$
פרסום ושיווק

אבי סופר: רכישת אייס על ידי אלקטרה תביא לעליית מחירים

בעל רשת מוצרי החשמל השתתף בכנס חירום של ספקי חשמל קטנים: "אלקטרה תגיע לנתח שוק של 60% אם תקבל את שטחי המסחר של אייס". מחוץ לאולם התאגדו עובדים של אייס שבאו להביע תמיכה באלקטרה

אורנה יפת 15:1528.02.12

ספקי החשמל הקטנים, בראשם אבי סופר, בעל רשת מוצרי חשמל, ערכו היום כנס חירום תחת הכותרת "מצילים את ענף החשמל", שמטרתו לטרפד את עיסקת אייס אלקטרה. בכנס, שנערך בתל אביב נכחו כמה יבואני וספקי חשמל קטנים, וכן אבי סופר ושותפו ברשת חשמל סיטונאי אייל בן אליעזר. ספקי החשמל הגדולים

וקמעונאים מובילים נעדרו.

  

סופר טען כי הוא חושש מהתחזקות כוחה של אלקטרה ומכך ש"אלקטרה תגיע לנתח שוק של 60% באם תקבל את שטחי המסחר של אייס, היא תהפוך למונופול ולחנויות החשמל הקטנות כמו שלנו תהיה בעיה. בכל מרכז ביג או מרכז מסחרי אחר יש חנות של שקם אלקטריק, מחסני חשמל ובחלק מהמקומות גם חנות של רשת המחשבים של אלקטרה. ענף החשמל יפגע אם גם אייס תהיה של אלקטרה והצרכן לא ידע שהוא נכנס לחנויות שונות שכולם בבעלות אלקטרה. אני דואג לענף החשמל ומכך שהעיסקה תגרום לעליית מחירים של מוצרי החשמל". סופר הוסיף ואמר כי להערכתו העיסקה לא תאושר.

 

מחוץ לאולם התאגדו עובדים של אייס שבאו להביע תמיכה באלקטרה ויצאו נגד סופר. העובדים ביקשו להיכנס לכנס, אך המארגנים סירבו. שחר טוביה, אחד העובדים שהפגינו מחוץ לכנס אמר: "אני רוצה לדעת מדוע לאבי סופר מותר להשתלט על כל רחוב אלנבי ולמנוע מחנויות אחרות לעבוד שם והאם הוא יכול להבטיח לי להמשיך להתפרנס בכבוד. אנחנו עבדנו בעבר תחת יקי ודמני שהיה מנכ"ל אייס ואנחנו יודעים מה הוא עשה למען הרשת".

 

מירי היינה, אחראית על המיחשוב בסניפי אייס, אמרה ל"כלכליסט": "אנחנו לא רוצים למצוא את עצמנו עוד שנתיים שוב בכינוס נכסים. עבדתי בקלאבמרקט שקרסה ועכשיו אני עוברת את זה פעם שניה. אני לא אשרוד את זה פעם נוספת". לדבריה, "הטענה כאילו אלקטרה תסגור סניפים ותפטר חלק מהעובדים, זה ניסיון להפחיד את העובדים. ממילא תוכנית העבודה של הנהלת אייס ייתה לסגור סניפים בשנת 2012".

 

סופר הגיב על הדברים ואמר: "אני לא סילקתי אף אחד מאלנבי ועובדה שיש שם שתי חנויות של שקם אלקטריק". לדבריו, "אין לי כלום נגד אלקטרה ואני רוכש מהם סחורה ב-65-70 מיליון שקל בשנה, אבל הם קנו את אייס בלי כסף. המלאי של החברה הוא 80 מיליון שקל והם שילמו סכום זעום על הרשת. כל אחד יכול לקנות חברה בלי לשלם עליה".

 

לשאלה מדוע לא הציע הצעה לרכישת אייס לא היה לסופר מענה. לטענת עובדי אייס כאילו סופר דואג לעצמו על חשבונם, אמר סופר "אני חושב גם על העובדים של אייס. יהיה מי שיעסיק אותם". אייל בן אליעזר, שותף של סופר ברשת חשמל סיטונאי, אמר כי הוא חושש כי אלקטרה תמכור בחנויות אייס את המותגים שבבעלותה.

 

יבואני החשמל וקמעונאים קטנים, חלקם בעד העיסקה וחלקם נגדה. אילן אהרוני, המנכ"ל והבעלים של יבואנית מוצרי החשמל המילטון, אמר ל"כלכליסט" כי אייס חייבת לו כמה מיליוני שקלים. "אני נפלתי באייס במעל 6 מיליון שקל", סיפר אהרוני. "אני בעד זה שאלקטרה תרכוש את החברה כי אני רוצה לקבל את הכסף שלי כמה שיותר מהר. איפה היו כל המתנגדים שיכלו להגיש הצעות לרכישה?. אם הם טוענים שהרשת נמכרה בזול, למה הם לא הגישו הצעות גבוהות יותר ביום המכרז? בתור ספק אני רואה לנכון שגוף כמו אלקטרה יקח את הרשת ויחזיר אותה לפסים בניהול נכון. אפילו שאלקטרה באיזשהו מקום מתחרה במוצרי חשמל קטנים, אני עדיין חושב שהיא הגוף שראוי לרכישה".

 

לעומתו, טען ניסים מדמון, בעל חנות חשמל בדיזנגוף סנטר, צריך להתנות את העיסקה בכך שאלקטרה לא תמכור מוצרי חשמל ברשת אייס. "חנויות חשמל יפגעו ויסגרו ומי שיפגע זה הצרכן הסופי והקמעונאים הקטנים שעובדים עם אלקטרה".

 

בתוך כך עובדי אייס פתחו עמוד בפייסבוק בו הם מביעים תמיכה ברוכשת. העובדים פירסמו עצומה תחת השם "עובדי אייס אוטו דיפו רוצים את אלקטרה" בה הם כותבים "אלקטרה הגישה הצעה לרכישת אייס והיא כבר אושרה על ידי בית המשפט רק שעכשיו מתחרים בתחום מוצרי החשמל מנסים לטרפד את העיסקה ולפגוע בפרנסתם של 1,250 משפחות, רק כדי לפגוע באלקטרה, תוך שהם משתמשים במילים גבוהות כמו קרטל ומונופול".

 

יקי ודמני, מנכ"ל אלקטרה מוצרי צריכה, מסר בתגובה: "חבל שגורמים מסוימים בענף החשמל המאופין באנשים טובים ומקצועיים בחרו לרדת לרמה שמביאה איתה מידע שקרי שבינו ובין המציאות אין כל קשר, ועקב כך לפגוע בפרנסתם של אלפי משפחות של עובדי אייס וספקיה. אם אלקטרה הייתה רוצה להרחיב את שטחי התצוגה שלה, היא הייתה עושה זאת באמצעות חנויותיה הקיימות בחמישית מחיר ולא משקיעה 45 מיליון שקל ומצרפת אליה מאות עובדים. בכוונת אלקטרה לטפח ולפתח את רשת אייס כרשת DIY ולהחזיר את הביטחון ואת הרגשת השייכות לעובדי הרשת וספקיה".

 

בטל שלח
    לכל התגובות
    x