$
שווקי חו"ל

הצעירה, הזקנה והצלילה: מי הייתה מניית הטכנולוגיה הטובה ביותר ב-2012

לאחר שפייסבוק איכזבה בהנפקה, אפל התקשתה להקסים מחדש וגוגל דישדשה מאחור, מניית האינטרנט המצטיינת של השנה החולפת היא הפתעה גדולה

גיא בן סימון 13:1302.01.13

פייסבוק הייתה שיחת השנה של 2012. שיא רדף שיא ברשת החברתית של מארק צוקרברג - החל מההנפקה המתוקשרת ויש שיאמרו המנופחת ועד חציית הרף של מיליארד משתמשים ושיא בהכנסות לפרסום. ורק בהיבט אחד אפשר לסמן את פייסבוק כאכזבת השנה - ביצועי המניה הטריה שאמנם לא הספיקה להיסחר לאורך כל השנה, אבל בחודשי הנוכחות שלה בוול סטריט היא ידעה בעיקר ירידות.

 

אילו מניות עקפו את פייסבוק בדרך? גם כאן יש לא מעט הפתעות ודווקא אחיותיה של פייסבוק ל"הייפ" של קופונים ומשחקים, מותירות את המשקיעים מאוכזבים בעוד שהסוסים הוותיקים ואולי אפילו כאלה שכבר מיהרנו להכתיר ככמעט מתים, התעוררו לחיים. אז מי הייתה מניית הטכנולוגיה הטובה של 2012?

 

10. מניית חברת הקופונים הגדולה בעולם גרופון צללה השנה ב-76.4% ובכך זכתה לתואר מניית האינטרנט הגרועה של 2012. אחת הסיבות היא המודל העסקי שלה שמתבסס על רווח עתידי כדי לשלם ללקוחותיה. מצבה של החברה היה בעייתי עוד בטרם הונפקה. באותה העת נטען כי גרופון יצאה להנפקה משום שבלעדיה, היתה החברה פושטת רגל בתוך חודשים ספורים. החברה זכתה לנזיפה מהרשות לניירות ערך בארה"ב (SAC) בשל דו"חות שהגישה טרם הנפקתה ובהם נספרו חלק מהוצאותיה כהכנסות.

 

גרופון גרופון צילום: בלומברג

 

9. זינגה היתה קרובה לזכות בתואר המפוקפק כשקרסה ב-74.9% בשנה האחרונה ובכ-80% מאז הנפקתה בצל הפסקת שיתוף הפעולה עם פייסבוק. בין השאר היא סגרה משרדים לא הכרחיים, פיטרה כ-200 עובדים, הפסיקה את כל ההתקשרות עם חברות קבלן, וקיצצה משמעותית את ההשקעה במשחק The Ville – חיקוי הסימס שלה, שבעקבותיו ספגה תביעה מצד אלקטרוניק ארטס. זינגה הודיעה השבוע כי היא סוגרת 11 ממשחקיה בנסיון להפנות את השחקנים למשחקים רווחיים.

 

8. נטפליקס, ספקית הסרטים הוותיקה שגם זכתה לעדנה ואהדת המשקיעים ב-2010, התמודדה בשנה האחרונה עם שורה של משברים, ביניהם ניסיון כושל לפני כשנה לפצל את החברה לשתי חברות - אחת מהן מציע שירות הזמרת סרטים ואילו השניה מפעילה את שירות שליחת והשכרת הסרטים בדואר, הנפוץ רק בארצות הברית. יחד עם שינוי תעריפים, הדבר פגע במיצוב החברה ובקצב הצמיחה שלה. מניית נטפליקס איבדה יותר מ-33% ב-2012.

