$
בורסת ת"א

"הבנקים הורידו את השאלטר ובקשות אשראי נדחות על הסף"

כך אמר היום מיכה אבני, מנכ"ל פנינסולה פיננסים בכנס ליועצים עסקיים לעסקים קטנים ובינוניים. "לא קיים לקוח אחד שלנו שאישרו לו השנה הגדלת מסגרת בבנקים"

מישל אודי 15:0611.06.12

"מחנק האשראי במשק, המונע מעסקים קטנים ובינוניים לקבל אשראי חיוני לפעילותן עשוי להמשיך עוד בשנה הקרובה אל תוך 2013". כך צופה מיכה אבני, מנכ"ל חברת פנינסולה פיננסים העוסקת במתן אשראי חוץ בנקאי לעסקים ובינוניים. "מתחילת השנה המערכת הבנקאית 'הורידה את השאלטר', ובקשות אשראי נדחות על הסף, גלגולי אשראי נענים בשלילה ובכל מקום שיש הזדמנות – מחיר האשראי עולה בעמלות וריביות. לא קיים לקוח אחד שלנו שאישרו לו השנה הגדלת מסגרת בבנקים" אמר אבני במסגרת ועידת תבור ליועצים עסקיים, שנערכה היום (ב') בתל אביב.

 

 צילום: שאטרסטוק

"הבנקים נמצאים כיום במצב בו הם מתבקשים לחזק את הלימות ההון שלהם. זה מגיע משני כיוונים – גם מהרגולטור וכניסת תקנות באזל 2 ו-3, וגם בשל אשראי בעייתי רב שניתן ללווים הגדולים, שלא ברור אם יוחזר במלאו – דבר היוצר לחץ רב על הלימות ההון. זה לא במצב שמסכן את המערכת, אבל זה אומר שיש הרבה פחות כסף כיום להעביר כאשראי ללקוחות. אם היצע הכסף יקטן, והזמינות שלו תרד, המחיר שלו יעלה" אמר אבני בכנס והוסיף כי היצע הכסף יירד גם בשל המשבר באירופה.

 

אבני סיפר כי פעילות מתן אשראי של פנינסולה שבהנהלתו זינקה משמעותית השנה. "עסקים רבים מבינים כעת את החשיבות בגיוון מקורות האשראי שלהם" הוא אמר והמליץ לבעלי עסקים קטנים ובינוניים להעביר אשראי טווח קצר בעסק לאשראי לטווח ארוך, לגוון את מקורות האשראי ולהכניס לעסק עוד גופים מימוניים, בין אם בנק או גוף מימון חוץ בנקאי.

 

עוד המליץ אבני לבעלי עסקים קטנים לנצל מסגרות אשראי לא מנוצלות. "בזמן משבר, הרבה יותר קל לבנק לצמצם מסגרות אשראי לא מנוצלות של עסקים, מאשר לדרוש כספים שהלוו בחזרה", הוא הסביר.

בטל שלח
    לכל התגובות
    x