$
פרסום ושיווק

הסכם החלב: המחלבות מפעילות לחצים דרך ההסתדרות ומאיימות בפיטורי עובדים

יו"ר ההסתדרות ארנון בר דוד פנה במכתב לרה"מ נתניהו והזהיר כי במידה שיאושר המתווה של שר האוצר כץ, הכולל הרחבת היבוא, מחלבת תנובה בתל יוסף עלולה להיסגר ו"אלפי עובדים החיים בפריפריה יאבדו את עבודתם". לדבריו "המתווה סותר גם את העיקרון בדבר העדפת תוצרת כחול-לבן, בייחוד על רקע משבר כלכלי חסר תקדים"

נורית קדוש 17:1728.12.20

חולשת הרפתנים במו"מ מול שר האוצר ישראל כץ סביב מתווה החלב, הובילה להתערבות המחלבות הגדולות ובראשן תנובה, שגייסו את יו"ר ההסתדרות ארנון בר דוד, לבלום את אישור המתווה של כץ, הכולל הרחבת היבוא.

 

"אני פונה אליך להתערב במתווה המתגבש במשרד האוצר, לפיו בהמשך לפתיחת הייבוא של ענף החמאה, ייפתח ויוגדל גם היבוא של גבינות קשות". כתב בר דוד לראש הממשלה בנימין נתניהו.

 

 

בר דוד ציין כי ליישום המתווה השלכות מרחיקות לכת על תעשיית החלב המקומית והעובדים בה, והוסיף כי יישום המתווה יפגע ישירות ובאופן מיידי במחלבת הגבינות של תנובה בתל יוסף שהוקמה לפני כ-5 שנים בהשקעה של כ-350 מיליון שקל, ושיגר איום מצד תנובה, לפיו המחלבה צפויה להיסגר בעקבות פתיחת הייבוא.

 

"אלפי עובדים החיים בפריפריה הגאוגרפית והחברתית של ישראל, המועסקים במפעל ובגופים העובדים עם המפעל יאבדו את עבודתם", כתב.

 

יו"ר הההסתדרות ארנון בר דוד יו"ר הההסתדרות ארנון בר דוד צילום: דובר ההסתדרות

 

 

לדברי בר דוד, "קידום המתווה סותר גם את העיקרון בדבר העדפת תוצרת כחול-לבן, וזאת במיוחד כשהמשק הישראלי מצוי בעיצומו של משבר כלכלי חסר תקדים". על רקע זה מבקש בר דוד מנתניהו "לעצור את אישור המתווה במתכונתו הנוכחית, ולהגיע להסכמה על מתווה שלא יפגע במפעלי הייצור, בחקלאים המקומיים, ובתעשיית החלב הישראלית כולה תוך צמצום הנזק הכבד לענף הגבינות הקשות".

 

האוצר: מחיר המטרה יוארך בשלוש שנים

 

ברקע הדברים, מתווה האוצר הקובע כי מנגנון מחיר המטרה הנוכחי שעומד על 1.95 שקלים לליטר, יוארך בשלוש שנים עם אופציה להארכה בשנתיים נוספות על ידי שרי האוצר והחקלאות, זאת באמצעות הצעת חוק ממשלתית. עוד נקבע כי במקביל, ובמטרה להבטיח אספקה של מלוא הביקוש לחלב תוך שמירה על הייצור המקומי, בתוך שלוש שנים 65% מהגידול בצריכת החלב יסופק באמצעות יבוא במכסות הפטורות ממכס. המתווה יהיה הדרגתי בכדי לתת זמן היערכות ויתחיל ב-50% החל משנת 2021 ויעלה בהדרגה מדי שנה. יתר הגידול יסופק באמצעות הגדלת ייצור החלב בשוק המקומי.

 

אלא שהרפתנים דורשים כי ההסכם יהיה למשך 5 שנים ויחול גם על מחיר המטרה (מחיר החלב הגולמי שמשלמות המחלבות לרפתנים) וגם על היקפי היבוא, ולא כפי שהאוצר מבקש - 3 שנים, עם אפשרות להארכה בשנתיים - במהלכן, מחיר המטרה ישמר ללא שינוי, אולם פתיחת השוק לייבוא תוכל להתרחב.

 

הדיונים בהסכם הענפי נמשכים מזה שנתיים, אולם אם הצדדים לא יגיעו להבנות בימים הקרובים, קיים חשש לעליית מחיר החלב הגולמי, בשיעור שמקנה למחלבות את הזכות לדרוש העלאת מחירי מוצרי החלב המפוקחים.

x