סגור

מקבץ ועוד מקבץ: התיק של מגדל הופך אותה לחברת הנדל"ן הרביעית בגודלה

חברת הביטוח נכנסת להשקעה של 100 מיליון דולר בשותפות הרוכשת מקבצי דיור בארה"ב, ותיק הנדל"ן שלה מגיע כבר ל־16.5 מיליארד שקל

הגופים המוסדיים נוהרים לרכישות של נכסים מניבים גם לתוך 2022. הנדל"ן הפך עבורם לאחת החלופות היציבות כאלטרנטיבה לחוסר היציבות בשוקי המניות ולתמחורים המנופחים בענף הטכנולוגיה. על הגל הזה הודיעה אתמול חברת מגדל ביטוח על כניסה להשקעה של 100 מיליון דולר בשותפות שתבצע רכישות של מקבצי דיור בארה"ב.
לאחר שלוש השקעות משותפות בתחום, חוברת מגדל לשותפות נוספת, הפעם עם ווייט אוק פרטנרס (White Oak Partners), בעלים ומפעילה בתחום מקבצי הדיור מולטי פמילי בארה"ב. לעסקה מצטרפת חברת ייעוץ בשם בנטל גרין אוק (BGO) ושלושת הצדדים ישקיעו יחד 100 מיליון דולר ברכישת מקבצי דיור.

עד כה השקיעה מגדל 44 מיליון דולר בשותפות. שוקי היעד שבהם יפעלו יוגדרו על ידי ווייט אוק, ולרוב יוםפנה המיקוד לאזורי פרברים מבוקשים הקרובים למרכזי מטרופולינים הגדולים בארה"ב (MSA).
במגדל מתכוונים להחזיק בנכסים המדוברים כנכסים מניבים, ומעריכים שבמסגרת ההשקעה הנוכחית של 100 מיליון דולר ירכשו כ־10 מקבצים. מעבר לכך מתכוונים להשקיע מאות מיליוני דולרים בשנים הקרובות בתחום ולרכוש 20-10 מקבצים בארה"ב.
השותפות המדוברת כבר רכשה בדצמבר האחרון שלושה נכסים שעמדו בקריטריונים שהוגדרו לה, בפרברי הערים אטלנטה שבג'ורג'יה, שרלוט במדינת צפון קרוליינה ודאלאס שבטקסס. מדובר במקבצי דיור חדשים יחסית, שנבנו בשנים האחרונות בסטנדרטים גבוהים. חלק מהמתחמים נרכשים בשלב של השכרה ראשונית, שלב יוצא דופן לכניסת גופים מוסדיים להשקעת נדל"ן, שכן אלה נוהגים להיכנס בשלבים מאוחרים יותר של תפעול הנכס.
ארז מגדלי, מ"מ מנהל חטיבת ההשקעות במגדל ביטוח, אמר כי "מקבצי הדיור הם אחד מאפיקי ההשקעה היציבים ביותר בתחום הנדל"ן בארה"ב, וההזדמנויות בתחום רבות מאוד. נמשיך לפעול להשתלבות בהשקעות בנדל"ן בארה"ב לצד גופים מתמחים ומובילים".
עד כה רכשה מגדל מקבצי דיור ב־1.5 מיליארד שקל, ובשווי כולל של 3 מיליארד שקל, כולל החוב. תיק הנדל"ן שלה בארה"ב לבדו עומד על 4 מיליארד שקל, ותיק הנדל"ן הכולל של חברת הביטוח עומד על כ־16.5 מיליארד שקל, כך שהפורטפוליו בארה"ב מהווה 24% ממנו. תיק הנדל"ן של מגדל הוא הגדול ביותר בין הגופים המוסדיים, והוא מהווה כ־5% מכלל הנכסים של חברת הביטוח.
אילו מגדל היתה מפרידה את פעילות הנדל"ן שלה והופכת את הזרוע הזו לחברה עצמאית, החברה הזו היתה הרביעית בגודלה בארץ מבין חברות הנדל"ן המניב הציבוריות במונחים של שווי הנדל"ן להשקעה. החברות שהיו מקדימות אותה הן עזריאלי , שלה נדל"ן להשקעה בשווי של 31.8 מיליארד שקל; מליסרון , עם נדל"ן להשקעה בשווי 19.6 מיליארד שקל; וביג , עם 19.5 מיליארד שקל.
החברות הללו, וכן חברות נדל"ן מניב אחרות בעלות תיק קטן מזה של מגדל ביטוח, דוגמת אמות, נסחרות בשווי שוק גבוה משל מגדל ביטוח עצמה.
בין הנכסים שבהם מחזיקה מגדל נכללים מגדל המוזיאון בתל אביב, מגדלי אלון בתל אביב, מגדל צ'מפיון בבני ברק ומרכז ויצמן (איכילוב) בתל אביב.
מגדל ביטוח היא חברה פרטית שמוחזקת על ידי החברה הציבורית מגדל אחזקות, שבשליטת שלמה אליהו. שווי השוק של מגדל אחזקות עומד כיום על 5.7 מיליארד שקל, לאחר שמתחילת השנה עלתה מניית החברה ב־5.6% ובמהלך 2021 טיפסה ב־40%. שווי השוק של עזריאלי עומד על 36 מיליארד שקל, של מליסרון על 15.5 מיליארד שקל וזה של ביג על 10.5 מיליארד שקל. לשם השוואה, שווי השוק של אמות, שלה נדל"ן להשקעה ובפיתוח בשווי 15.57 מיליארד שקל, עומד על 12 מיליארד שקל.
2 צפייה בגלריה
ארז מגדלי
ארז מגדלי
ארז מגדלי, מ"מ מנהל חטיבת ההשקעות במגדל
(צילום: באדיבות מגדל)