סגור

הלירה הטורקית מתרסקת: ארדואן הודיע: שכר המינימום יעלה ב-50%

מנהיג טורקיה ממשיך לכופף את הבנק המרכזי - חתך את הריבית במשק ל-14% מ-15%; שלח את המטבע המקומי לשיעור הגרוע אי פעם - הדולר מזנק ל-15.5 לירה לדולר; שיעור האינפלציה בטורקיה מטפס ל-21%

הלירה הטורקית נופלת מתחילת השנה ב-50% לעומת הדולר, שמזנק ל-15.5 לירה לדולר. זאת לאחר שהיום הודיע הבנק המרכזי בטורקיה על הורדת הריבית ל-14% מ-15%. שיעור האינפלציה שם מטפס ל-21%. בנאום שהוא נושא עתה אמר ארדואן כי שכר המינימום במדינה יעלה ב-50%.


נשיא טורקיה רג'יפ טאיפ ארדואן ממשיך לסרב להעלאת ריבית כדי לעודד לטענתו צמיחה כלכלית ויצירת מקומות עבודה. זאת למרות קריאה נואשת מצד משקיעים וכלכלנים כלפי ארדואן להפוך את החלטתו. הוא ממשיך לסרב בטענה כי ריבית גבוהה יותר תגרום לשיעור אינפלציה גבוה יותר, מה שלא קורה בפועל.

1 צפייה בגלריה
ארדואן לירה טורקית מטבע כסף שטרות טורקיה
ארדואן לירה טורקית מטבע כסף שטרות טורקיה
ארדואן ממוטט את המטבע המקומי
(צילום: איי אף פי, רויטרס)

בתחילת החודש פיטר ארדואן את שר האוצר לוטפי אלוון, כשנה לאחר שמונה לתפקיד. אלוון נחשב לטכנוקרט ידידותי לשוק, שהעדיף מדיניות כלכלית שמרנית יותר וניסה לבלום את עליית האינפלציה.
בסוף נובמבר האשים ארדואן את "ברוני הכסף" בצניחת הלירה. הם תוקפים לטענתו את הכלכלה הטורקית, והוא התחייב לפעול למען הורדת עלויות ההלוואה במטרה לתמרץ את הצמיחה ולהחזיר את הפופולריות שלו לקראת הבחירות המתוכננות ב-2023.
"אנחנו לא נוותר על התוכנית הכלכלית החדשה שלנו - לא משנה מה הם יעשו", אמר ארדואן. "הם מנסים ליצור תרחיש אפל באמצעות שיעורי המט"ח". המועצה הלאומית לביטחון, בראשות ארדואן, אף הכריזה כי האתגרים הנובעים מהמדיניות החדשה הם אחד האיומים שעומדים בפני המדינה, לצד פעילות טרור.