שימו לב, אתר זה עושה שימוש בעוגיות על מנת להבטיח לך את חוויית הגלישה הטובה ביותר. קראו עוד הבנתי
מט"ח וסחורות

"פישר סימן את רמת 3.8 שקלים כרף התחתון להתערבות בנק ישראל"

כך טוען גיורא סרצ'נסקי, מנכ"ל ישיר בית השקעות. טל עבדה מכלל פורקס: "בנק ישראל יטפטף חזרה דולרים לשוק וכאשר יקנה, הוא יעשה זאת עם הרבה מאוד יחסי ציבור כדי להזכיר שהוא כאן"

מישל אודי 15:3510.08.09

בשוק ההון קיבלו את הודעת בנק ישראל בדבר הפסקת רכישות המט"ח בהיקף של 100 מיליון דולר ביום במידה מסויימת של דבר ידוע מראש.

 

רונן מנחם מבנק מזרחי טפחות מסר כי "בנק ישראל נקט היום צעד נוסף, המצביע על התנהלות נכונה, בעיתויים ומינונים נכונים". לדבריו, ההודעה על הפסקת

רכישות קבועות של דולרים באה דווקא על רקע עלייה מהירה בשער הדולר כנגד השקל מאז ההודעה הקודמת, כשהתחזקות הדולר בעולם מספקת לה רוח גבית. "ניתן לומר כי גם התחזקות מעין זו אינה מייצגת התנהלות סדירה של שוק מטבע החוץ, כשם שניתן היה לומר זאת על הירידות הנקודתיות שקדמו לה".

 

"מכלול הצעדים לא מפתיע אך כל דרך אחרת, לבטח הפסקה מיידית של הרכישות, הייתה גורמת בסבירות גבוהה לירידה חדה בשער הדולר כנגד השקל, שהייתה מסכנת את ניצני ההתאוששות הכלכלית שהופיעו לאחרונה" הוא הוסיף.

 

"הרכישה הבאה תהיה מלווה בהרבה יחסי ציבור"

 

גירסא דומה נשמעה מצידו של טל עבדה, סמנכ"ל ההשקעות של כלל פורקס שאמר כי ההכרזה שלו בשבוע שעבר שלוותה ברכישות אדירות של דולר היתה "שירת הברבור" האחרונה של התוכנית. "כשכבר היה ברור לכולם שהבנק חייב לסיים את רכישותיו בהקדם, ניסה בנק ישראל להפעיל את התותחים הכבדים. הרכישה המסיבית אמנם היתה רעם גדול שהבהיל כמה סוחרים והזניק את הדולר, אבל התותחים היו ריקים מתחמושת אמיתית".

 

עבדה הוסיף כי "כעת כשהבנק כבר אינו מחוייב לרכישות יומיות, צפוי בנק ישראל לנצל את התקופה הקרובה כדי לטפטף דולרים חזרה לשוק מבלי שהדבר ישפיע על המסחר השוטף, זאת במטרה להקטין את יתרות המט"ח שלו. במקביל לטפטוף, ירכוש מפעם לפעם כמות גדולה שתלווה ביחסי ציבור, כדי להזכיר לספקולנטים שהוא עדיין עוקב מקרוב אחרי ההתפתחויות בשוק".

 

"הרף התחתון של בנק ישראל - 3.75 -3.8 שקלים לדולר"

מיכאל שראל, הכלכלן הראשי של הראל ביטוח טען כי "ההתערבות של בנק ישראל מנעה פגיעה חזקה בייצוא. ההתערבות של בנק ישראל הייתה מאוד נכונה ומאוד אפקטיביות היא מנעה התפתחויות שליליות, פגיעה בייצוא, ואפילו דיפלציה. כמו כן גם הגדילה את כמות היתרות. זה היה אפקטיבי במובן ששער החליפין היום לא היה ברמה הנוכחית ללא ההתערבות של פישר".

 

מנכ"ל ישיר בית השקעות, גיורא סרצ'נסקי כתב כי הודעת בנק ישראל מסמנת את השער 3.75 - 3.8 שקלים, כרף הנמוך מבחינת בנק ישראל.

 

הדולר ירד היום ב-1% ושערו היציג נקבע על 3.873 שקלים; היורו צנח ב-2.1% ושערו היציג נקבע על 5.5022 שקלים.

 

בטל שלח
    לכל התגובות
    x