סגור

בלעדי לכלכליסט
אלון רבוע כחול תקים תחנות כוח זעירות לתעשייה האווירית

זרוע האנרגיה של מוטי בן־משה תקים חמש תחנות בשטח של תע"א בנתב"ג, בשיתוף עם חברת אופישיאנסי. זאת במסגרת ההסדרה לתמרוץ ייצור חשמל בשטחם של צרכנים גדולים

התעשייה האווירית מוציאה לדרך את ההקמה של חמש תחנות כוח זעירות בהספק כולל של 15 מגה־ואט. ל"כלכליסט" נודע כי אלון רבוע כחול, בבעלות מוטי בן משה, יחד עם שותפתה לפרויקטים חברת אופישיאנסי (Oficiency), זכו במכרז של תע"א להקמת התחנות בעלות של 100 מיליון שקל.
התחנות, שייבנו על השטחים של תע"א בסמוך לנמל התעופה בן גוריון, יפעלו באמצעות גז טבעי וישמשו ליצירת חשמל ואנרגיה תרמית למפעלי החברה במקום.
הקמת התחנות אושרה בידי רשות החשמל לפני כשנתיים, במסגרת פעימה ראשונה של רגולציה המאפשרת למפעלים, למרכזי מסחר ולבתי חולים להקים בשטחם תחנות כוח זעירות, שיופעלו בגז טבעי ובהספק של עד 16 מגה־ואט, לצורך אספקת חשמל וקיטור עצמית וגם למכירת עודפי ייצור לרשת. בשל הביקוש הרב מצד גופים שונים, הגדילה מאז רשות החשמל את מכסת הייצור לרף של כ־450 מגה־ואט לכלל התחנות שיוקמו במסגרת הרגולציה.
חברות נוספות שקיבלו אישורי הקמה דומים הן מקורות ורפאל, היתר להקמת ארבע תחנות כוח זעירות כל אחת, לתנובה אושרו שלוש תחנות, לבנק לאומי ולנמל אשדוד תחנה אחת ולישקר חמש. משרד הביטחון קיבל אישור להקמת 12 תחנות כוח זעירות בבסיסי צה"ל.
לאלון רבוע כחול, שהיא בעלת השליטה בחברות הציבוריות רבוע כחול נדל"ן ודור אלון, יש איגרות חוב הנסחרות בבורסת תל אביב, בהיקף של 742 מיליון שקל (חוב נטו). לאחר רכישת החברה, בהסדר מול נושיה, החל בן־משה בבניית זרוע אנרגיה, וזו מחזיקה כיום ב־16.94% מתחנת הכוח השנייה בגודלה בארץ, IPM שבבאר טוביה.
שווי האחזקה של אלון רבוע כחול מוערך ב־200 מיליון שקל, ובעלי התחנה מנהלים מגעים להנפקתה בבורסה לפי שווי של יותר מ־2 מיליארד שקל. גם התעשייה האווירית עומדת בפני הנפקה שצפויה להיות הגדולה בתולדות הבורסה המקומית — לפי שווי של כ־4 מיליארד דולר.
1 צפייה בגלריה
מוטי בן משה איש עסקים ינואר 2019
מוטי בן משה איש עסקים ינואר 2019
מוטי בן משה
(אוראל כהן)
זרוע האנרגיה של אלון רבוע כחול פועלת גם בהקמת אותן תחנות כוח קטנות לייצור חשמל באמצעות גז טבעי, וזאת במסגרת ההסדרה של המדינה לתמרוץ ייצור מבוזר של חשמל בחצרותיהם של צרכנים גדולים. עד היום זכתה החברה עם שותפתה למיזמים אלה, אופישיאנסי, בפרויקטים בהיקף כולל של 55 מגה־ואט, ובהם בעבור חברת hp. במקביל פועלת אלון רבוע כחול בייזום פרויקטי אנרגיה מתחדשת בגרמניה.
תחנות הכוח שיוקמו הן של חברת 2G, שפועלת מפרנקפורט ולה 6,500 לקוחות ברחבי העולם, וזאת במסגרת חוזה בין הצדדים. מדובר בהסכם אסטרטגי לשיתוף פעולה בלעדי של אלון רבוע כחול ואושפיניאסי עם החברה הגרמנית, בתחום הגנרציה והקו־גנרציה. במסגרת שיתוף הפעולה תוקם חברה בבעלות משותפת של 2G ואלון רבוע כחול, שתהיה המפיצה הבלעדית של מערכות החברה הגרמנית בישראל, וגם תעניק שירות תחזוקה בידי טכנאים שיוסמכו לכך בגרמניה.
אופישיאנסי, בבעלות אופיר יהלום ואבירם אדות, מתמחה בניהול פרויקטים, ובתכנון וביצוע מערכות גז טבעי לחברות, לגופים ממשלתיים ולרשויות מקומיות.