סגור

בלעדי
הפניקס ממשיכה להשקיע בנדל"ן: רוכשת 20% מקבוצת בסט ב-220 מיליון שקל

בסט נחשבת לאחת מקבוצות הביצוע הגדולות בישראל, ופעילה גם בתחום ההתחדשות העירונית, מחיר למשתכן ובחו"ל; לחברה יש גם הסכם לשיתוף פעולה עם מנורה מבטחים נדל"ן; בשנה האחרונה ביצעה הפניקס כמה השקעות בתחום הנדל"ן, ובהן בקבוצת חג'ג' ובחברה-בת של בוני התיכון

חברת הביטוח הפניקס תשקיע כ-220 מיליון שקל בקבוצת הבנייה בסט של האחים טנוס תמורת כ-20% ממניותיה. ל"כלכליסט" נודע כי העסקה היא לפי שווי חברה של 900 מיליון שקל לפני הכסף. אחרי הכסף מדובר בשווי של 1.1 מיליארד שקל.


בסט נחשבת לאחת מקבוצות ביצוע הבנייה הגדולות בישראל, ופעילה בשנים האחרונות גם בתחום ההתחדשות העירונית, מחיר למשתכן ובחו"ל, בעיקר בקנדה.
את המו"מ שנמשך שבועות ארוכים הובילו מטעם קבוצת בסט היו"ר רפי ביסקר והמנכ"ל אליאס טנוס; ומטעם הפניקס - המנכ"ל אייל בן סימון ומנהל חטיבת ההשקעות חגי שרייבר.
בין הפרויקטים של בסט, שהוקמה בצפון אבל בונה בכל רחבי הארץ: מגדלי התאומים של חברת רובינשטיין במתחם חסן ערפה בתל אביב, אצטדיון סמי עופר בחיפה, מתחם אפל בהרצליה, בנייני המורים והמשרדים של עזריאלי טאון, מרכז עזריאלי בחולון, מגדלי רסיטל של האחים חג'ג' ומגדל תוהא של אלוני חץ ונכסים ובניין.
אבי משפחת טנוס, בדיע טנוס, הקים את החברה לפני כ-50 שנה, ולאחר שמת לפני כארבע שנים, בגיל 75, מנהלים את הקבוצה ארבעת ילדיו. מלבד אליאס, שהוא המנכ"ל, מכהנים בה וסים, סמנכ"ל נכסים; עלא, שמוביל את פעילות החברה בקנדה; והאחות רדיר - מנהלת חוזים והתקשרויות.
זרוע הייזום היא הגדולה משלוש זרועות הפעילות של בסט בארץ. החברה פעילה בעשרות פרויקטים בשוק החופשי, במחיר למשתכן ובהתחדשות עירונית. בין הפרויקטים שהיא בונה: 230 דירות באור עקיבא ופינוי-בינוי בחולון, אור יהודה, קריית ביאליק, ראשון לציון ופתח תקווה. שתי זרועות נוספות של בסט הן זרוע הבנייה וזרוע עבודות הגמר בסט בילד-אפ.
החברה מעורבת כיום, לפי אתר האינטרנט שלה, בבנייה של 3,188 דירות ו-2.5 מיליון מ"ר של משרדים. היא מעסיקה 200 עובדים קבועים.

2 צפייה בגלריה
אייל בן סימון מנכ"ל קבוצת ביטוח הפניקס
אייל בן סימון מנכ"ל קבוצת ביטוח הפניקס
אייל בן סימון
(צילום: ענבל מרמרי)
הפעילות של בסט בחו"ל מרוכזת בקנדה, שבה גר אחד האחים. הפעילות שם היא בעיקר של נדל"ן מניב מסחרי ודיור להשכרה, כשהחברה בוחנת גם כניסה לאנגליה.
שנתיים לפני שמת, מינה בדיע את רפי ביסקר לתפקיד היו"ר. ביסקר נחשב לאחד ממנהלי הנדל"ן הוותיקים והמוערכים בארץ, והוביל את נכסים ובניין בתקופת נוחי דנקנר.

2 צפייה בגלריה
אליאס טאנוס ועידת דובאי
אליאס טאנוס ועידת דובאי
אליאס טנוס
(צילום: עמית שעל)
בסט התמודדה לפני כשנה וחצי על רכישת חברת אלעד קנדה מידי יצחק תשובה בעסקה גדולה של כמיליארד שקל, אבל פרשה לאחר שגופים קנדיים הציעו שוויים גדולים בהרבה.
יצוין כי לבסט יש הסכם בן שנה לשיתוף פעולה בתחום ייזום ופיתוח עסקי נדל"ן עם מנורה מבטחים נדל"ן. שיתוף הפעולה עם מנורה כבר הוליד כמה פרויקטים: דיור להשכרה בקנדה, פרויקט משרדים של 40 אלף מ"ר בנוף הגליל ושותפות במרכז מסחרי בנצרת.
בשנים האחרונות ביצעה הפניקס כמה השקעות בתחום הנדל"ן. ביולי 2018 רכשה 25% ממניות אקרו נדל"ן לפי שווי של 450 מיליון שקל בלבד, ובחודש שעבר הונפקה החברה בבורסה בתל אביב.
באוקטובר 2021 רכשה הפניקס 25% מחברת הנדל"ן הפרטית בנייני העיר הלבנה, שבבעלות היזם איציק בן־שוהם. בינואר השקיעה בזרוע היזמות של קבוצת חג'ג', חג'ג' נדל"ן. לפני כשבועיים דווח כי הפניקס תרכוש מניות בחברה-הבת של בוני תיכון הבורסאית, בוני התיכון התחדשות עירונית. על פי המתווה, תקבל הפניקס 19.9% ממניות החברה תמורת 112 מיליון שקל.
משרד הרצוג פוקס נאמן ייצג את הפניקס בעסקה. משרד ישראל שמעונוב ייצג את בסט.