שימו לב, אתר זה עושה שימוש בעוגיות על מנת להבטיח לך את חוויית הגלישה הטובה ביותר. קראו עוד הבנתי
מט"ח וסחורות

יציבות בשוק המט"ח: הדולר היציג - 3.73 שקלים

היורו היציג נקבע ללא שינוי מהותי על 5.05 שקלים. FXCM: "המתיחות בצפון עשויה להכביד על השקל"

גיא בן סימון 16:0631.01.13

שוק המט"ח ננעל היום ביציבות, כאשר הדולר התתחזק ב-0.1% ל-3.73 שקלים. היורו היציג עלה בשיעור דומה ושערו היציג נקבע על 5.05 שקלים. ברקע למסחר: המתיחות במזה"ת עם הדיווחים בעולם על תקיפה ישראלית בגבול לבנון סוריה וכן הודעת הפרישה של סטנלי פישר נגיד בנק ישראל מאז 2005.

 

נגיד בנק ישראל סטנלי פישר כינס אתמול לפני הצוהריים מסיבת עיתונאים לרגל הפרישה שלו מבנק ישראל. למרבה האכזבה, פישר לא סיפק סיבה קונקרטית לגברי פרישתו כשנתיים לפני הזמן אך ציין כי זו נקבעה מראש לאחר 8 שנים בתפקיד. פישר חילק שבחים לעובדי בנק ישראל וציין כי אלו עמדו מול המשבר העולמי במקצועיות רבה.

 

סטנלי פישר במסיבת העיתונאים אתמול בירושלים סטנלי פישר במסיבת העיתונאים אתמול בירושלים צילום: אבי פרץ, ynet

 

בזמן שארצות הברית וישראל שותקות בעניין "התקיפה הישראלית" בשטח סוריה, עיתון "ניו יורק טיימס" דיווח הלילה כי ישראל הודיעה לארצות הברית לפני שתקפה, לכאורה, בסוריה. גורמים אמריקניים וישראליים אמרו לעיתון הבריטי "הטיימס" כי המשאיות שהופצצו הובילו גם ציוד אלקטרוני שמשבש את יכולת הניווט מבוססת ה-GPS של מטוסים ללא טייס. עוד דווח כי גורמים אמריקניים שביקשו להישאר בעילום שם אמרו כי ישראל יידעה את ארה"ב על התקיפה המתוכננת ואישרו כי ישראל תקפה בעומק שטחה של סוריה, בפרברי דמשק.

 

הוועידה המונטירתי של הבנק הפדרלי בארה"ב סיימה אמש את פגישתה בת היומיים. הבנק הפדרלי ימשיך בתוכנית הרכישות החודשיות של 85 מיליארד דולר בניסיון להוריד את שעור האבטלה מתחת ל-7.5% ולחזק את כלכלה שהתכווצה ב-0.1% ברבעון הרביעי.

 

תוכנית הרכישות של הפד מחולקות בין 40 מליארד דולר בחודש של ניירות ערך מגובי משכנתאות ו-45 מליארד דולר בחודש של אג"ח ממשלתי. הפד חזר על כוונתו כי הרכישות תימשכנה "באם התחזיות לשוק העבודה לא ישתפרו באופן משמעותי".

 

"הדולר-שקל מדשדש כבר למעלה משבועיים מעל רמת ה-3.71 שקלים, אבל הפצצה שהטיל השבוע סטנלי פישר, שהודיע על פרישתו מתפקיד הנגיד בעוד כחמישה חודשים, עשויה להיות הטריגר שיניע מהלך כלפי מעלה", כך לפי FXCM. "תקופת המעבר בין הממשלות, חוסר הוודאות לגבי זהות מחליפו של פישר, והמתיחות בצפון עשויות להכביד על השקל. מדיניותו של פישר בתקופת כהונתו השפיעה באופן ישיר על שער החליפין של הדולר, בין אם על ידי הורדות הריבית ובין אם על ידי רכישות הדולרים המסיביות שלו. כעת יתחילו הספקולציות לגבי מחליפיו האפשריים, ואיזה שינוי במדיניות הם יביאו עימם, וככל שירבו הספקולציות הדבר לבטח ישפיע גם המסחר".

 

לפי יוסי פריימן מפריקו, "המסחר המקומי ממשיך להתנהל בתחום שערים צר, כאשר שער הדולר מתנהל בהתאם לתנודת השערים של הדולר אל מול המטבעות המרכזיים בעולם. משנה הזהירות שנוקטים הפעילים בזירה המקומית עם הודעת הנגיד על פרישתו הצפויה בקיץ, יחד עם הדיווחים על התחממות בזירה הביטחונית בגבול הצפון תורמות לכך שחולשת הדולר אל מול המטבעות המרכזיים לא באה לידי ביטוי מלא בזירה המקומית".

בטל שלח
    לכל התגובות
    x