סגור
אסדת קידוח ניידת גז טבעי של אנרג'יאן
אסדת קידוח של אנרג'יאן (צילום: Energean)

אנרג'יאן מוכרת פעילותה במצרים, איטליה וקרואטיה תמורת 945 מיליון דולר

חברת חיפושי הנפט והגז היוונית-בריטית רכשה את הנכסים ב-2020 תמורת 284 מיליון דולר; לאחר השלמת העסקה, פעילות אנרג'יאן תתמקד במאגרים שבבעלותה בישראל ובמרוקו; הכסף ישמש לפרעון אג"ח בהיקף של 450 מיליון דולר ולתשלום דיבידנד בהיקף של עד 200 מיליון דולר

חברת האנרגיה אנרג'יאן שבניהולו של מתיוס ריגאס מוכרת את הפעילות שלה באיטליה, מצרים וקרואטיה לקרלייל (Carlyle International Energy Partners), בתמורה ל-820 עד 945 מיליון דולר, כתלות בביצועים עתידיים של החברה.
לאחר העסקה לאנרג'יאן יישארו נכסים בישראל (מאגר כריש) ובמרוקו (מאגר Anchois). הכסף ישמש את אנרג'יאן לפרוע אג"ח בהיקף של 450 מיליון דולר ולתשלום דיבידנד בהיקף של עד 200 מיליון דולר. את הערכת השווי של הנכסים מצד אנרג'יאן ביצע בנק ההשקעות ג'פריס.
השלמת העסקה צפויה עד סוף השנה, בכפוף לקבלת האישורים הרגולטוריים. אנרג'יאן מחזיקה בישראל כאמור במאגר הגז כריש, שהחל לפעול באוקטובר 2022 ומתמקד במכירות לשוק המקומי.
מתיוס ריגס, מנכ"ל אנרג'יאן: "העסקה מציינת פרק חדש ומרגש עבור אנרג'יאן. אנו מממשים החזר משמעותי על ההשקעה שביצענו ברכישת הנכסים הללו לפני ארבע שנים, ומביאים לידי ביטוי את האסטרטגיה שלנו להשאת ערך מקסימלי לבעלי המניות.
"במבט קדימה, העסקה מאפשרת לנו את החופש הפיננסי והניהולי לקידום צמיחה עתידית. אנו נתמקד במקסום הערך מנכסינו בישראל ובאיתור הזדמנויות כניסה לשווקים חדשים. קרלייל הינה הבית המתאים ביותר לנכסים אלו ואנו מאחלים להם הצלחה רבה".
לפני חודש פרסמה אנרג'יאן את תוצאות הרבעון הראשון של 2024. ואישררה את התחזית להמשך השנה. חברת חיפושי הנפט והגז היוונית-בריטית סיכמה את הרבעון הראשון של 2024 עם צמיחה של 49% בקצב הפקת הגז והנפט. עיקר הזינוק נבע מסיום תקופת ההרצה במאגר כריש.

סיבוב על נכסי אדיסון

משבר הקורונה חתך בחדות את מחירי הנפט - נסיגה שהובילה גם לירידות חדות במניות חברות הגז והנפט ברחבי העולם. חלק מהן התמודדו עם המשבר במכירת נכסים וצבירת מזומנים, ואנרג'יאן פעלה בשוק בניסיון להרוויח מהמגמה.
במסגרת זו, בדצמבר 2020 רכשה אנרג'יאן שורה של נכסי נפט מהחברה האיטלקית אדיסון (במצרים, איטליה, קרואטיה ובריטניה) תמורת 284 מיליון דולר - נכסים ששוויים לפני המגיפה היה גבוה בהרבה.
עתה, 4 שנים אחרי שהשלימה את עסקת אדיסון, אנרג'יאן משלימה מכירה של כמעט כל הנכסים באותה עסקה במחיר גבוה פי 3 מהעלות המקורית.
בשיחה עם המשקיעים שערכה היום חברה ציין ריגאס כי בחברה ממשיכים את הפעילות בישראל, ובעיקר "לא מערבבים את הפוליטיקה" בפעילוות החברה בארץ. עוד הוסיף ריגאס ביחס לשאלות המשקיעים כי בחברה יבחרו להתמקד בשנים הקרובות בגז טבעי ולא בהכרח בנפט.
הנכס המניב המרכזי של אנרג'יאן הוא מאגר כריש-תנין לחופי ישראל, שגודלו 100 BCM בחופי הים בישראל. במאגר כריש שהחל את הפקת הגז באוקטובר 2022 יש כ-100 BCM, והוא מספק כמחצית מכל הגז הטבעי הנצרך בישראל (ממאגר כריש לא מיוצא גז טבעי). בחברה מעריכים שלמאגר יש עוד 20 שנות פעילות.
כך למשל, את הרבעון הראשון של 2024 סיימה אנרג'יאן עם הכנסות של 413 מיליון דולר, זינוק של 49% לעומת הרבעון המקביל בשנה שעברה. העלייה נבעה מזינוק בהפקה הכוללת של החברה בכ-49% (142 אלף שווה ערך חביות נפט ליום), בזכות סיום תקופת ההרצה של מאגר כריש במהלך 2023 - ההפקה מהמאגר גדלה בהתאם ב-68% ל-1.2 BCM). אנרג'יאן ישראל שאותה מנהל שאול צמח מחזיקה גם במאגר קטלן שבפיתוח בימים אלה.