סגור

האם בוצעה מניפולציה שהניבה רווח גדול לחלק מסוחרי האופציות על המעו"ף?

ירידה רגעית במדד המעו"ף (אופציות על ת"א 35) מעלה חשד שיש מי שדחף את מחיר הפקיעה לשיעור נמוך יותר וכך קצר רווחים. מי שמחזיק באופציית רכש גבוהה ממחיר הפקיעה מרוויח, אך אם מחיר הפקיעה גבוה משווי האופציה, המחזיק לא מרוויח. שחקנים בזירת אופציות המעו"ף מתכוונים לפנות לרשות ני"ע כדי לבדוק את הפוזיציות של המוכרים הגדולים בפתיחת המסחר

הרוחות בקרב שחקני אופציות המעו"ף (מכשירים עתידיים ופיננסיים) סוערות הבוקר. מחיר פקיעת הנגזרים, כלומר אופציות המעו"ף, נקבע על 1,634 נקודות, זאת בעקבות ירידה רגעית של מדד המעו"ף (אופציות על ת"א 35), שנסחר קודם לכן ברמה של 1,670 נקודות, בדומה לרמה שבה הוא נסחר גם כעת – 2% מעל מדד פקיעת הנגזרים השבועית.


מחיר פקיעת הנגזרים הוא שקובע את הרווח או ההפסד של סוחרי האופציות, וזאת בהתאם לאופציה שהם מחזיקים – put או call. אופציה המקנה את הזכות לרכוש את נכס הבסיס נקראת אופציית call (רכש). אופציה המקנה את הזכות למכור את נכס הבסיס נקראת אופציית put (מכר).

1 צפייה בגלריה
בורסה בורסת תל אביב 1
בורסה בורסת תל אביב 1
בורסת ת"א
(צילום: בלומברג)

הירידה הרגעית של המדד, שקבעה את מחיר הפקיעה על שיעור נמוך יותר, מניבה רווחים גדולים למי שמחזיק באופציית put. כך למשל מי שהחזיק באופציית put בשווי של 1,650 שקל יקבל עבורה 1,550 שקל, בעוד אילו מחיר הפקיעה היה נקבע לפי 1,670 נקודות, אותו שחקן לא היה מקבל דבר.
השחקנים בזירת אופציות המעו"ף מתכוונים לפנות לרשות ני"ע בדרישה לבדוק אם בוצעה מניפולציה לדחיפת המדד כלפי מטה בשעת קביעת מחיר הפקיעה.
שער הפקיעה נקבע לפי שער מכרז הפתיחה של המניות במדד ת"א 35. באופן תיאורטי, שחקן שיש לו פוזיציית שורט גדולה באופציות, ומנגד מחזיק מניות במדד ת"א 35, יכול לתת הוראת מכירה גדולה לכל מניות המדד במכרז הפתיחה. הוא יפסיד כ-2% על אותן מניות שמכר מתחת למחיר השוק, אך ירוויח על פוזיציית השורט. כדי להוכיח שנעשתה מניפולציה יש צורך לבדוק את הפוזיציות של המוכרים הגדולים היום בפתיחה – דבר שהרשות יכולה לבצע בקלות יחסית.