$
בורסת ת"א

סופה של תקופה - בניין הבורסה באחד העם מוצע למכירה

על רקע המעבר הצפוי של משרדי הבורסה לבניין החדש ברחוב אחוזת בית בתל אביב, החליט דירקטוריון הבורסה להעמיד את הבניין הוותיק למכירה

רחלי בינדמן ודותן לוי 10:5002.10.13

בניין הבורסה הוותיק ברחוב אחד העם 54 בתל אביב מוצע למכירה. כך החליט דירקטוריון הבורסה. המכירה תתבצע באמצעות מכרז שתפרסם בקרוב הבורסה.

 

הבניין באחד העם הוא המבנה שבו שוכנת הבורסה מאז שנת 1983. מכירתו מתבצעת על רקע מעבר הבורסה לבניינה החדש ברחוב אחוזת בית בת"א. המעבר מתוכנן להתבצע ברבעון הראשון של 2014. עם זאת, פינויו הסופי של בניין הבורסה הוותיק מתוכנן רק לרבעון האחרון של 2014, בשל התוכנית למעבר הדרגתי של מערכות המחשב.

 

בניין הבורסה באחד העם בניין הבורסה באחד העם צילום: עמית שעל

 

הבורסה לניירות ערך שוכנת באחד העם 54 מאז שנת 1983. בעבר אכלסו אולמות המסחר את הקומה הראשונה בבניין, שהפך לסמל של שוק ההון בישראל. בשנת 1999, עם סיום תהליך מחשוב המסחר, הפכה קומה זו למרכז מבקרים וכנסים. המבנה הוא בניין משרדים בן 5 קומות, ושטחו הכולל עומד על כ- 5,700 מ"ר. התב"ע לבניין הינה למשרדים בלבד ואין לו זכויות בנייה נוספות. הבניין החדש שנבנה בימים אלה ישתרע על שטח של כ-22 אלף מ"ר ויכלול 10 קומות משרדים מהם 8 ישמשו את חברי הבורסה. כמו כן יכלול הבניין מרתפי חניה. הבורסה רכשה את המגרש באחוזת בית צמוד למגדל שלום בשנת 2007 בתמורה לכ-57 מיליון שקל ותקציב הבנייה יחד עם המגרש ועלויות המעבר יגיעו ל-300 מיליון שקל.

 

המבנה המוצע למכירה נמצא בבעלות חברי הבורסה - הבנקים הגדולים והברוקרים הפרטיים החברים בבורסה. לאחר בחינת חלופות שונות בדבר המשך השימוש בבניין הנוכחי, הוחלט לבסוף להציעו למכירה.

 

ההחלטה לעבור לבנין חדש בעלות של מאות מיליוני שקלים התקבלה בשנת 2005, על רקע הטענה כי הבורסה זקוקה לבניין בעל תשתיות מתאימות למערכות מסחר ממוחשבות, מתוחכמות ומודרניות. בשנת 2007 רכשה הבורסה מגרש ברחוב אחוזת בית פינת מונטיפיורי, צמוד למגדל שלום, עליו נבנה בימים אלו משכנה החדש.

 

לקראת המעבר לבניין החדש מונתה ועדה אשר כללה את נציגי הבעלים לבדיקת כדאיות החלופות השונות בהקשר להמשך הבעלות בבניין הנוכחי. לבסוף, דירקטוריון משרדי הבורסה קיבל את המלצת הוועדה למכור את הבניין ולאחר מכן לפרק את חברת משרדי הבורסה. ההצעות לבניין יבחנו על ידי יו"ר הועדה משה גנקין, רמי תרום דירקטור בחברת משרדי הבורסה וכן נציגי הבורסה לניירות ערך. עוה"ד אבי בן יעקב וחופית וסרמן ממשרד עו"ד וקסלר, ברגמן ושות' יהיו עורכי הדין שיטפלו בהליך המכירה מטעם הבורסה.

 

 

 

 

בטל שלח
    לכל התגובות
    x