סגור

אנרג'יאן שוב לא עומדת ביעד: הפקת הגז מכריש רק במחצית השנייה של 2022

החברה נערכה להפקה מסחרית של גז עד סוף 2021, אך בהמשך עודכן התאריך פעמיים. הנימוק הוא מגבלות שונות על רקע מגפת הקורונה

אנרג'יאן, המחזיקה במאגר הגז כריש, עדכנה היום (ב') פעם נוספת את תאריך היעד להפקת גז מסחרי מהמאגר, והוא עומד כעת על אמצע שנת 2022.


זאת לטענת החברה בשל משבר הקורונה ומגבלות שונות, בעיקר בסינגפור, שם נבנתה היחידה הצפה לאחסון ופריקה (FPSO) עבורה.

1 צפייה בגלריה
אסדת קידוח אנרג'יאן מאגר גז כריש 2
אסדת קידוח אנרג'יאן מאגר גז כריש 2
אסדת קידוח של אנרג'יאן
(צילום: אוראל כהן)

בפברואר השנה דיווחה החברה כי היא נערכת להפקה מסחרית של גז ממאגר כריש עד סוף 2021. מספר שבועות לאחר מכן, בדו"ח שפרסמה בתחילת חודש מרץ השנה חברת דירוג האשראי מודי'ס, נכתב כי אנרג'יאן לא תעמוד ביעד שלה, והיעד המשוער העדכני נכון לאותה עת עמד על מרץ 2022, עם אופציה לעיכוב נוסף לתוך הרבעון השני של 2022.
כאמור כעת התאריך שוב מתעדכן לאמצע 2022. כך על פי עדכון תפעולי שפרסמה היום החברה.
אנרג'יאן, שנסחרת בבורסות לונדון ותל אביב, פועלת בתחום הפקת נפט וגז טבעי, והיא בעלת פרויקטים בישראל, ביוון, במצרים, באיטליה, בקרואטיה, בבריטניה, במלטה ובים האדריאטי.
החברה נכנסה לישראל ב־2016 עם רכישת רישיונות הפיתוח לכריש ותנין. במרץ 2018 החליטה להשקיע בכריש. הטיפול בגז והפקתו יבוצעו על ידי מתקן טיפול צף הראשון מסוגו באגן הים התיכון, אשר ימוקם כ־90 ק"מ מהחוף. ביוני 2020 ביצעה אנרג'יאן את הנחת הצנרת התת־ימית של מאגר כריש. הצנרת הונחה מאזור נקודת הקיבול בחוף דור עד מיקום הבאר.
לפי החברה, בשל ההשפעה המתמשכת של נגיף הקורונה בסינגפור, התעדכנה התחזית לתחילת הפקת הגז המסחרית, אולם ללוח הזמנים המתוקן לא אמורה להיות השפעה מהותית על זרם ההכנסות הצפוי במהלך 15 השנים הבאות של עסקי הגז בישראל.
בהתייחס לפרויקט כריש, מעדכנת החברה כי למעלה מ-90% מהפרויקט כבר הושלמו עד סוף אפריל 2021. העבודות התת-ימיות והיבשתיות בישראל ובמימיה הכלכליים לא הושפעו באופן משמעותי ממגפת הקורונה ולוח הזמנים נשמר. מעל 82% מהעבודות התת-ימיות הושלמו, וכך גם 97% מהעבודות היבשתיות. מהיחידה הצפה הושלמה בניית 95%.