סגור

נחשף בכלכליסט
מינוי יוסי בן ברוך מהווה ניצחון חלקי לשלמה אליהו

בעל השליטה במגדל אחזקות הצליח למנות מנכ"ל מקורב, שיוכל לפקח על דירקטוריון מגדל ביטוח, אך נכשל להשאירו כסמנכ"ל החברה־הבת

יוסי בן ברוך ימונה כמנכ"ל מגדל אחזקות ויעזוב את תפקיד סמנכ"ל הכספים של החברה־הבת מגדל ביטוח. ל"כלכליסט" נודע כי בן ברוך הביע את רצונו בפני הדירקטוריון להתמנות כמנכ"ל מגדל אחזקות הציבורית גם על חשבון התפטרות מתפקידו כסמנכ"ל כספים במגדל ביטוח.
בהתאם, דירקטוריון מגדל ביטוח החליט אתמול כי בן ברוך יכנס לתפקידו כמנכ"ל מגדל אחזקות החל מ־1 ביולי 2022 ועד אז יאתר הדירקטוריון סמנכ"ל כספים חדש. שלמה אליהו, בעל השליטה במגדל ויו"ר מגדל אחזקות, הוא שהוביל למינוי של בן ברוך, שהוא איש אמונו עוד מחברת הביטוח אליהו, למנכ"ל מגדל אחזקות. נראה כי שכרו של בן ברוך בחברת האחזקות יהיה דומה לזה שקיבל בחברת הביטוח.
1 צפייה בגלריה
יוסי בן ברוך מנכ"ל מגדל אחזקות סמנכ"ל כספים מגדל ביטוח
יוסי בן ברוך מנכ"ל מגדל אחזקות סמנכ"ל כספים מגדל ביטוח
יוסי בן ברוך
(צילום: אתר מגדל)
עבור אליהו מדובר בניצחון חלקי. מצד אחד, הוא הצליח להוביל מינוי בכיר בחברה, גם אם אינו תפעולי. ועדיין, אליהו הצליח להציב בכיר המזוהה עמו בתפקיד שמהווה סוג של זרוע מפקחת על דירקטוריון מגדל ביטוח. מצד שני, אליהו הפסיד לממונה על שוק ההון משה ברקת, מאחר שביקש למנות את בן ברוך בנוסף לתפקידו כסמנכ"ל הכספים של חברת הביטוח ולא במקום.
אם רצונו של אליהו היה מתממש, הדבר היה יוצר מצב אבסורדי, שבו מצד אחד, בן ברוך בכובעו כסמנכ"ל כספים היה כפוף למנכ"ל מגדל ביטוח, שגיא יוגב, ובכובעו השני כמנכ"ל החברה־האם הוא היה מפקח עליו. אלא שברקת הבהיר למגדל כי לא יאפשר כהונה של אותו אדם בשני התפקידים.
ברקת עמד על שלו גם לאחר שאליהו טען בפניו כי בעבר היו תקדימים לתפקידים כפולים כאלה כמו ערן צ'רנינסקי במגדל או רונן אגסי בהראל. ברקת הבהיר שעמדתו תקפה לכל חברות הביטוח ללא קשר לעבר. בתפקיד מנכ"ל מגדל אחזקות כיהן עד לפני חודש יפתח רון־טל, שהתפטר עפ"י רצונו של אליהו, שסירב לאשר לרון־טל את מרכיב השכר (10%) של מגדל אחזקות ולהעניק לו שיפוי בתפקיד.
האירוע מציב את מגדל בפני פרשת דרכים. יו"ר חברת הביטוח יפתח רון־טל מונה לתפקיד לפני חצי שנה בלבד. המנכ"ל, שגיא יוגב, מונה לפני פחות משלושה חודשים, מנכ"ל מגדל אחזקות מונה עתה וסמנכ"ל הכספים של מגדל ביטוח ימונה בחצי השנה הקרובה. גם תפקיד מנהל חטיבת ההשקעות של החברה לא אויש מאז עזב גיא פישר, כך שכל השדרה הניהולית של החברה מתחלפת תוך חצי שנה־שנה. מדובר בתהליך חסר תקדים בחברת ביטוח גדולה מסוגה של מגדל. גם בדירקטוריון היו זעזועים, כש־4 דירקטורים ‑ אריה מינטקביץ', גבי פיקר, חיים רמון ועוזי מוסקוביץ' ‑ הודחו למעשה בידי אליהו. ברקת עצר זמנית את הדחתם של שני האחרונים לחצי שנה נוספת. גם היחסים בין בעל השליטה אליהו ליו"ר רון־טל צוננים ומתוחים, אם כי נעשים נסיונות להחזיר אותם לתקנם.