שימו לב, אתר זה עושה שימוש בעוגיות על מנת להבטיח לך את חוויית הגלישה הטובה ביותר. קראו עוד הבנתי
בורסת ת"א

דיווח שוטף

מניות הנפט והגז משכו את הבורסה בתל אביב מעלה

מדד ת"א 100 עלה ב-0.2% ומדד הבנפט והגז קפץ ב-3.2%; חמשת הבנקים הגדולים ספגו ירידות, לאומי ופועלים נחלשו ב-1.3%. רציו במו"מ להשקעה ברישיונות שרה ומירה - השותפות ברישיונות מודיעין והכשרה אנרגיה זינקו ב-18% וב-19%, בהתאמה

מיקי גרינפלד 16:3102.02.14
ת"א 25 ת"א 100 בנקים ביומד תקשורת נפט וגז תקשורת נדל"ן 15

 

תל בונד 20 תל בונד 40  תל בונד 60

 

16:28 - המסחר בבורסה ננעל בעליות בהובלת מניות הנפט והגז. מנגד מניות הבנקים איזנו את העליות. מדד ת"א 100 עלה ב-0.2% ומדד הבנפט והגז קפץ ב-3.2%; חמשת הבנקים הגדולים ספגו ירידות, לאומי ופועלים נחלשו ב-1.3%. רציו במו"מ להשקעה ברישיונות שרה ומירה - השותפות ברישיונות מודיעין והכשרה אנרגיה זינקו ב-18% וב-19%, בהתאמה.

 

מנתונים שמפרסם בית ההשקעות מיטב־דש עולה כי הציבור הרחב לא נרתע מהירידות בשווקי העולם ומסתער על קרנות הנאמנות המנייתיות כאשר בחודש ינואר נרשמו בהן גיוסים של יותר מ־900 מיליון שקל - החודש הטוב ביותר באפיק זה מאז ינואר 2006. מנגד, בשבוע האחרון של החודש נרשמו פידיונות בקרנות המנייתיות המקומיות בתגובה לירידות שנרשמו בשווקים. בתעשיית הקרנות מעריכים כי הציבור נוטה לתגובה מאוחרת וכי אם הירידות יימשכו, הפדיונות יחריפו.

 

15:40 - מדד ת"א נפט וגז רושם את העלייה הגדולה ביותר מבין המדדים הענפיים, עם טיפוס של 3.3%.

 

15:30 - נכון לשעה זו נרשם בבורסה מחזור נמוך של 497 מיליון שקל.  

 

14:20 - אורי גרינפלד, מנהל מחלקת מאקרו בפסגות, מציג עמדה אופטימית לגבי השוק העולמי: "עד כמה אנחנו צריכים להיות מודאגים מהדרדרות של הבעיות במשקים המתעוררים לכדי משבר מטבעות גלובאלי (למען הסר ספק, הכוונה ב"משבר" היא לקריסה ו/או פשיטת רגל של לפחות שתי מדינות והידבקות של מספר רב של מדינות שלחלקן השפעה מהותית על הכלכלה הגלובאלית)? כנראה שלא יותר מדי", אומר גרינפלד.

 

"ראשית, מצבם הפיננסי של רוב המשקים המתעוררים, בטח הגדולים, יציב כיום בהרבה מכפי שהיה ב-1997. שנית, במשברי המטבעות הקודמים במשקים המתעוררים ההשפעה על מדדי המניות במשקים המפותחים היתה קצרת טווח בלבד. במשבר באסיה באוקטובר 1997 נרשמה ירידה של 10.8% ב-S&P 500 אשר תוקנה בחזרה תוך חמישה שבועות בלבד. במשבר 1998, שבו פשיטת הרגל של רוסיה הובילה לקריסה של מוסד פיננסי לא קטן בארה"ב, ירד ה-S&P 500 ב-18.7% אבל חזר לרמתו מלפני הנפילה תוך שלושה חודשים בלבד. לכן בשורה התחתונה, בהנחה שלא נדע לתזמן במדויק את השפל והשיא בשווקים ובהנחה שהשיפור הכלכלי בארה"ב ובאירופה נמשך, שוק המניות ממשיך להיות האפיק המעניין ביותר להשקעה כיום. תנודתיות ומימושים, גם אם חדים, הם מהלך טבעי בשוק המניות ומי שמעוניין להגדיל את התשואה לאורך זמן חייב ללמוד לחיות איתם", אומר גרינפלד.

