$
בורסת ת"א

טבע הפסידה במשפט: לא תשווק את תרופת הסירוקל

לתרופת הסירוקל של אסטרה-זניקה מכירות שנתיות של 4 מיליארד דולר. טבע הודיעה כי בכוונתה לערער על ההחלטה

תומר קורנפלד 10:1202.07.08

יממה בלבד לאחר ההשקה המוצלחת של תרופת הריספרדל, לה מכירות שנתיות של 2.6 מיליארד דולר, נוחלת טבע הפסד משפטי לחברת התרופות אסטרה-זניקה על שיווק תרופת הסירוקל, בעלת מכירות שנתיות של 4 מיליארד דולר. טבע הודיעה שבכוונתה לערער על החלטת בית המשפט.

 

תרופת הסירוקל, המיועדת

לטיפול במחלת המאניה־דיפרסיה, היא התרופה השנייה בגודלה מבחינת מכירות של חברת אסטרה־זניקה, וברבעון הראשון של 2008 תרמה לה 13.7% מהמכירות.

 

הסכסוך המשפטי בין טבע לאסטרה־זניקה סביב התרופה החל לאחר שטבע ביקשה לפני מספר שנים לערער על תוקפו של הפטנט המגן על התרופה. בהתחלה ביקשה טבע לשווק את התרופה במינון של 25 מ"ג, התורם כ־13% מתוך סך המכירות של התרופה. כתוצאה מכך, תבעה אסטרה־זניקה את טבע והופעלו 30 חודשי השהיה הקבועים בחוק ובהם טבע אינה יכולה להשיק את התרופה. בחודש אפריל השנה הסתיימו 30 חודשי ההמתנה, וטבע יכלה באופן תיאורטי להשיק את התרופה תחת סיכון. בטבע העריכו שסיכויי הזכייה במשפט נמוכים — ולכן בחרו שלא לעשות זאת.

 

טבע לא הסתפקה רק בסירוקל במינון של 25 מ"ג, אלא רצתה גם לשווק את התרופה במינונים גבוהים יותר. לכן ביקשה לשווק את התרופה גם במינונים של 50, 100, 200, 300 ו־400 מ"ג, שלגביהם פוקעים 30 חודשי ההשהיה באוגוסט השנה ובדצמבר 2009.

 

האנליסטית נועה ויסברג מאי.בי.אי, אומרת כי "ההפסד המשפטי אינו משמעותי לטבע. זה אמנם משמעותי לתוצאות של שני הרבעונים הקרובים, אולם לפעמים אתה מנצח ולפעמים אתה מפסיד". לדברי האנליסט יואב בורגן מלידר שוקי הון, "בעצם ההפסד, נגנזה האפשרות להשקה גנרית על ידי טבע לפני פקיעתו הטבעית של הפטנט במרץ 2012". האנליסטית גל רייטר מכלל פיננסים הוסיפה כי "לטבע צוות משפטי חזק שיעשה הכול כדי להפוך את החלטת השופט. לאור פסיקת בית המשפט, הסיכוי להשקת התרופה בבלעדיות ירד".

 

בטל שלח
    לכל התגובות
    x