 

מארק צוקרברג מארק צוקרברג צילום: אי פי

 

7. מניית פייסבוק התאוששה אמנם מהקריסה שבאה מיד לאחר ההנפקה המאכזבת במאי האחרון, אבל המשקיעים ציפו להרבה יותר מכך. פייסבוק הספיקה כבר לבקר בשפל של 19 דולרים – אובדן של 50% משווי השוק של החברה לעומת ההנפקה וסיימה את השנה עם ירידה של 30%. עם זאת, מניית הרשת החברתית נכנסה השנה לרשימת הנאסד"ק 100 - מאה מניות הטכנולוגיה המובילות בבורסה שבניו יורק.

 

6. מיקרוסופט עלתה השנה רק ב-2.9% על רקע מכירות מערכת ההפעלה החדשה 'ווינדוס 8' שאיכזבו יחסית לתחזיות יצרנית המחשבים וכן ביחס לתחזיות האנליסטים.

 

5. מקום טוב אך לא מספק באמצע תופסת מניית גוגל, אחת משחקניות האינטרנט החזקות ביותר, שסיימה את השנה בעלייה של 9.5% בלבד.

 

סטיב ג'ובס סטיב ג'ובס צילום: רויטרס

 

 

4. יאהוו פותחת את השנה החדשה ברגל ימין כאשר מניית החברה נוסקת לשיא של יותר מארבע שנים ביום המסחר הראשון של 2013. שווי השוק של יאהו עומד כעת על כ-23.4 מיליארד דולר, לאחר שהמניה זינקה ב23% בסיכום של 2012. זאת הודות למנכ"לית החדשה מאריסה מאייר שערקה מגוגל והביאה עימה חזון שהמשקיעים הביעו בו אמון והוא העברה מהירה של שירותי החברה לתחום הסלולר. 

 

3. השנה המלאה הראשונה של אפל ללא מנהיגה, סטיב ג'ובס, הייתה שנה של הישגים והצלחות: החברה השיקה גרסאות חדשות לאייפד ולאייפון - ואת האייפד מיני, כולם הפכו לרבי-מכר. על החגיגה העיבה ההשקה הכושלת של אפליקציית המפות ל-iOS, אבל המהלך והתגובות לו לא היו שונים בחריפותם מכישלונות בולטים קודמים של החברה. יתכן שבעתיד יסתכלו פרשני שוק הטכנולוגיה בעולם לאחור ויקבעו את 2012 כשנה בה נבלמה נסיקתה של אפל, זו שהחלה עם חזרת ג'ובס לחברה בשנות ה-90. מניית אפל עלתה השנה ביותר מ-31%.

 

מאריסה מאייר מאריסה מאייר צילום: עמית שעל

 

2. איביי, הידועה בפלטפורמת המסחר האלקטרוני למוצרים ושירותים, מחזיקה היום יותר מ־100 מיליון משתמשים פעילים ברחבי העולם. ברבעון השלישי עלה הרווח Non-GAAP ב־14%, ותזרים המזומנים החופשי קפץ ב־51%. מניית החברה עלתה ב-2012 ב-68%. החברה שיפרה את שיעורי הרווחיות בכל היחידות העסקיות, והעלתה את התחזית ל־12 החודשים הבאים.

 

1. אם בתחילת 2012 נהנתה הרשת החברתית הגדולה בעולם פייסבוק מהתהילה לקראת ההנפקה המתוכננת ו-AOL היתה עסוקה בלגרד את תחתית קופתה המידלדלת, סיכום השנה משקף תמונה קצת אחרת. נראה כי מעט מאד משקיעים היו חושבים שמניית AOL היא זו שתזכה לתואר מניית האינטרנט החמה של השנה לאחר זינוק של 96% בשנה - קצת פחות מפי 4 לעומת מניית אפל.

 

הרקע לעליות, בין היתר, הוא עסקת AOL שבמסגרתה מכרה למיקרוסופט 800 פטנטים תמורת מיליארד דולר. עסקה זו סימלה שיא חדש במחיר שנקבע לפטנט בודד, ומסמלת עליית מדרגה במשאבים שמוכנות ענקיות הטכנולוגיה להשקיע בתחום.

בטל שלח
    לכל התגובות
    x