$
בורסת ת"א

בלעדי - שרם ופודים מרימים ידיים: ימסרו פרויקט ענק בלטביה לבנק המשעבד

לידר נדל"ן לא הצליחה לעמוד בתשלומי הריבית להלוואה שקיבלה מבנק בלטביה, ושבסוף 2008 עמדה על 13.4 מיליון יורו. בשבוע שעבר החברה החליטה לוותר על הפרויקט ולאפשר לבנק לממש את השעבוד

גולן חזני 07:0324.05.09

חברת לידר נדל"ן, שבשליטת איציק שרם ויאיר פודים, נוטשת את הפרויקט הגדול ביותר שלה במזרח אירופה ומוסרת אותו לבנק המשעבד שלו היא חבה 13.4 מיליון יורו, כך נודע ל"כלכליסט".

 

מדובר בפרויקט "טובאגו" בריגה, לטביה, הכולל 410 יחידות דיור למגורי יוקרה בשבעה בנייני מגורים.

יחד עם שותף מקומי סיימה לידר לבנות שלושה בניינים, אך הפסיקה את בנייתו של הבניין הרביעי בעקבות חוסר שביעות רצון מהקבלן המקומי המבצע. חלק מהדירות בשלושת הבניינים שנבנו נמכרו ונמסרו לדיירים. בבניין אחד נמכרו כל 70 הדירות, ואילו בבניינים השני והשלישי נמכרו 32 דירות.

 

לא עמדה בתשלומי הריבית

 

נכון לסוף חודש מרץ, לידר לא שילמה את הריבית עבור ההלוואה שהעניק לה הבנק בלטביה (בריבית יוריבור לשלושה חודשים פלוס 1.6%, שעודכנה בהמשך ל־2.2%), שאותה היתה אמורה לשלם בסוף ינואר 2009.

 

יתרת ההלוואה, נכון לסוף 2008, עמדה על 13.4 מיליון יורו, והחברה שעבדה את נכסיה בפרויקט יחד עם השותפה המקומית לטובת הבנק הלטבי המלווה. בשבוע שעבר החליטה לידר לוותר ולאפשר לבנק להפעיל את השעבוד.

לידר נטלה הלוואה נוספת של 2.7 מיליון יורו לפרויקט משותפות אחרת, בינואר ובאוגוסט 2008, ותשלום הריבית הראשון שלה היה אמור להתבצע עד עשרה ימי עסקים מתום שנת 2008, אולם החברה לא העבירה תשלום זה.

לידר נדל"ן פעילה בפרויקט נוסף בריגה, וכן בפרויקטים בגרמניה, רומניה ורוסיה. שוק הנדל"ן הלטבי נקלע למשבר קשה במיוחד כשהמחיר למ"ר במגורי היוקרה צנח מכ־1,500 יורו לכ־700 יורו למ"ר.

 

הסדר עם בעלי האג"ח דחה את התשלום הקרוב

 

לידר השקעות, החברה־אם של לידר נדל"ן,אמורה היתה לשלם החודש 57 מיליון שקל לבעלי האג"ח, אולם הודיעה כי לא תוכל לעמוד בתשלום וביקשה הסדר פריסה ודחייה של התשלום. זאת, לאחר שבנק לאומי התנה הלוואה של 100 מיליון שקל לחברה בהסדר כזה. בעלי האג"ח התרעמו על בעלי השליטה פודים ושרם, אבל בהסכמת רוב בעלי האג"ח של החברה הושגה הסכמה לדחיית התשלום הקרוב.

 

מיעוט של בעלי האג"ח, בהם מגדל שוקי הון והלמן אלדובי המיוצגים על ידי עו"ד גיא גיסין, התקוממו נגד ההסדר. בימים אלה הם בוחנים את היבטיו המשפטיים ואם ניתן להגיע להסדר כזה שלא על דעת כל בעלי החוב.

 

עתה, מתברר כי הסתבכות הפרויקט הגדול בריגה היווה את אחת הסיבות המרכזיות להחלטה של לידר לנסות להגיע להסדר עם בעלי האג"ח של החברה.

 

בטל שלח
    לכל התגובות
    x