שימו לב, אתר זה עושה שימוש בעוגיות על מנת להבטיח לך את חוויית הגלישה הטובה ביותר. קראו עוד הבנתי
מט"ח וסחורות

הדולר היציג נחלש ב-0.5% ל-3.47 שקלים

היורו ירד בשיעור דומה ושערו היציג נקבע על 4.795 שקלים. אורי גרינפלד מפסגות: "בנק ישראל יכול להרגיש בנוח עם הריבית הנמוכה כל עוד בעולם לא מעלים ריבית"

שירות כלכליסט 15:3729.04.14

הדולר משנה כיוון. לאחר התחזקות המטבע האמריקאי בשיעור של 0.4% אתמול, ועל רקע הותרת הריבית על כנה, היום (ג') שב הדולר ונחלש מול השקל. הדולר היציג איבד 0.5% ושערו היציג נקבע על 3.47 שקלים. היורו נחלש בשיעור דומה ל-4.795 שקלים.

 

הוועדה המוניטרית של בנק ישראל החליטה אתמול להשאיר את הריבית לחודש מאי ללא שינוי, ברמה של 0.75%. זאת לאחר שמאז חודש אוקטובר 2011 הפחית בנק ישראל את הריבית במשק 10 פעמים, בשיעור מצטבר של 2.5%. מרבית האנליסטים העריכו כי הבנק אכן יתיר את הבנ ללא שינוי, לנוכח הנתונים הכלכליים שפורסמו בשבועות האחרונים. בחודש וחצי האחרונים עדכנה הלמ"ס את אומדן הצמיחה ברבעון האחרון של 2013 פעמיים כלפי מעלה, מ- 2.3% ל- 3.2% בחישוב שנתי. שלשום פרסמה הלמ"ס כי בשלושת החודשים דצמבר 2013-פברואר 2014 גדל הייצור התעשייתי בשיעור שנתי של 13.5%, בהמשך לעלייה של 10.9% בשלושת החודשים הקודמים.

 

ב-FXCM אומרים היום כי בהצהרה שהתלוותה להחלטה הביעה הבנק עמדה חיובית כלפי הכלכלה וציין כי חלה האצה בפעילות הכלכלית ברבעון הראשון. "אם לשפוט על פי הרטוריקה של ההצהרה, נראה כי לפי שעה תם סבב הפחתות הריבית. גם העלייה באינפלציה והיציבות בדולר תרמו להחלטה", אומרים ב-FXCM. יוסי פריימן מנכ"ל פריקו ניהול סיכונים, אמר הבוקר כי היצעי סוף החודש הקלנדרי בולמים את פיחות השקל אל עבר רמת ה-3.50 כאשר המכירה באה בעיקרה מצד יצואנים בעוד פעילות חברות האנרגיה תרמה אמש לביקוש לדולר".

 

ילן ארצי, מנהל השקעות ראשי בהלמן אלדובי אמר בתגובה להחלטת הבנק המרכזי כי " אין כיום סיבות משמעותיות לשינוי בריבית. הגורמים השונים בשילוב עם העובדה שלא חל שינוי משמעותי בפעילות הכלכלית בשבועות האחרונים, תומכים להערכתנו ביציבות הריבית גם בחודשים הקרובים". נשיא התאחדות התעשיינים, צביקה אורן אמר כי "סביבת האינפלציה המתונה מאפשרת לבנק ישראל להמשיך במגמת הפחתת הריבית, זאת במטרה למתן את הכוחות הפועלים להעצמת מגמת התיסוף".  

 

אורי גרינפלד, הכלכלן הראשי בפסגות העריך כי האינפלציה תוותר נמוכה גם בטווח הבינוני בשל הרפורמות השונות להפחתת יוקר המחיה. "לכן בנק ישראל יכול להרגיש בנוח עם הריבית הנמוכה כל עוד בעולם לא מעלים ריבית. בהנחה שבארה"ב הריבית לא תועלה עד לקראת סוף 2015, אנו מעריכים כי הריבית המקומית תוותר ברמתה גם במהלך השנה הקרובה", אמר גרינפלד.

 

אורי גרינפלד אורי גרינפלד צילום: מיקי נועם אלון

 

בטל שלח
    לכל התגובות
    x