$
בורסת ת"א

בלעדי ל"כלכליסט" - בדרך לפרויקט הבא, אחרי המיזוג: שוק הסדרי האג"ח קורץ לנויברגר ושמריך

המנכ"לים הפורשים של דש איפקס בוחנים אפשרות להקמת קרן שתרכוש אג"ח במצוקה, תשתלט על חברות ותפעל להשבחתן. דש־מיטב עשוי להשקיע עד 15 מיליון שקל תמורת כ־20% מהמיזם

רחלי בינדמן 07:0317.07.12

ויקטור שמריך ועידו נויברגר, המנכ"לים המשותפים הפורשים של בית ההשקעות דש איפקס, בוחנים אפשרות להיכנס לשוק הסדרי האג"ח, כך נודע ל"כלכליסט". באחרונה פורסם כי השניים, שהנהיגו בהצלחה את בית ההשקעות וגרפו במהלך שמונה שנות כהונתם כמנכ"לים בדש איפקס סכום מצרפי של יותר מ־150 מיליון שקל, מקימים מיזם בתחום בנקאות ההשקעות.

 

כעת מתברר כי השניים בוחנים אפשרות להיכנס גם לתחום הסדרי החוב במתכונת הנהוגה בחו"ל, של קרנות השקעה שרוכשות בשוק אג"ח במצוקה הנסחרות בתשואות גבוהות, או לחלופין באופן ישיר ממחזיקי אג"ח בהיקף שיהפוך אותם לגורם דומיננטי שיוביל את המשא ומתן להסדר חוב מול בעלי השליטה של החברה.

 

השניים מקווים להשתמש בידע שצברו כדי לפעול לכך שבמהלך המו"מ עם בעל השליטה הם יצליחו להגיע להסדר הכולל בתוכו קבלת מניות בהיקף משמעותי, באופן שיאפשר להם לפעול להשבחת החברה תוך יכולת למנות לה מנהלים חדשים ולהביא להבראתה. קרן במתכונת כזו יכולה להיות פתרון מוצלח לגופים המוסדיים שמחזיקים באג"ח הרלבנטיות.

 

כיום, גופים מוסדיים שרכשו עבור החסכונות הפנסיוניים של הציבור אג"ח של חברות שנקלעו לקשיים מוצאים את עצמם בפני שוקת שבורה בהתנהלות מול בעלי השליטה, זאת בשל היעדר כלים של המוסדיים לתפוס את המושכות באותן חברות ולהוביל להבראתן. ללא יכולת למצוא קונה חיצוני שיסכים לנסות להבריא את החברות לגופים המוסדיים, לא נותר אלא להותיר את המושכות בידי בעלי השליטה הקיימים בתקווה שאלו יצליחו להוציא את החברות מהבוץ.

 

מימין: עידו נויברגר וויקטור שמריך מימין: עידו נויברגר וויקטור שמריך צילום: עמית שעל

 

כיום, המו"מ מול בעלי השליטה גוזל זמן רב ממנהלי ההשקעות של אותם גופים, שבשל כך מעדיפים לא פעם למכור את האג"ח בשוק בהפסד כדי להימנע מכאב הראש הכרוך בהתנהלות זו. חשוב לציין כי מדובר כרגע בשלבים מקדמיים בלבד של בחינת האפשרות האמורה, וככל הנראה, גם אם תוקם קרן, היא לא תספיק לתת מענה בהסדרי האג"ח הקיימים או באלו שצפויים להגיע לנקודת רתיחה בחודשים הקרובים.

 

בימים אלו מתגבש המיזוג בין בית ההשקעות דש איפקס לבית ההשקעות מיטב. בעוד ששמריך כבר לא בתמונה, נויברגר ממשיך בינתיים בתפקידו בדש איפקס ומוביל לצדו של הבעלים אלי ברקת את המיזוג, שאליו הוא מרכז כרגע את עיקר משאביו. עוד נודע ל"כלכליסט" כי הגוף הממוזג דש־מיטב בוחן אפשרות להשקיע במיזם המשותף של שני המנהלים, וההשקעה הנבחנת עומדת בסדר גודל של 15–10 מיליון שקל בתמורה לקצת פחות מ־20% מהמיזם.

 

מעידו נויברגר ומוויקטור שמריך לא נמסרה תגובה.

בטל שלח
    לכל התגובות
    x