 

14:10 - המפקח על הבנקים דודו זקן, הפיץ היום להתייעצות עם התאגידים הבנקאיים טיוטה ליישום כללי החשבונאות המקובלים בארה"ב בנושא זכויות עובדים בדוחות הכספיים של תאגידים בנקאיים.הטיוטה עקבית עם המדיניות של הפיקוח על הבנקים, לאמץ בנושאים מהותיים את מערך הדיווח הכספי שחל על בנקים בארה"ב. לפי הטיוטה, מועד היישום של כללי החשבונאות המקובלים בארה"ב בנושא זה נקבע ליום 1.1.2015.

 

13:40 - אלביט הדמיה מדווחת כי אחד ממחזיקי אג"ח ב' שלה הגיש ערעור לבית המשפט העליון על החלטת בית המשפט המחוזי לאשר את הסדר החוב בחברה.

 


 

13:00 - די.אן.איי ביומדיקל הודיעה היום כי החברה הבת הפרטית אנטרה, המוחזקת על ידה בכ-74%, התקשרה בהסכם עם משקיע לשם ביצוע הנפקה פרטית של מניות בכורה באנטרה כשלב מקדים לביצוע הנפקה ראשונית של אנטרה נאסד"ק או בשוק המשני של בורסת ניו יורק. במסגרת ההסכם תגייס אנטרה 5 מליון דולר לפי שווי אנטרה של 22.5 מליון דולר. די.אן.איין תחזיק לאר השלמת העסקה ב-69.6% מאנטרה ללא דילול, וב-52% לאחר דילול מלא. כמו כן דירקטוריון אנטרה החליט לפעול לשם הרחבת הגיוס הפרטי לסך כולל של עד 7.4 מליון דולר.

 

12:15 - חמשת הבנקים הגדולים בסימן ירידה, על רקע המגמה השלילית העולמית. פועלים ולאומי מובילים את הירידות.

 

12:10 - מדו"ח המדיניות המוניטרית למחצית השנייה של 2013 שמפרסם היום בנק ישראל עולה כי נתוני החשבונאות הלאומיים של הלמ"ס לשלושת הרבעונים הראשונים של 2013 מראים שהצמיחה מוסיפה להיות מתונה, בדומה לקצב הצמיחה שאפיין את המשק הישראלי בשנתיים האחרונות. תרומת הפקת הגז הטבעי לצמיחהתסתכם השנה רק ב-0.4%, לעומת 0.9% בשנת 2013.

 

 12:05 - ספיץ' מודולס, העוסקת בטכנולוגיה מתקדמת בתחום זיהוי דיבור רציף ותמלול אוטומטי, פרסמה תשקיף לגיוס הון בבורסה בתל אביב. ספיץ תשלים בגיוס מהלך משולב של מיזוג הופכי עם השלד הבורסאי תשואה 10. הנהלת ספיץ' הציגה תחזית הכנסות של כ-22 מיליון דולר בשנת 2016 במסגרת פעילויות אורגניות של שיתופי פעולה להפצת מוצריה (הסכם מסוג זה נחתם בין ספיץ' לקומברס), והכנסות נוספות של כ-3.8 מיליון דולר משיתופי פעולה עם חברות תמלול רפואיות.

 

12:00 - הקרנות המנייתיות רשמו בחודש ינואר גיוסים של יותר מ-900 מיליון שקל - החודש הפותח השני בטיבו מאז ינואר 2006. עם זאת, בשבוע האחרון של החודש נרשמו פדיונות בקרנות המנייתיות המקומיות על רקע הירידות שנרשמו בבורסת תל אביב ובבורסות העולם.קרנות אג"ח כללי ואג"ח מדינה אחראיות ליותר מ-70% מכלל הגיוסים לקרנות המסורתיות, לאחר שרשמו החודש גיוסים של כ-3.5 מיליארד שקל. בסך הכול רשמו בינואר הקרנות המסורתיות גיוסים של כ-4.8 מיליארד שקל. כך על פי אומדנים של כלכלני מיטב דש.

