הבורסה מגרש ברחוב אחוזת בית פינת מונטיפיורי, צמוד למגדל שלום, עליו נבנה בימים אלו משכנה החדש.

 

כתבו: שי סלינס, יניב רחימי ורחלי בינדמן

בואו לדבר על השוק בפורום ספונסר >> 

 

בטל שלח
    לכל התגובות
    x