סגור

בלעדי לכלכליסט
בעקבות רכישת פסגות: ברקת יתחיל לפקח על אלטשולר שחם

במסגרת האישור לרכישת פסגות, שתגדיל דרמטית את נכסי אלטשולר שחם, רשות שוק ההון דרשה שבית ההשקעות ימסור לה מידע מעת לעת על פי בקשתה. במקביל, רני צים טרם חתם על העסקה לרכישת הקרנות והתיקים של פסגות, והבלעדיות הוארכה בשבוע

רשות שוק ההון תחיל פיקוח מסוים על בית ההשקעות אלטשולר שחם בעקבות הגידול בהיקף פעילותו כתוצאה מרכישת בית ההשקעות פסגות. ל"כלכליסט" נודע כי במסגרת מתן ההיתר לרכישת פסגות נקבע כי אלטשולר שחם יגביר את רמת השקיפות מול הרשות, זאת מעבר לפיקוח הרגיל שקיים היום שבמסגרתו הרשות מפקחת על החברה־הבת הציבורית אלטשולר שחם גמל ופנסיה (57.4%), שהיא זו שרכשה את פסגות. הפיקוח יהיה דומה לפיקוח שחל על חברות האחזקה הציבוריות ששולטות בחברות הביטוח, דוגמת מגדל אחזקות שמחזיקה במלוא המניות של מגדל ביטוח. אם רשות שוק ההון תבקש לקבל מידע על תהליכי קבלת החלטות השקעה, פרוטוקולים של ישיבות ועוד מידע בנושאים כמו ממשל תאגידי, אז אלטשולר שחם יהיה מחויב להעביר אותו.

1 צפייה בגלריה
רן שחם מנכל משותף ב בית ההשקעות אלטשולר שחם
רן שחם מנכל משותף ב בית ההשקעות אלטשולר שחם
רן שחם מנכ"ל משותף בבית ההשקעות אלטשולר שחם
(צילום: אוראל כהן)
כיום, בעוד הבנקים נתונים תחת הפיקוח של בנק ישראל וחברות הביטוח מפוקחות על ידי רשות שוק ההון, לבתי ההשקעות אין מפקח ייעודי. בתי ההשקעות הפכו ב־15 השנים האחרונות לשחקן מרכזי בשוק ההון, שמנהל מאות מיליארדי שקלים מכספי הציבור, אך הפיקוח עליו נעשה ברמת המוצרים שלו. כך, רשות שוק ההון מפקחת על פעילות הגמל והפנסיה, ורשות ני"ע על פעילות קרנות הנאמנות וניהול התיקים וכו', אולם אין מי שמפקח על בית ההשקעות עצמו. בעבר נעשו ניסיונות להחיל פיקוח על ענף בתי ההשקעות, אולם מלחמות אגו בין רגולטורים על חלוקת הסמכויות מנעו זאת.
בעקבות רכישת פסגות יהפוך אלטשולר שחם לאחד המוסדיים הגדולים בשוק עם היקף נכסים של קרוב ל־300 מיליארד שקל, 240 מיליארד שקל מתוכם בגמל ופנסיה. כלומר, במצב הנוכחי המוצרים שהוא מנהל מפוקחים, אך אין מי שיפקח על התנהלות בית ההשקעות עצמו. נראה כי יו"ר רשות שוק ההון משה ברקת ניצל את ההזדמנות, שכן נדרש ממנו לאשר את העסקה, כדי לשים רגל בדלת של בית ההשקעות, ודרש ממנו להסכים להעביר מידע.
בשבוע שעבר הושלמה רכישת פסגות על ידי אלטשולר שחם גמל ופנסיה תמורת 910 מיליון שקל. החברה מעוניינת בעיקר בנכסי הגמל והפנסיה, ומנהלת מגעים מתקדמים למכירת הקרנות, ניהול התיקים וחבר הבורסה של פסגות לקבוצה בראשות רני צים תמורת 405 מיליון שקל. העסקה טרם נחתמה ול"כלכליסט" נודע כי צים קיבל ארכה של שבוע כדי להשלים מספר דרישות טכניות. לצים הייתה בלעדיות עד סוף השבוע והיא הוארכה עד לתחילת השבוע הקרוב. העיכוב הוא טכני והרגולטורים לא מערימים קשיים על הרכישה.