 

11:55 - המסחר במניית די.אן.איי ביומדהופסק, החברה מסרה כי בכוונתה לפרסם דיווח בדבר אירוע מהותי - המסחר יחודש לאחר הדיווח.

 

10:40 - המלצות דודי רזניק, מנהל מחקר אג"ח בלאומי שוקי הון:

 

-- אנו ממליצים על מח"מ אחזקות של כ- 4 שנים. כאשר אנו ממליצים בשקלים הלא צמודים על אחזקה סינתטית של המח"מ על ידי שילוב של אג"ח קצר ואג"ח ארוך.  באפיק השקלי צמוד המדד מומלצת אחזקת מח"מ ארוך יותר של כ- 5-6 שנים. מומלצת אחזקה מאוזנת בין האפיק השקלי הלא צמוד והאפיק צמוד המדד.

-- עדיין קיימת אפשרות מסוימת להורדת ריבית אחת נוספת על ידי בנק ישראל בחודשים הקרובים. לפיכך, אנו נותנים עדיפות לאחזקת מזומן, מק"מ ואג"ח שקלי קצר בריבית קבועה חלף אחזקת אג"ח בריבית משתנה.

 

--ירידת התשואות האחרונה באיגרות החוב הממשלתיות הארוכות בארה"ב נובעת בעיקר מתופעת המעבר ל safe haven, על רקע החשש מהמשך הירידות בשוקי המניות ובעיקר בשווקים מתעוררים, ופחות מהעובדה כי תשואות האג"ח הממשלתיות הארוכות נתפסות כגבוהות. להערכתנו, תשואות האג"ח הממשלתיות בארה"ב, בטווח של 10 שנים צפויות לחזור לסביבת ה-3% ולכן מומלצת אחזקת פוזיציית שורט שם, גם מתוך הגנה על תיק האג"ח המקומי.

 

9:50 - קדימהסטםמודיעה היום על כוונתה לעדכן את מחיר מימוש סדרת האופציות (סדרה 1), על מנת להגדי את הסיכוי למימושן ולאפשר גיוס הון נוסף בעלויות לא משמעותיות. העדכון יבוצע כך שיופחת מ-7.6 שקל לכל כתב אופציה, ל-3.5 שקל לכל כתב אופציה וכן של חלק מהאופציות הלא סחירות הזהות בתנאיהן לאופציות מסדרה 1 כך שיופחת מחיר המימוש שלהן מ-7.6 שקל לכל כתב אופציה למחיר מימוש של 3.5 שקל לכל כתב אופציה.

 

9:46 - המסחר בבורסה של תל אביב נפתח ברובו בירידות, כשמניית רציו מובילה את העליות במדד ת"א 100.

 

9:43 - FCR, חברת הבת הקנדית של גזית גלוב הודיעה על גיוס אג"ח לא מובטחות בדרך של הרחבת סדרה בהיקף של 75 מיליון דולר קנדי. האג"ח נושאות ריבית של 4.79% וייפדו ב-30 באוגוסט 2024. ההנפקה צפויה להסגר ב- 18 בפברואר, 2014. 

 

9:40 - אדמה פתרונות לחקלאות (לשעבר מכתשים אגן) הודיעה הבוקר כי דירקטוריון החברה מינה את חן ליכטנשטיין לנשיא ומנכ"ל. ליכטנשטיין יחליף את ארז ויגודמן, שמונה למנכ"ל טבע, והוא ייכנס לתפקיד ב-7 בפברואר, 2014.

 

במקביל פורסם כי רציו מנהלת מו"מ עם מודיעין והכשרה אנרגיה על כניסה לשותפות ברישיונות חיפושי הגז שרה ומירה. על פי ההערכות, מדובר בכניסה בשיעור שינוע בין 10% ל20%, תוך דילול חלקן של השותפות ואולי אף פרישה של חלק מהן.

 

08:50 - אלון חיפושי גז דיווחה על הסכם מימון חדש עם ברקליס, מזרחי טפחות וגופים מוסדיים ישראליים, שיעניקו לה הלאווה של כ-225 מיליון דולר. הלוואה זו תאפשר הלוואה נוספת של עד 100 מיליון דולר. כ-100 מיליון דולר מהסכום ישמש לפירעון הלוואה קודמת מאפריל 2012.

