סגור
חיפוש

בלעדי לכלכליסט
ועד עובדי אקרשטיין: "נתח מההנפקה או שנלך לשביתה"

לטענת העובדים הם זכאים לחלק מתמורת ההנפקה כי הם שהביאו את החברה להישגים. עיקר זעמם מופנה לעלות שכר ההנהלה שנחשף בתשקיף

הנפקת חברת אקרשטיין נתקלת במכשול מצד עובדי החברה. ל"כלכליסט" נודע כי ועד העובדים של אקרשטיין, שבראשו עומד שמעון זפרני, מאיים בהשבתה של מפעלי החברה בראש פינה, ירוחם ואשדוד אם הנהלת אקרשטיין לא תעביר חלק מרווחי ההנפקה לעובדים. חברת הנדל"ן והתשתיות מבקשת לגייס 400 מיליון שקל לפי שווי של 1.4 מיליארד שקל. העובדים מבקשים לקבל חלק מכספי הגיוס וטוענים כי הם אלה שהביאו בעבודה קשה את החברה להישגים שאליהם הגיעה ולמצבה הפיננסי כיום. מחצית מכספי ההנפקה יועברו למשפחת אקרשטיין שתבצע מכר של מניות בגיוס.
אקרשטיין מעסיקה כ־700 עובדים, רובם המכריע בארץ, ובין ההנהלה לוועד קיים הסכם עבודה שמתחדש אחת ל־3 שנים שתמורתו מחוייבים העובדים לשמור על יחסי עבודה תקינים ושקט תעשייתי. עם זאת, השינוי המשמעותי שתעביר החברה בהנפקה מביא לצעד שבו נקטו. שלושת הוועדים המקומיים והוועד הארצי יקיימו בימים הקרובים פגישה עם הנהלת אקרשטיין, אולם העובדים חוששים שעד לפגישה תתבצע ההנפקה והם יאחרו את המועד.
1 צפייה בגלריה
גיורא אקרשטיין יו"ר אקרשטיין תעשיות
גיורא אקרשטיין יו"ר אקרשטיין תעשיות
גיורא אקרשטיין יו"ר אקרשטיין תעשיות
(צילום: אוראל כהן)
העובדים מלווים ביו"ר הסתדרות עובדי הבניין והעץ איציק מויאל שאתמול אמר ל"כלכליסט" כי "מה שהוציא את העובדים משיווי משקל היה הפרסום בתשקיף לגבי השכר של המנכ"ל וחברי ההנהלה, ובעוד שאיתם מתווכחים על פירורים המנכ"ל מגיע לשכר במימדים אחרים. כל הזמן טוענת ההנהלה בפניהם על הצורך בהידוק החגורה לשיפור התנאים שלהם ופתאום רואים בעיתונות ובתשקיף שהמנכ״ל לבדו מרוויח יותר מ־15 מליון שקל".
העובדים קיימו אסיפות הסברה ומאיימים כי אם הנהלת החברה לא תיענה לדרישותיהם בהקדם הם יפנו להסתדרות להכריז על סכסוך עבודה.
לפי תשקיף החברה עלות השכר של המנכ"ל דוד זבידה, שכוללת גם תגמול הוני, עמדה ב־3 השנים האחרונות על 19.3 מיליון שקל מהם 4.5 מיליון שקל ב־2020, ושכר בעלות של 6 מיליון שקל ושל 8.8 מיליון שקל ב־2019 וב־2018 בהתאמה. זבידה קיבל תוכנית תגמול מבוססת ביצועים כולל הבשלה שתסתיים בינואר 2022; שבבסיסה יש מענק עם תקרה של 18 מיליון שקל שנגזר מה־EBITDA, ומענק שנתי של 2% מתזרים המזומנים של החברה; סגן היו"ר צבי אקרשטיין משך שכר בעלות של 2 מיליון שקל ב־2020; מאיה ליפין אקרשטיין, ראש המערך המשפטי עם שכר בעלות של 1.8 מיליון שקל; קרין אקרשטיין, יועצת ניהול אדריכלי עם שכר בעלות של 540 אלף שקל, והיו"ר גיורא אקשרטיין עם שכר בעלות של 456 אלף שקל בלבד.