$
פרסום ושיווק

רמי שביט: "הרי אף אחד לא חושב שנחסל מישהו"

כמו בפתיחת הסניף הראשון של קוסט 365 בעפולה לפני שבוע, גם בשרון מחכים הקמעונאים לרשת החדשה של המשביר עם מחירי רצפה ומבצעים אגרסיביים. למרבה האירוניה, את המודיעין העסקי סיפק להם שביט עצמו, שהצהיר כי ימכור במחירים אחידים בכל הארץ

גיל קליאן 11:4811.12.12

בעל השליטה במשביר, רמי שביט, פתח הבוקר את הסניף השני של קוסט 365 בכפר סבא ומביא עוד מתחם קמעונאי לתחרות מחירים קיצונית. שביט מעניק שובר מתנה לחברי המועדון שלו בגובה 50 שקל ללא כל התניה לביצוע רכישות בסופר החדש. בנוסף: 4 ק"ג עוף טרי ב־40 שקל, ו־5 ק"ג ירקות חינם ברכישה של 150 שקל ומעלה. בתגובה החליטו בסניף יינות ביתן בעיר להחזיר מלחמה עם מבצעי עוף בשקל וק"ג ירקות ב-10 אגורות לקילו. 

 

תוספת של מתחם נוסף לתחרות כזו עלולה לכאורה להטיל מעמסה כבדה על רווחיות הרשתות, אלא שבכירים בענף אומרים כי ערב הצטרפות כפר סבא למתחמים התחרותיים, התחרות נחלשת במקומות אחרים כמו אשדוד ובאר שבע. כך למעשה, הרשתות מצליחות להמשיך בשיטה של סבסוד תחרות במתחם אחד באמצעות אזורים אחרים. "זו לא תחרות שתפגע באמת ברשתות", אומר בכיר בענף, "הרי כשמישהו מתחיל להשתגע במקום אחד, מקום אחר נרגע".

 


 

ירקות בסניף מגה בול בכפר סבא ירקות בסניף מגה בול בכפר סבא צילום: אריאל שרוסטר

 

נחום ביתן מתכנן מבצעים מתחלפים

 

בכפר סבא, כמו בפתיחה הקודמת בעפולה לפני שבוע, עומד שביט מול שורה של קמעונאים מנוסים. אך אם הפתיחה בעפולה התאפיינה ב"רמי נגד רמי", כלומר רמי שביט נגד רמי לוי, בפתיחה בעפולה צפויה להיות על פי ההערכות בענף, קרב של "רמי נגד נחום". החנות החדשה של שביט צמודה לאחת החנויות החזקות של רשת יינות ביתן שבבעלות נחום ביתן.

 

קמעונאים כינו בעבר את התגובה של ביתן במילים "גרזן", "גיליוטינה" ושאר ביטויים הממחישים את עוצמת התחרות והיצרים המעורבים בה מבחינת הקמעונאים המובילים של כפר סבא. אתמול שמרו ביינות ביתן על שתיקה, אולם מקורבים לחברה סיפרו כי ביתן מתכוון לצאת במבצעים מתחלפים על בסיס יומי לתקופה של שבוע לפחות. אחד המבצעים, למשל, הוא 4 ק"ג דג סלמון ב־100 שקל.

 

הסנוניות הראשונות במלחמה האזורית החדשה בכפר סבא היו ויקטורי ומגה, שכבר אתמול הציגו מחירים חדשים ונמוכים במיוחד. במגה בול, שנמצאת לא רחוק מהסניף החדש של קוסט 365, הודיעו על מחירים של 49 אגורות לקילו בירקות שונים. מבחינת מגה, ההוזלות אמורות לספק תנופה חדשה לרשת הדיסקאונט שלה, שעד היום לא הצליחה להשאיר חותם בשוק. כעת פועלת מגה באסטרטגיה של הרחבת תחרות המחירים האגרסיבית ככל שניתן. הרשת מוכרת כיום ירקות ב־0.99 שקלים גם בסניף סגולה, סניף נתניה וסניף קריית חיים, לצד עוף טרי וחלקי עופות ב־9.9 שקלים. ההיגיון של מגה פשוט: מדובר במתחמים שבהם מגה היא המתחרה הקטן, בעיקר מול רמי לוי ושופרסל. כאשר מגה מכריחה את המתחרים הגדולים להוריד מחיר למחיר הפסדי, היא בסופו של דבר המרוויחה הגדולה מכך.