 

08:20 - אמות השקעות אישרה הבוקר את הפרסום ב"כלכליסט", לפיו חתמה על הסכם שכירות עם מלונות פתאל. אמות תסב את בניין המשרדים ששימש כמטה הראשי של כלל ביטוח ברחוב מנחם בגין בתל אביב למלון לעסקים, ופתאל תשכור ותתפעל את המלון כחלק מהרשת שלה. ההסכם נחתם לתקופת שכירות של 20 שנה שתחל בתום תקופת שנה שבה יותאם הבניין למטרת השכירות. לפתאל נתונה אופציה להארכת תקופת השכירות ב- 4 שנים נוספות. הכנסות השכירות הממוצעות הצפויות לאמות מהנכס על פי הסכם השכירות הינן בסך של כ- 8.7 מיליון שקל לשנה. מסירת החזקה בנכס לפתאל צפויה במהלך הרבעון השני של 2014.

 

07:50 - מנכ"לית חברת ההלבשה גולףאילנה קאופמן הודיעה לבעלת השליטה כלל תעשיות, על רצונה לעזוב ולפנות לדרך עצמאית כדירקטורית בחברות שונות.

 

מה דעתך על מניית דלק קבוצה:
  •  
  •  
  •  
  •  
  •  
קנייה חזקה קנייה המתן מכירה מכירה חזקה

07:45 - יצחק תשובה, בעל השליטה בקבוצת דלק ובחברות דלק קידוחים ואבנריצא היום לאוסטרליה יחד עם בכירירציו ונובל אנרג'י לסבב שיחות מכריע על מכירת 25%–30% ממאגר לווייתן לוודסייד תמורת 3.1-2.8 מיליארד דולר. ערב הנסיעה הודיעה רשות המסים לצדדים בעסקה כי היא דוחה את בקשתם להקלות במס. המדינה מתעקשת על מיסוי רווחי הון מלא, מסרבת לדחות את תשלום המס וטוענת כי לא ניתן להכיר במאגר לצורך הטבות דרך החוק לעידוד השקעות הון.

  

בורסת תל אביב בורסת תל אביב צילום: בלומברג

 

07:40 - המסחר בתל אביב ייפתח על רקע הירידות בניו יורק ובאירופה בסוף השבוע, על רקע החששות לדפלציה באירופה - שיעור האינפלציה בגוש היורו ירד בינואר ל-0.7%, זאת לעומת 0.8% בדצמבר - מתחת ליעד של 2% שהציב הבנק האירופי המרכזי. במקביל, קרן המטבע הבינלאומית קראה ל"פעולה דחופה" בעקבות הירידות שנרשמות בשווקים המתעוררים בשבוע האחרון. זאת עקב חששות כי הצמיחה תושפע מצמצום המדיניות המוניטארית של הבנק המרכזי בארה"ב, באופן שעלול לגרום למחנק אשראי עולמי.

 

07:30 - כלכלני לאומי התמקדו בסקירתם השבועית במדיניות הריבית של בנק ישראל. "אנו צופים כי ריבית בנק ישראל עשויה להתחיל לעלות, באופן מתון והדרגתי, במהלך המחצית השנייה של 2014 על רקע השיפור החזוי בקצב הצמיחה בקרב שותפות הסחר העיקריות של ישראל במהלך השנה ועל רקע הערכות להעלאת ריביות במספר משקים מפותחים בעולם", נכתב בסקירה.

 

העיתוי וקצב העלאות הריבית יקבע על פי ההתפתחויות בפעילות הריאלית – בעיקר אלו הצפויות לשנת 2015, שבהן השוק יעסוק במידה הולכת וגוברת מאמצע 2014 ואילך, בסיכוני הצמיחה ובסביבת האינפלציה במשק. כמו כן, להתפתחויות במדיניות המוניטרית בארה"ב ובעולם בכלל תהיה השפעה על התזמון של ראשיתו של שינוי הכיוון בתוואי ריבית בנק ישראל", מוסיפים כלכלני לאומי.

 

בטל שלח
    לכל התגובות
    x