סגור

רוחות של פשרה? ג'ונסון אנד ג'ונסון תפסיק למכור אופיואידים בארה"ב

החברה הסכימה להפסיק למכור משככי כאבים בארה"ב במסגרת הסדר פשרה בתביעה שהוגשה נגדה בניו יורק; במקביל תשלם 230 מיליון דולר למדינת ניו יורק; ההסדר הושג ברקע התגברות המגעים שמקיימת J&J להשגת הסדר ענק בגובה 26 מיליארד דולר שישים קץ לאלפי תביעות בפרשה

ג'ונסון אנד ג'ונסון הסכימה לשלם 230 מיליון דולר למדינת ניו יורק כחלק מהסדר בתביעה נגדה בפרשת האופיואידים. ההסדר הושג, על רקע התגברות המגעים עם החברה ושלושה מפיצים אחרים להשגת הסדר בגובה 26 מיליארד דולר שישים מאחור אלפי תביעות בפרשת האופיואידים
ההסדר שהשיגה החברה בניו יורק פוטר אותה מהמשך ניהול ההליכים בתביעה שהוגשה נגדה בלונג איילנד, אך לא מיתר התיקים בפרשה שעימם היא מתמודדת ברחבי ארה"ב, כולל תביעה מתמשכת המתנהלת נגד החברה בקליפורניה. כחלק מההסדר שהושג בניו יורק, ענקית התרופות הסכימה להפסיק למכור אופיואידים ברחבי ארה"ב.
1 צפייה בגלריה
הפגנה נגד יצרניות אופיואידים ב ארה"ב
הפגנה נגד יצרניות אופיואידים ב ארה"ב
הפגנה נגד יצרניות אופיואידים בארה"ב
(צילום: בלומברג)
יותר מ-3,000 מחוזות, ערים וממשל מקומיים אחרים הגישו תביעות משפטיות בפרשת האופיואידים, מה שסיבך את האפשרות להגיע להסדר והאט את קצב המגעים המתנהלים שהואטו במיוחד בעקבות משבר הקורונה.
ג'ונסון אנד ג'ונסון, יחד עם מפיצי התרופות הגדולים בארה"ב AmerisourceBergen, Cardinal ו-McKesson, קיימו שיחות עם ממשלים מקומיים רבים כדי להגיע להסדר ענק בגובה 26 מיליארד דולר.
בשבועות האחרונים השיחות על ההסדר הפכו אינטנסיבית יותר, בעוד תביעות גדולות בפרשה נגד החברה בקליפורניה ובווסט וירג'יניה החלו להתנהל.
המשפט בניו יורק אמור היה להיות הראשון ברחבי ארה"ב שיישמע על ידי חבר מושבעים והראשון הכולל חברות נוספות משרשרת האספקה של האופיואידים. עניין זה הוסיף דחיפות מיוחדת למשא ומתן.

טבע: "הליכים משפטיים מתמשכים אינם התשובה"

על רקע הדיווח על ההסדר, מסרה חברת טבע הישראלית: ״ישנו צורך משמעותי למציאת פתרונות להתמודדות עם שימוש לרעה באופיודים בארה״ב, אך הליכים משפטיים מתמשכים אינם התשובה לכך. טבע תמשיך לעבוד עם תובעים כלליים ברחבי ארה״ב להשלים הסדר לאומי שיסייע לאנשים הסובלים מהתמכרות לאופיודים לקבל גישה למשאבים הנחוצים להם, כולל מוצרים שייתרמו על ידי טבע לטיפול בהתמכרות ולהצלת חיים מפני מנת יתר.
טבע ממשיכה להיות מחויבת למניעת שימוש לרעה באופיודים הניתנים במרשם, וזאת מבלי לפגוע בגישה למשככי כאבים עבור מטופלים הזקוקים להם. במקביל למציאת פתרונות שיתופיים למשבר זה, אנו נגן בנחרצות על טבע מפני טענות בלתי מוכחות בניו יורק.״