סגור
ועידת ניו יורק יקי נוימן מנכ"ל דוראל
יקי נוימן מנכ"ל דוראל (צילום: אוראל כהן)

דוראל העמיקה את ההפסד, אך המנכ"ל אופטימי: "מעולם לא ראינו כזה ביקוש לחשמל"

עלייה חדה בהוצאות הניהול והתפעול, לצד השפעת פחת והוצאות מימון הובילו להפסד של 27.8 מיליון שקל ברבעון הראשון אצל חברת האנרגיה המתחדשת; אך בחברה סיפקו תחזית הכנסות אופטימית לשנים הקרובות; יקי נוימן שוחח עם המשקיעים על הזינוק בביקוש לחשמל בשל הדרישה להקמת חוות שרתים חדשות

מהפכת ה-AI מייצרת אופטימיות לחברות האנרגיה המתחדשת הישראליות הפועלות בארה"ב, ודוגמא לכך היה ניתן לראות בשיחה עם משקיעים שערכה היום חברת האנרגיה המתחדשת דוראל, עם פרסום התוצאות לרבעון הראשון של השנה. על פי מנכ"ל החברה יקי נוימן, הזינוק בביקוש לחשמל בשל הדרישה להקמת חוות שרתים חדשות הובילו לכך ש"מעולם לא ראינו כזה ביקוש לחשמל".
במקביל, החברה רושמת עלייה משמעותית בהכנסות בשל חיבור שורה של פרויקטים במהלך 2023, אך עלייה בהוצאות החברה העמיקה את ההפסד ברבעון הראשון של השנה, ביחס לתקופה המקבילה בשנה שעברה. בחברה מסבירים את העמקת ההפסד בין היתר בשל עלייה לאחזקות של יותר מ-50% בפרויקטים חדשים שהובילו לאיחוד בתוצאות החברה, יחד עם שורה של פרויקטים שטרם חוברו לרשת, אך צפויים להתחבר בזמן הקרוב ולשפר את הרווחיות של החברה.
סך ההכנסות של דוראל (NON-GAAP) ברבעון הראשון של השנה הסתכמו ב-55.8 מיליון שקל, זינוק של כ-255% מההכנסות של החברה ברבעון הראשון של 2023 שהסתכמו ב-15.7 מיליון שקל, שנבעה מחיבור פרויקטים חדשים לאורך השנה ואספקת החשמל בישראל ללקוחות פרטיים.
סך הכל לדוראל אחזקות בפרויקטים של יותר מ-1 ג'יגה, כשהחלק של החברה הוא כ-769 מגה-וואט. בהתאם לעלייה בהכנסות, עלות ההכנסות זינקה ל-41.8 מיליון שקל (לעומת 6.5 מיליון שקל ברבעון המקביל בשנה שעברה). בכך הרווח הגולמי של החברה הסתכם ב-13.9 מיליון שקל, לעומת 9.1 מיליון שקל ברבעון המקביל בשנה שעברה.
עם זאת, עלייה חדה בהוצאות הניהול והתפעול של החברה, יחד עם השפעת פחת של כ-10 מיליון שקל והוצאות מימון של 3.1 מיליון שקל, שהסתכמו ב-37 מיליון שקל, הובילו את החברה לרשום הפסד לפני מסים של כ-20 מיליון שקל, לפני מסים ולפני השפעת חלק מהפעילות בארה"ב. בכך סך ההפסד של החברה הגיע ל-27.8 מיליון שקל, לעומת 19.9 מיליון שקל ברבעון הראשון של השנה שעברה. לדוראל פרויקטים בארה"ב, אירופה וישראל, כאשר בחברה מדגישים את פעילות אגירת החשמל בישראל.
תחזית אופטימית
בשיחה עם המשקיעים שנערכה היום הבהירו בחברה כי העמקת ההפסד ברבעון הנוכחי נובעת בעיקר בשל השפעת פרויקטים שבשלבי הקמה מתקדמים, ואף הוקמו, אך טרם חוברו לרשת. סמנכ"ל הכספים של החברה מתן ברזילי ציין כי: "במחצית השנייה של 2024 נתחיל לראות שיפור בתוצאות, בדוחות של 2026 נראה את ההשפעה באופן מלא".
בחברה סיפקו גם תחזית הכנסות אופטימית לשנים הקרובות, בעיקר עם השלמת החיבור של כל חלקי פרויקט הדגל של החברה באינדיאנה. סך הכל צופים בחברה הכנסות של 465-508 מיליון שקל (חלק יחסי של החברה בהכנסות הפרויקטים) בשנת 2024, כשב-2026 צופים בחברה הכנסות מתואמות של יותר מ-1.2 מיליארד שקל.