$
שווקי חו"ל

בשורה חיובית לפריגו וטבע: לא אושרה התרופה של סנופי לטרשת נפוצה

סילוק תרופת הלמטרדה מהשוק האמריקאי יסייע לטיסברי, התרופה אותה רכשה פריגו לצבור נתח שוק נוסף; גם לטבע, יש עניין מסויים בהחלטה של ה-FDA, אולם הלמטרדה לא נחשבת למתחרה חריפה של הקופקסון

ניר צליק 14:2130.12.13

בשורות חיוביות לטבע ולפריגו. רשות המזון והתרופות האמריקאית (FDA) סרבה לאשר את תרופת הלמטרדה של סנופי לטרשת נפוצה. ועדה מייעצת ל-FDA הצביעה כבר בחודש נובמבר על מחלוקת ישנה בין סנופי ל-FDA שהניחה בעבר כי צפוי קושי בהוכחת מובהקות ללא ניסוי כפול סמיות. 

 

סיבות נוספות שהביאו להסתייגות כללו תופעות לוואי כמו סכרת מסוג 1, סרטן בלוטת התריס ומגוון מחלות ממאירות נוספות כמו גם קושי בהוכחת המובהקות בהפחתה שיעורי הנכות על ידי שימוש בתרופה. סנופי מסרה כי תערער על ההחלטה.

 

סילוק הלמטרדה מהשוק האמריקאי יסייע לטיסברי, התרופה אותה רכשה פריגו יחד עם רכישת אלאן האירית, לצבור נתח שוק נוסף בקרב חולים קשים בקווים מאוחרים או בקו ראשון. בנוסף לתחרות תיאורטית בלמטרדה, הטיסברי כבר מתחרה עם שלוש תרופות אוראליות. ציפיות השוק היו כי מכירותיה של הלמטרדה בארצות הברית יגיעו ל-500 מיליון דולר, כאשר בעקבות יציאתה של הלמטרדה מהשוק העתידי נותרת הטיסברי התרופה היעילה היחידה בקרב אוכלוסיית חולי הטרשת הנפוצה הקשים. מחוץ לארה"ב פריגו תתמודד עם תחרות מצד הלמטרדה לאחר שכבר החלה להימכר באירופה בחודש ספטמבר ואושרה לאחרונה לשיווק גם באוסטרליה וקנדה. 

 

  

 

גם לטבע, המייצרת את תרופת הקופקסון לטרשת נפוצה, יש עניין מסויים באי אישורה של הלמטרדה, אולם מראש הלמטרדה לא נחשבה למתחרה חריפה של הקופקסון על רקע פרופיל הבטיחות הבעייתי של התרופה.  

 

כבר בניסויים שבוצעו בתרופה בשנת 2011 התגלה כי הפרופיל הבטיחותי של הלמטרדה נקי פחות מזה שהציגו הקופקסון וה-BG-12, התרופה המתחרה של ביוג'ן לקופקסון. חולים שטופלו בלמטרדה סבלו מכמה תופעות לוואי וביניהן: פריחות, בחילות, חוב, נדודי שינה ועייפות. תופעות אלו הובילו לכך שמראש הלמטרדה היתה אמורה להפוך לטיפול "קו שני" בקרב חולים שסובלים מהתקפים חמורים שתרופות הקו הראשון לא התאימו להם, והכישלון הנוכחי היה גם כניסיון לאשר את התרופה כקו שני.

בטל שלח
    לכל התגובות
    x