$
שווקי חו"ל

הממשל בארה"ב דוחק בראשי החברות הגדולות בוול סטריט למצוא פתרון לליהמן ברדרס

שר האוצר פולסון ונשיא הבנק הפדרלי של ניו יורק ניהלו שיחות עם ראשי החברות, והממשל מאותת בכך שלא ישתמש הפעם בכספי הציבור להצלת החברה; שתי קרנות השקעה פרטיות העבירו הצעה לרכישת יחידת ניהול הנכסים של ליהמן

בלומברג 11:4013.09.08
שר האוצר של ארצות הברית, הנרי פולסון, ונשיא הבנק הפדרלי של ניו יורק, טימותי גייטנר, דוחקים בראשי החברות הגדולות בוול סטריט למצוא פתרון לקשיי חברת הברוקרים, ליהמן ברדרס. כך אמרו לבלומברג שני גורמים המקורבים לשיחות. הממשל האמריקאי מאותת כי לא ישתמש הפעם בכספי ציבור להצלת ליהמן, כפי שעשה עם בר סטרנס.

 

פולסון וגייטנר קיימו פגישה עם ראשי החברות הגדולות בוול סטריט. רשימת הבכירים שהגיעו לפגישה כוללת את מנכ"ל סיטיגרופ, ויקראם פנדיט, מנכ"ל ג'יי.פי מורגן צ'ייס, ג'יימי דימון, מנכ"ל מורגן סטנלי, ג'ון מק, מנכ"ל גולדמן זאקס לויד בלנקפיין ומנכ"ל מריל לינץ' ג'ון ת'יין. כריסטופר קוקס, יו"ר ראש רשות ניירות ערך האמריקאית, השתתף גם הוא בפגישה. השיחות, שהתקיימו ביום שישי בלילה, הסתיימו בלא תוצאה ממשית.

 

דוברים מטעם הבנק המרכזי של ניו יורק ורשות ניירות ערך אישרו כי הפגישה התקיימה עם "נציגים בכירים של מוסדות פיננסים גדולים", וסירבו לפרט.

 

בחודש מרץ האחרון העביר הבנק המרכזי של ארצות הברית 29 מיליארד דולר לג'יי. פי. מורג'ן צ'ייס כדי לסייע לו להשתלט על בנק בר סטרנס הקורס. בפגישה הבהיר פולסון כי הוא אינו מעוניין להשתמש שוב בכספי משלם המסים האמריקאי, כפי שעשה גם כדי להציל את סוכנויות המשכנתאות פאני מאי ופרדי מק.

 

פולסון פולסון צילום: בלומברג

 

 

מי יקנה את ליהמן?

מנכ"ל בנק אוף אמריקה, קנט לואיס, לא השתתף בפגישה בסוף השבוע, זאת מכיוון שהבנק שלו נמצא ברשימת הרוכשים הפוטנציאליים לליהמן. מקור המקורב לשיחות אמר לבלומברג כי בנק אוף אמריקה - אחד הבנקים המסחריים הגדולים בארה"ב - מוביל את הרשימה. המטרה היא להכריז על העסקה לפני פתיחת השווקים באסיה ביום שני כדי למנוע את העמקת המשבר.

 

העיתון "פיננשל טיימס" דיווח בסוף השבוע כי בנק אוף אמריקה שוקל הצעת רכש משותפת לליהמן יחד עם קרן ההשקעה הפרטית ג'יי. סי פלאוארס וקרן ההשקעות הממשלתית הסינית China Investment Corp.

 

"מכירת ליהמן תהיה בוודאי שונה מעסקת ג'יי.פי מורגן-בר סטרנס, בגלל השינוי במצב הפוליטי", אמר שון אגן, נשיא אגן-ג'ונס רייטינגס, "אפשרי שתקום קבוצת חברות שתרכוש את ליהמן, בסיוע הבנק המרכזי".

 

מנכ"ל ליהמן ברדרס, ריצ'ארד פולד, שהפך אותו בארבעת העשורים האחרונים לחתם המשכנתאות הגדול ביותר בארה"ב, ייאלץ ככל הנראה למכור את הבנק לאחר שהמגעים להזרמת כסף עם הבנק לפיתוח של דרום קוריאה נכשלו. ב-5 הימים האחרונים ירד ערך המניה של ליהמן ב-77%.

 

בתוך כך, קיבל ליהמן ברדרס הצעות רכישה ליחידת ניהול הנכסים שלו מקרנות ההשקעות הפרטיות ביין קפיטל וקלייטון דאבילר אנד רייס. על פי הצעות הרכש, ערכה של היחידה, הכוללת את חברת יעוץ ההשקעות ניוברגר ברמן, קרנות וחברת ברוקרים, הוא 5 מיליארד דולר.

בטל שלח
    לכל התגובות
    x