סגור
פגיעה במושב שתולה שבצפון מלחמה בעזה חרבות ברזל 15.10
פגיעה במושב שתולה בצפון

השלכות המלחמה: חברת הדירוג פיץ׳ מציבה את דירוג האשראי של ישראל תחת "מעקב שלילי"

הדירוג עצמו נותר ללא שינוי, ברמה של +A; בפיץ' מסבירים כי אף שלא מדובר בתרחיש מרכזי, "התרחבות העימות בדרום, ככל שיכלול גם עימות צבאי בקנה מידה נרחב עם מספר שחקנים נוספים ולאורך תקופה מתמשכת, עלול לגרום להתדרדרות בנתונים הפיסקליים"

חברת הדירוג פיץ' (Fitch Rating) מציבה את דירוג האשראי של ישראל תחת "מעקב שלילי" - לדבריה בשל שינוי בתפיסת הסיכון הגיאופוליטי לנוכח התפרצות מלחמת "חרבות ברזל". הדירוג עצמו נותר ללא שינוי, ברמה של +A. גם בתחזית הדירוג לא בוצע שינוי.
במשרד אוצר הסבירו כי משמעות ההודעה היא שבכוונת פיץ' לעקוב באופן תדיר אחר ההתפתחויות הביטחוניות באזור, ובמהלך ששת החודשים הקרובים, במקרה של הרעה משמעותית במצב הביטחוני, היא עלולה לבצע פעולת דירוג שלילית. לחילופין, במקרה שהרעה מסוג זה לא תתממש, יוסר "המעקב השלילי".
משרד האוצר לא פרסם את ההודעה המקורית לתקשורת והסתפק בתיאור עיקריה. לדברי האוצר, הודעת פיץ' משקפת את החשש שלה מכך ש"התרחבות העימות הנוכחי, ככל שיכלול גם עימות צבאי בקנה מידה נרחב עם מספר שחקנים נוספים ולאורך תקופה מתמשכת, עלול לגרום להידרדרות בנתונים הפיסקליים". החברה מדגישה כי לא מדובר בתרחיש מרכזי, אולם אם יתממש הוא עלול להביא לגידול מתמשך בהוצאה הממשלתית, ירידה בהכנסות המדינה, להוביל לפגיעה בסנטימנט הצרכנים והמשקיעים והרעה במדדי האשראי של ישראל.
חברת הדירוג סבורה כי הסיכון בהתרחבות העימות עלה באופן משמעותי לאור חילופי האש התכופים בגבול לבנון וכן לאור ההתבטאויות של גורמים בכירים באיראן ובחיזבאללה. החברה מבהירה כי מחיר הרחבת העימות כאמור, עבור איראן וחיזבאללה, יהיה גבוה מאוד, וזאת בהמשך לאזהרותיהן של ישראל וארה"ב.
בה בעת, מדגישה פיץ' בהודעתה כי נוכח הכלכלה הדינמית בעלת ערך מוסף גבוה, מוכנות המדינה לעימות צבאי והיסטוריה של עמידות בפני עימותים מסוג זה, בשילוב עם מדדים פיסקאליים טובים, חשבונות חיצוניים חזקים וכריות נזילות גבוהות - לא סביר שעימות קצר באופן יחסי, המוגבל בעיקר לרצועת עזה, ישפיע על דירוגה של ישראל.
הודעת פיץ' מגיעה לאחר שבסוף השבוע חברת הדירוג מודי'ס הודיעה כי היא דוחה בחצי שנה את פרסום דו"ח הדירוג שלה על ישראל. "הסכסוך המחודש ממשיך לגבות מחיר אנושי כבד. מודי'ס תמשיך להעריך את סיכון האשראי הרחב יותר של פעולות האיבה האחרונות ותעדכן את השוק בהשקפותינו בהתאם", אמר בכיר במודי'ס בשיחה עם "כלכליסט", "אנו ממשיכים להעריך את השפעת המצב על דירוג האשראי ולא ביצענו שום שינוי בו בשלב זה".