$
שווקי חו"ל

האפקט הסמוי של הנפקת אורבוטק: דילול הריכטרים

המהלך של היו"ר יוחאי ריכטר לגייס 150 מיליון דולר עלול לדלל את אחזקות אחיו קובי ואשתו יהודית בחברה מאחזקה של 8.9% ל-6% בלבד

שניר הנדלר 09:0230.12.09

ההתאוששות שנרשמה בוול סטריט בשנה האחרונה מצביעה כי לכאורה, פנייתה של אורבוטקשלשום לקבל את אישורה של רשות ני"ע האמריקאית (SEC) לגיוס של עד 150 מיליון דולר בנאסד"ק טבעית לחלוטין. אלא שבחינה מעמיקה יותר מגלה כי המהלך, שאותו מוביל יו"ר הדירקטוריון יוחאי ריכטר, עשוי להביא לדילול מהותי של בעלי המניות הקיימים, ובהם אחיו קובי ריכטר.

 

אורבוטק מפתחת ומייצרת מערכות אלקטרו־אופטיות מתוחכמות לבדיקת מעגלים מודפסים (PCB) וצגים שטוחים (FPD). כשמנכ"ל אורבוטק רענן כהן חתם על דו"חות הרבעון השלישי של 2009, הסתכמו המזומנים וניירות הערך הסחירים שלה ב־170.2 מיליון דולר. לחברה חוב של 160 מיליון דולר לבנק דיסקונט, והמזומנים שתגייס יאפשרו לה לעמוד בהתחייבויותיה.

 

בתשקיף שהגישה אורבוטק, היא מבקשת להנפיק במועד עתידי מניות או אג"ח במנות שונות ובמועדים שונים, בכפוף להחלטת הדירקטוריון. אם יחליט הדירקטוריון, בניהולו של יוחאי ריכטר, לגייס את המזומן באג"ח - אורבוטק תעשיר את קופת המזומנים, אך תגדיל גם את התחייבויותיה.

 

לעומת זאת, אם אורבוטק הנסחרת בנאסד"ק לפי שווי שוק של 320 מיליון דולר תבקש לגייס את הסכום בהנפקת מניות, ידוללו בעלי המניות שלה ב־32%. במקרה זה, יגרום יוחאי ריכטר, המחזיק ב־3.7% ממניות החברה, לדילול אחזקותיו שלו ושל אחיו הצעיר קובי, שרק ביולי האחרון רכש מניות אורבוטק בשווי 16.2 מיליון דולר - רכישה שהעלתה את אחזקתו באורבוטק ל־8.9%.

 

רכישת המניות שביצע קובי עם יהודית אשתו הפתיעה רבים בשוק ההון, שכן בפברואר השנה הודיע קובי על התפטרותו מהדירקטוריון. במסמך שהגישו בני הזוג לרשות ני"ע האמריקאית במקביל לרכישת המניות, ציינו כי הם "מצפים לדון בהשקעתם בחברה עם הדירקטוריון, ההנהלה, משקיעים נוספים ואנליסטים". אלו, ציינו השניים, עשויים לפתוח בפניהם אפשרויות, "כולל שינויים אפשריים בדירקטוריון או בהנהלה".

 

אם יחליט יוחאי להנפיק כעת מניות בשווי של 150 מיליון דולר, יקטן שיעור האחזקה של אחיו קובי ל־6%, ויהיה גבוה רק ב־1.8% משיעור אחזקתו בחברה לפני חמישה חודשים, טרם רכש את מניות אורבוטק. מהלך זה צפוי להקטין את כוחו של קובי במקרה שיבקש לשוב ולהתערב בענייני הניהול בה.

בטל שלח
    לכל התגובות
    x