 

בוויקטורי, הממוקמת בצדה השני של כפר סבא ומרוחקת מעט ממוקד התחרות החדש, עלו כבר ביום ראשון עם מחירים של 1.99 שקלים לקילו ב־36 סוגי ירקות, ושל 2.99 שקלים ב־12 סוגי פירות. מדובר במחירי הפסד לקמעונאים, הנמצאים בקרב בלימה מול השחקן החדש.

 

רמי שביט בסניף של קוסט 365 בעפולה שנפתח לפני שבוע רמי שביט בסניף של קוסט 365 בעפולה שנפתח לפני שבוע צילום: אלעד גרשגורן

 

במחלקת העופות - שלצד מחלקת הירקות והפירות מובילה את מחירי ההפסד במתחמי תחרות אחרים כמו עפולה, בית שמש, באר שבע וכדומה - מגה מציעה 3 ק"ג של חלקי עוף שונים ב־50 שקל, ובוויקטורי מציעים את כל חלקי העופות האלה במחיר של 14.99 שקל לקילו. בוויקטורי מספרים על עלייה של 50% בפדיון הסניף בכפר סבא ביום ראשון האחרון לעומת יום ראשון המקביל, וברשת החליטו להרחיב את אותם מבצעים גם לחנויות בראש העין, אלקנה ואורנית. זאת, כדי למנוע זליגה של לקוחות לכיוון כפר סבא. לדברי אייל רביד, מנכ"ל הרשת, "אנחנו הולכים לקחת חלק בתחרות והלקוחות שלנו ייהנו מזה".

 

קרוב לוודאי שגם שופרסל תגיב בצורה אגרסיבית לפתיחה של שביט. הרשת מפעילה חנות "יש" בסמוך לסניף קוסט 365, וסניף נוסף של שופרסל דיל במתחם G הסמוך.

 

"מקווה שהמתחרים ישלימו עם קיומנו"

 

לדברי שביט, "בכל פעם כשנכנס מתחרה חדש יש המולה של המתחרים, והתוצאה בסופו של דבר היא שאחרי חודש עד שלושה חודשים הדברים מתאזנים. הכניסה שלנו עושה שינוי, ואחרי עשרה סניפים יהיה אפשר לראות את זה בצורה יותר משמעותית. הפורמט שראו בעפולה וכעת יראו בכפר סבא מבחינת גודל סניף, שירות, מגוון מוצרים, חוויית קנייה ומחיר לצרכן, בסופו של דבר ייתן לנו נתח שוק ונהיה חלק מהנוף הקמעונאי. אף אחד לא באמת חושב שנחסל מישהו ולא נוציא מישהו מהשוק. פשוט תהיה עוד רשת. אני מקווה שגם המתחרים ישלימו עם קיום הרשת ויכבדו אותנו כמו שאנחנו מכבדים אותם".

 

למרבה האירוניה, אחד הגורמים שסייע לקמעונאים להיערך לכניסת קוסט 365 הוא רמי שביט עצמו. שביט הכריז כי ימכור במחירים אחידים בכל הארץ, יסדר את המדפים שלו בצורה אחידה וישמור על מגוון מוצרים אחיד, וכך קמעונאי כפר סבא יכלו ללמוד מהסניף בעפולה מה בדיוק צפוי להם בכפר סבא, עד רמת הפירוט של איזה מוצר יושב על איזה מדף ומה מחירו. על כך אמר שביט כי "אין ספק שהמחירים האחידים בטווח הקצר יפגעו בעבודה וידענו את זה, אבל בטווח הארוך גם הלקוחות וגם המתחרים יבינו שאנחנו עקביים בתוכנית העבודה. גם אם היה נקודתית סקר כזה או אחר שבמוצרים מסוימים יותר זולים מאיתנו, אנחנו נהיה לאורך זמן, כמו שהצהרנו, זולים ב־12 אלף מוצרים".

 

שביט, מצדו, מתכנן ללוות את הפתיחה בפרסום מקומי אגרסיבי, לרבות רכבים ממותגים שישמיעו במערכות כריזה את הג'ינגל של הרשת החדשה.

בטל שלח
    לכל התגובות
    x