$
בארץ

אנרג'יאן לא עומדת ביעד שלה: גז מכריש צפוי רק בעוד שנה

דו"ח שפרסמה חברת הדירוג מודיס קבע כי היעד המשוער כעת להפקת גז מסחרי מהמאגר הוא מרץ 2022, עם אופציה לעיכוב נוסף לתוך הרבעון השני של אותה שנה. המשמעות היא אי עמידה בחוזי אספקה, ומי שירוויחו מכך הם תמר ולוויתן, שיוכלו בינתיים למכור יותר גז

ענת רואה 08:0704.03.21

אנרג'יאן, המחזיקה במאגר הגז תנין, לא תעמוד ביעד שלה להפיק גז מסחרי ממאגר כריש עוד השנה, והיעד המשוער עומד כעת על מרץ 2022 עם אופציה לעיכוב נוסף לתוך הרבעון השני, כך עולה מדו"ח של חברת דירוג האשראי מודיס. הדירוג שנתנה מודיס, BA3, זהה לדירוג של לווייתן שכבר מפיק ומספק גז.

 

אנרג'יאן חתומה על הסכמים למכירת גז טבעי בהיקף שנתי של 7.4BCM לשוק הישראלי (כמות דומה לזו שהופקה ב־2020 ממאגר לווייתן), ועיכוב משמעו אי יכולת עמידה באותם חוזים. מי שירוויחו מכך הם מאגרי תמר ולווייתן, שיוכלו בינתיים למכור יותר גז, לאחר ששנת 2020 הסתיימה במכירת גז בכמות נמוכה משמעותית מהתחזית. ככל שהפקת הגז תידחה, יידחו גם מועדי תשלום המסים, כלומר גם המדינה מאבדת הכנסות.

 

 

בתחילת השבוע דיווחה אנרגיאן על גיוס בהיקף 2.5 מיליארד דולר, ולצדו פרסמה מודיס את הדירוג שלה. "אף שהושלם פיתוח שלוש הבארות הראשיות של כריש, עדיין נמשכות בניית היחידה הצפה לייצור אחסון ופריקה (FPSO) ועבודות תת־ימיות", נכתב בדו"ח. לפי המפורט, הפלגה של FPSO מסינגפור, שתוכננה לאוקטובר 2020, נדחתה עד 15 בספטמבר 2021, בשל עיכוב של 3.5 חודשים בייצור גוף בסין ועיכובים נוספים הקשורים למשבר הקורונה. עוד נכתב כי ייתכן שלפרויקט תהיה אי נזילות מספקת אם העיכובים יתארכו מעבר לאמצע 2022. 

אנרג'יאן FPSO אנרג'יאן FPSO צילום: אנרג'יאן

 

אנרג'יאן, שנסחרת בבורסות לונדון ותל אביב, פועלת בתחום הפקת נפט וגז טבעי, והיא בעלת פרויקטים בישראל, ביוון, במצרים, באיטליה, בקרואטיה, בבריטניה, במלטה ובים האדריאטי.

 

החברה נכנסה לישראל ב־2016 עם רכישת רישיונות הפיתוח לכריש ותנין. במרץ 2018 החליטה להשקיע בכריש. הטיפול בגז והפקתו יבוצעו על ידי מתקן טיפול צף FPSO, הראשון מסוגו באגן הים התיכון, אשר ימוקם כ־90 ק"מ מהחוף. ביוני 2020 השלימה אנרג'יאן את הנחת הצנרת התת־ימית של מאגר כריש. הצנרת הונחה מאזור נקודת הקיבול בחוף דור עד מיקום הבאר.

 

לפני כחודש דיווחה אנרג'יאן שהיא נערכת להזרמת גז מכריש "לקראת סוף השנה הנוכחית" והוסיפה כי תיתכן דחייה של חודשיים-שלושה.

x