$
בורסת ת"א

אינדקס ומבט מפסיקות לחלק ריבית בתעודות שורט

החל מאוגוסט הקרוב יועלה המרווח המנוכה ל־2%. תכלית לעומת זאת לוקחת מרווח של 1% מריבית בנק ישראל ומבט 1.5%

רחלי בינדמן 10:3622.07.10

החל מאוגוסט הקרוב יורידו תעודות החסר (שורט) של חברת אינדקס העוקבות אחר מדדי ת"א־25 ות"א־100 את שיעור הריבית שהן משלמות למשקיעים ל־0%. נכון להיום, עומדת הריבית השנתית המשולמת למחזיקי התעודות על ריבית בנק ישראל (1.5%) בניכוי מרווח של 1.25%, כלומר הריבית המשולמת היא 0.25%.

החל מאוגוסט הקרוב יועלה המרווח המנוכה ל־2%, כך ששיעור הריבית השנתית המשולמת למשקיעים יהיה שווה בפועל ל־0% (שכן אין אפשרות למצב של ריבית שלילית, שבו המשקיעים יצטרכו לשלם לחברה). דמי הניהול בתעודה זו עומדים על 0%.

 

לשם השוואה, תעודת הסל המקבילה של חברת תעודות הסל תכלית, תעודות שורט על מדד ת"א־25, שגובה אף היא 0% דמי ניהול, לוקחת מרווח של 1% בלבד על ריבית בנק ישראל, קרי מחלקת 0.5% למשקיעים. תעודה מקבילה של חברת תעודות הסל המתחרה מבט מחלקת, נכון להיום, ריבית במרווח של 1.5%, קרי 0%. זאת לאחר שביצעה באחרונה העלאה של המרווח מ־1.25% ל־1.5%.

 

תחום תעודות הסל בחסר על המדדים המובילים הוא תחום שאינו רווחי במיוחד לרוב החברות העוסקות בו. דמי הניהול הממוצעים בתחום זה עומדים על שיעור של 0%. הרווח של החברות נוצר מהפרשי הריביות שאותם הן מקבלות ולא מחלקות ללקוח (הכספים שמפקידים הלקוחות מופקדים בפיקדונות בנקאיים נושאי ריבית, לצד קניית חוזים עתידיים על המדדים) וכן על ידי השאלת מניות. כמו כן, התעודות הללו לא צוברות נכסים בהיקפים גבוהים, ולכן שיעורי הרווחיות שלהן נמוכים במיוחד.

 

גם חברת תעודות הסל הגדולה בענף, קסם, לא מחלקת ריבית בתעודות השורט הרגילות שלה. עם זאת, קסם היא החברה היחידה שמפיקה רווחים נאים מתחום תעודות השורט, וזאת בזכות תעודות השורט הממונפות שלה, שמאפשרות חשיפה שלילית כפולה ויותר לביצועי המדד. כך, למשל, תעודת השורט הממונפת קסם שורט ת"א־75 פי 2 מאפשרת למשקיעים חשיפה נגדית למדד ת"א־75 של פי שניים מהשינוי החודשי של המדד. תעודה זו גובה דמי ניהול בשיעור של 1.5%.

 

בטל שלח
    לכל התגובות
    x