סגור

פרשת משככי הכאבים: ג'ונסון אנד ג'ונסון ושלוש חברות הפצה ישלמו 26 מיליארד דולר

לפי הסדר פשרה שהושג בארה"ב במסגרת פרשת האופיואידים, ענקית הפארמה תשלם קנס של 5 מיליארד דולר במשך 9 שנים ושלוש חברות ההפצה ישלמו יחד 21 מיליארד דולר במשך 18 שנים. התובע הכללי של וושינגטון שלא הצטרף להסדר: "הוא רחוק מלהיות מספק עבורנו"

תובעים כלליים משורה של מדינות בארה"ב הודיעו היום (ד') על הסדר פשרה בפרשת משככי הכאבים, בסכום כולל של 26 מיליארד דולר – מול ענקית הפארמה ג'ונסון אנד ג'ונסון ועוד שלוש חברות הפצה של תרופות שהיו מעורבות בפרשה.


לפי תנאי ההסדר, ג'ונסון אנד ג'ונסון תשלם קנס של 5 מיליארד דולר ושלוש המפיצות, החברות Mckesson, Cardinal Health, ו-AmerisourceBergen ישלמו יחד 21 מיליארד דולר. תקופת התשלום תתפרש על 18 שנה, כאשר במקרה של ג'ונסון אנד ג'ונסון יועבר הסכום לאורך 9 שנים – כבר בשלוש השנים הראשונות תשלם חברת הפארמה 3.7 מיליארד דולר מתוך הקנס.
חברות ההפצה הואשמו באיבוד שליטה על הפצת האופיואידים, באופן שאיפשר העברת כמות עצומה של משככי כאבים בערוצים לא חוקיים, ובאופן שהביא להרס של קהילות. ג'ונסון אנד ג'ונסון הואשמה בכך שלא התייחסה באופן הנדרש, עד כדי זלזול, בסיכון להתמכרות במשככי הכאבים ששיווקה. החברות הכחישו את ההאשמות בעניין.

1 צפייה בגלריה
הפגנה נגד יצרניות אופיואידים ב ארה"ב
הפגנה נגד יצרניות אופיואידים ב ארה"ב
הפגנה נגד יצרניות אופיואידים בארה"ב
(צילום: בלומברג)

עוד נקבע במסגרת ההסדר כי תוקם מסגרת בדיקה עצמאית שתספק לשלוש המפיצות האמורות, וכן לרגולטורים המדיניים, את כל המידע על יעדי הפצת התרופות ותדירות האספקה – התקווה היא שמנגנון זה יסייע להפחית העברת יתר של תרופות לקהילות שונות בארה"ב.
הסכום הסופי שהחברות יידרשו לשלם בפרשה תלוי בשאלה כמה תובעים כלליים יצטרפו להסדר המוצע. כבר היום הודיע התובע הכללי של מדינת וושינגטון, רוב פרגוסון (Bob Ferguson), כי אין בכוונתו להצטרף לעסקה. "ההסדר הוא לא קרוב להיות מספק עבור וושינגטון", אמר פרגוסון.