סגור

קבוצת דלק רשמה את הרווח הרבעוני הגבוה בתולדותיה: 2.5 מיליארד שקל

עם זאת, תוצאות החברה הושפעו בעיקר מרווח פיננסי שנבע מהחברה הבת איתקה. בנטרול רווח זה, הרווח הנקי היה מסתכם ב-639 מיליון שקל

קבוצת דלק שבשליטת יצחק תשובה הציגה היום (ג׳) את תוצאותיה לרבעון הראשון של 2022 ורשמה רווח נקי של מעט יותר מ-2.5 מיליארד שקל. מדובר ברווח הרבעוני הגבוה בתולדותיה - פי 9 מהרווח הנקי שרשמה בתקופה המקבילה אשתקד.
אמנם קבוצת דלק הציגה צמיחה משמעותית בפעילות הליבה שלה – מכירת גז ונפט – אך לתוצאת השיא אחראי נתון פיננסי. בחודש פברואר האחרון, השלימה איתקה את העסקה שבמסגרתה רכשה את החברה היפנית מרובני (Marubeni) שפועלת בתחום האנרגיה באיזור הים הצפוני תמורת 140 מיליון דולר, כשהתמורה הכוללת עשויה להגיע בעתיד ל-255 מיליון דולר. למרובני יש נכס מס נדחה בגובה 2.1 מיליארד שקל (658 מיליון דולר). יחד עם העלייה במחירי הנפט והגז בין מועד חתימת העסקה ועד להשלמתה, הדבר איפשר לקבוצת דלק להכיר ברווח ענק של 1.9 מיליארד שקל בדו"חות הרבעון הראשון של 2022. בנטרול רווח זה, הרווח הנקי המיוחס לבעלי המניות היה מסתכם ב-639 מיליון שקל – זינוק של 129% בהשוואה לרבעון המקביל.

1 צפייה בגלריה
מגזין מנהלים 2018 יצחק תשובה על רקע אסדת ה קידוח תמר
מגזין מנהלים 2018 יצחק תשובה על רקע אסדת ה קידוח תמר
יצחק תשובה על רקע אסדת תמר
(צילום: אלבטרוס, משה בנימין)

ההצלחה של אתיקה
כאמור, פעילות הליבה של קבוצת דלק הציגה צמיחה משמעותית גם היא. הכנסות החברה ברבעון הראשון של 2022 הסתכמו ב-3 מיליארד שקל, עלייה של 60% בהשוואה להכנסות של 1.9 מיליארד שקל בתקופה המקבילה. איתיקה, שהכנסותיה הוכפלו פי מעט יותר מ-2 לרמה של כמעט 2.4 מיליארד שקל, הייתה אחראית למרבית ההכנסות. מנגד, ההכנסות מהפעילות בישראל, כלומר מניו-מד אנרג'י, ירדו ב-12% והסתכמו ב-684 מיליון שקל. העלייה בהכנסות של איתקה היא תוצאה הן של עלייה כמותית (6.3 מיליון חביות לעומת 5.9 מיליון חביות בתקופה המקבילה – עלייה של 6.8%) והן של עליית מחיר.
עליית המחיר היא, בין היתר, תוצאה של הפלישה הרוסית לאוקראינה, כאשר רוסיה היא אחת מספקיות האנרגיה הגדולות בעולם.
ההכנסות מהפעילות בישראל הצטמקו בשל הפרידה הסופית של ניו-מד אנרג'י מחלקה ממאגר הגז תמר. בסוף 2021 ניו-מד אנרג'י מכרה את יתרת האחזקות של (22%) תמורת כמיליארד דולר לחברת מובאדלה פטרוליון מאבו-דאבי, וזאת בהתאם למתווה הגז שאסר עליה להחזיק בבעלות צולבת גם במאגר תמר וגם במאגר לווייתן. משום כך, נגרעו ממנה הכנסות שכן נכללו בתקופה המקבילה. עם זאת, הירידה קוזזה על ידי מחירי מכירה גבוהים יותר של הגז ליצוא, שהנתח שלו גדל. מאגר לווייתן מכר 2.7 BCM בתקופה, 1.1 BCM נמכרו למצרים, בעוד שבתקופה המקבילה נמכרו לה 0.9 BCM. הגז שמיוצא נמכר במחיר גבוה יותר מזה שבו הוא נמכר בשוק המקומי.
קבוצת דלק, שמנוהלת על ידי עידן ולס, נערכת להנפקת איתקה בבורסת לונדון במהלך השנה הנוכחית. כמו כן, בימים אלו היא מקדמת את הפיכת ניו-מד אנרג'י משותפות מוגבלת לחברה, שגם היא עתידה להירשם למסחר בלונדון.
ההון העצמי של החברה עמד בסוף הרבעון הראשון של השנה על 4.3 מיליארד שקל, בעוד שבסוף 2021 הוא עמד על 2.6 מיליארד דולר.