$
בורסת ת"א

מוסדיים המושקעים באמפל: "בתרחיש קיצון אמפל תפרע רק כ־70% מהחוב"

בעלי איגרות החוב יתכנסו היום במשרדי החברה כדי לקבל עדכון על מצבה. "מעריכים כי אמפל לא תוכל לעמוד במלוא החוב, אך אולי נקבל תסריט אחר"

סיון איזסקו ורחלי בינדמן 07:1928.04.11

אסיפת בעלי איגרות החוב שלאמפל, שתתקיים היום במשרדי החברה בהרצליה פיתוח, זומנה כבר בתחילת חודש אפריל בעקבות הפיצוץ הראשון בצינור הגז ממצרים לישראל. אך הפסקת זרם הגז לישראל בעקבות הפיצוץ בצינור הפכה אותה לנחוצה עוד יותר.

 

בעלי האג"ח של אמפל מחזיקים בחוב בהיקף של כ־1.1 מיליארד שקל. משיחות עם מנהלי ההשקעות בגופים המוסדיים עולה כי אלו חוששים מאוד מיכולת החברה לפרוע את כל החוב שלה על רקע חוסר הוודאות לגבי חברת הגז EMG, שבה מחזיקה (12.5%) אמפל. תחושות אלו קיבלו אתמול משנה תוקף גם במחירי מניית אמפל שצללה ב־16.5%, האג"ח שלה שנפלו ב־7%–9% והתשואה לפדיון שעלתה לכ־14%.

 

מלבד EMG, אשר שווי האחזקה בה אינו ידוע מאחר שהיא חברה פרטית, מחזיקה אמפל בבעלות מלאה על חברת גדות מיכליות שאותה מחקה מהמסחר בהצעת רכש מלאה באוגוסט 2008. הצעה זו שיקפה לגדות שווי של כ־392 מיליון שקל. אלא שמלוא אחזקת אמפל בגדות משועבדת לבנק דיסקונט, שלו חייבת אמפל כ־82 מיליון דולר.

 

לידי "כלכליסט" הגיע תחשיב שביצע אחד הגופים המוסדיים לגבי יכולת החזר החוב של אמפל. בהינתן תרחיש קיצון שלפיו EMG שווה אפס, במקרה שבו אמפל מתפרקת ומחלקת את הכסף לנושיה, יקבלו המשקיעים 80 אגורות מתוך פארי (ערך החוב, כולל הריבית וההצמדה שנצברו עד היום) של 117 אגורות — פחות מ־70% מהיקף החוב. תרחיש זה מניח גם שכל הסכום שקיבלה אמפל ממכירת פעילות 012, שהושלמה ברבעון האחרון, יישאר בתוך החברה, והבעלים, יוסי מימן, לא ימשוך אותו כדיבידנד או יעשה בו שימוש אחר. הנחה נוספת היא שמימן יפרע הלוואה של כ־20 מיליון דולר שלקח מאמפל.

 

אף על פי כן, חלק מהמוסדיים לא מתכוונים להגיע לישיבת בעלי האג"ח היום, ויתעדכנו בתוצאותיה רק מהפרוטוקולים. "אנחנו מעריכים כי אמפל לא תוכל לעמוד במלוא החוב שלה, אבל אולי נקבל תסריט אחר", אמר נציג אחד הגופים המוסדיים. "השורה התחתונה היא שיש שטר נאמנות, שהוא למעשה הסכם ההלוואה, ולא כתוב בו שאם אנחנו חושבים ש־EMG שווה אפס נקבל פיצוי. רק במקרים מאד חריגים וגרועים דרשנו תוספת ריבית וקיבלנו אותה, למרות שלא היתה לנו זכות כזו בשטר. בחברות נורמליות בחיים לא נקבל תוספת ריבית. לדוגמה, בדלק נדל"ן המצב הרבה יותר גרוע אבל אין לנו שום כלי משפטי לבוא בדרישות. החברה אולי תהיה נחמדה אלינו, אבל גם אם מישהו יבוא בדרישות, היא תגיד שתחשוב על זה ובסוף תשלח אימייל שהיא לא נותנת כלום".

 

בכל מקרה, המוסדיים המחזיקים באמפל לא מתכוונים למכור את האג"ח שלהם. "אנחנו שחקנים לטווח ארוך", אמרו נציגי המוסדיים.

בטל שלח
    לכל התגובות
    x