$
בורסת ת"א

למה מנכ"ל הפניקס פנסיה הולך הביתה?

פחות משנתיים לאחר שעזב את מבטחים החדשה ועבר להפניקס, מפנה מוטי דהן את מקומו לטובת עמוס לוזון, מקורבו של מנכ"ל הפניקס

אסף גילעם 21:4909.06.12

 

פחות משנתיים לאחר שהתמנה לתפקיד מנכ"ל הפנסיה של חברת הביטוח הפניקס שבשליטת יצחק תשובה, מסיים בימים אלו מוטי דהן את תפקידו. דהן עבר להפניקס

ממנורה מבטחים באמצע אוגוסט 2010, והחליף את אבי אקהאוס שכיהן בתפקיד לפניו במשך כארבע שנים.

 

העזיבה לאחר כהונה קצרה והעובדה כי את מקומו ימלא עמוס לוזון, מנהל מחוז ירושלים של מנורה מבטחים, ומקורבו של לפידות חיזקו את ההערכות כי הסיבה לפרישתו של דהן היא חוסר שביעות רצונו של מנכ"ל הפניקס אייל לפידות ממצב פעילות הפנסיה. בהפניקס הכחישו את הטענה ומסרו כי הפרישה נובעת "מסיבות אישיות".

 

בתפקידו הקודם שימש דהן החל מ־2004 כמנהל התפעול והשירות בקרן הפנסיה מבטחים, קרן הפנסיה הגדולה בישראל. דהן עבר למעשה מהקרן הגדולה ביותר לקרן הקטנה ביותר מבין חמש חברות הביטוח הגדולות. פעילות הפנסיה של הפניקס מנהלת 4.7 מיליארד שקל בלבד. גם פעילות הגמל של הפניקס קטנה במיוחד והיא מסתכמת בכ־1.6 ממיליארד שקל (בעיקר בקרנות השתלמות). את עיקר ההכנסות מגמל משיגה הפניקס מהחברה־הבת אקסלנס (84.7%) שמנהלת בגמל 18.5 מיליארד שקל.

 

דהן נחשב למינוי של אורן אל און, מנהל חטיבת הלקוחות בהפניקס. השניים עבדו יחד במשך ארבע שנים כאשר אל און שימש בעבר כמנכ"ל קרן הפנסיה מבטחים. המעבר של דהן, הנחשב לאיש תפעול מקצועי, לנהל את הפנסיה של הפניקס הצביע על רצונו של מנכ"ל הפניקס לפידות לשדרג את מעמדה של פעילות הפנסיה. על צד המכירות והשיווק היה אחראי אל און, הנחשב לאיש שטח המפעיל גדודים של סוכני ביטוח.

 

מאז כניסתו של דהן לתפקיד צמחה קרן הפנסיה של הפניקס ב־34%, בזמן שנכסי קרנות הפנסיה בתעשייה הוסיפו כ־21%. למרות העלייה בהיקף בנכסים נותרה הקרן הרחק מאחור ביחס לבתי ההשקעות המתחרים. את 2011 סיימה קרן הפנסיה של הפניקס עם התשואה הנמוכה ביותר מבין חמש הקרנות, -2.3%. מדו"חות הרבעון הראשון עולה כי למרות הגידול בנכסים, פעילות הפנסיה של הפניקס רשמה רווח אפסי לפני מס של כמיליון שקל בלבד.

 

את מקומו של דהן יתפוס כאמור עמוס לוזון, גם הוא ממנורה, שמכהן מאז תחילת 2010 כמנהל מחוז ירושלים. לוזון שימש במשך שש שנים כסמנכ"ל וכמנהל אגף ביטוח חיים ובריאות בביטוח ישיר, ובעברו הרחוק היה מנהל בהפניקס. חזרתו של לוזון להפניקס אינה מפתיעה לנוכח יחסיו הקרובים עם אייל לפידות, מנכ"ל החברה.

 

מוטי דהן מסר בתגובה כי "לאחר שעמדתי במשימה לחיזוק מעמדה של הפניקס בתחום הפנסיה בישראל, החלטתי לחפש כיווני התפתחות ועשייה חדשים". לדברי בני שיזף, יו"ר דירקטוריון הפניקס פנסיה וגמל, "אנו מכבדים את החלטתו של מוטי ומאחלים לו הצלחה בהמשך דרכו".

 

בטל שלח
    לכל התגובות
    x