בארץ

בלעדי לכלכליסט

סערה בשוק הדגים: האם היה מידע מקדים על הפחתת מכסים צפויה?

מגדלי הדגים: יבואנים ורשתות שיווק יודעים כבר כמה חודשים על הפחתת המכסים הצפויה - והזמינו כמות גדולה; מתחילת פברואר הגיעו לישראל 471 מכולות של דגים קפואים, לעומת 332 אשתקד; הסיפור המלא מחר ב"כלכליסט"

רוני זינגר 17:0324.02.16

שר האוצר משה כחלון אמנם הודיע רק ביום ראשון על כוונתו להפחית את המכסים משורה של מוצרים חקלאיים, אולם השמועות על הכוונה הזו מסעירות את ענף הדגים בישראל כבר לפחות חודשיים.

 

מגדלי הדגים, שצפויים להיפגע מההחלטה, טוענים כבר כמה חודשים שיבואנים ורשתות שיווק יודעים מבעוד מועד על ההכרזה, והזמינו כמות גדולה של דגים קפואים שתציף את השוק בפסח באופן שיאפשר להם ליהנות מהמכס המופחת.

 

בהתאם לטענות אלה, ל"כלכליסט" נודע כי מתחילת פברואר הגיעו לישראל 471 מכולות של דגים קפואים בדרך הים - לעומת 332 בתקופה המקבילה אשתקד, שהיתה אף קרובה יותר לחג הפסח.

 

דיווחים על הזמנות חריגות של דגים קפואים מצד יבואנים ורשתות שיווק הגיעו למזכיר ארגון מגדלי הדגים, יוסי יעיש, כבר לפני כמה חודשים. בשל המידע, הוא פנה ב-7 בדצמבר לבכיר במשרד החקלאות. "אמרתי לו שישנם יבואנים גדולים שטוענים שהם יודעים ממקורות במשרד האוצר שהובטח להם שבקרוב תהיה הורדת מכס על דגים", אמר יעיש ל"כלכליסט". הבכיר השיב לו שהנושא אינו מוכר במשרד החקלאות.

 

דגים קפואים דגים קפואים צילום: שאטרסטוק

 

לדברי יעיש, לקראת הודעת האוצר בתחילת השבוע התחזקו השמועות. "עשינו בדיקה וקיבלנו מידע מגורמים מקצועיים שבנמלים יש כניסות של 20 מכולות בממוצע ליום ובהם דגים קפואים, רובם מסין, וזאת בניגוד לכ-7־8 מכולות ביום רגיל. זה מעורר שאלות", מוסיף יעיש.

 

מכולות דגים רבות בדרכן מסין לישראל

 

מנתוני הווטרינר הראשי במשרד הבריאות עולה שמספר המכולות ובהן דגים קפואים שהתקבלו ונבדקו בשלושת השבועות האחרונים גבוה ב־41% מהתקופה המקבילה אשתקד: כאמור 471 לעומת 332.

 

עד היום, המכס על דגים המגודלים בישראל היה 100% ממחירו בחו”ל, כלומר המחיר הוכפל. על פי החלטת האוצר, שטרם נכנסה לתוקף, המכס על דגים אלה יירד ל־50%. את המכס משלמים רק בעת שחרור המכולות מהנמל, כך שכיום מכולות רבות נמצאות בנמל והיבואנים ממתינים לחתימת הצו על ידי כחלון כדי להוציא ולשווק אותם. הובלה של מכולה מסין לישראל אורכת כחודש, כך שנראה שהמשלוחים הרבים אכן הוזמנו כבר בדצמבר, והועלו על אוניות בינואר. על פי מידע שהגיע ל"כלכליסט", מכולות דגים רבות עושות את דרכן גם עתה מסין לישראל.

 

ההחלטה על שינוי המכסים נתונה בידיו הבלעדיות של שר האוצר, שעושה זאת באמצעות צו. בדרך כלל, הוא מתייעץ עם משרד החקלאות, אולם הגורם היחיד שיודע בוודאות על מהלך של שינוי מכסים הוא שר האוצר. הפחתת המכסים היא חלק ממהלך רחב שכולל גם את ביטול המועצות החקלאיות ומכסות הייצור

 

אחד היבואנים שעשה הזמנת דגים קפואים גדולה הוא רמי לוי, שאישר כי מכולות רבות עושות דרכן לארץ, אך הכחיש כי ידע מראש על הפחתת המכסים: "רק השבוע שיחררתי 44 טונות דגים קפואים, אם הייתי יודע לא הייתי משחרר אותם", אמר, למרות שאישר כי מדובר בסחורה הדרושה לצריכה השוטפת של רשת השיווק שלו וכי עשה הזמנה גדולה במיוחד "כי הציבור רוצה יותר דגים אז מזמינים יותר. יש לי עוד הרבה מכולות בים עם דגים וכשיגיעו לא אשחרר אותם עד שלא יופחתו המכסים. לא היה לי מידע מוקדם למרות שעשיתי משלוח גדול, אבל מי שידע והזמין - כל הכבוד; מי שמרוויח מזה הוא הצרכן".

 

תגובת משרד האוצר: "הדיונים על המכסים הגבוהים ביבוא הדגים הקפואים מתנהלים בין משרד האוצר לחקלאים באופן שוטף למעלה משנה, והתקיימו באופן אינטנסיבי סביב התוכנית הכלכלית לשנת 2016. לגבי המהלך הנוכחי להפחתת מכסים ב-50% על הדגים הקפואים, התקיים דיון ראשון בין נציגי אגף תקציבים לבין נציגי החקלאים ומגדלי הדגים ביום ראשון האחרון ב-21.02. בדיון זה היה ניסיון להגיע להבנות ולכן נדונו אפשרויות שונות לביצוע מהלך הפחתת מכסים בדגים הקפואים. לצערנו, הדיון לא נגמר בהסכמות".

בטל שלח
    לכל התגובות
    x