סגור

רגולטור הקנאביס לא מאשר ליגאל דמרי להיכנס להשקעה בחברת טוגדר

דמרי תכנן לרכוש 20% ממניות טוגדר תמורת 15 מיליון שקל, לצד הלוואה של 10 מיליון שקל; בעקבות החלטת היחידה לקנאביס רפואי במשרד הבריאות, עברו הצדדים לתוכנית של הלוואה המירה מצד דמרי

התפתחות מפתיעה בענף הקנאביס הרפואי. היחידה לקנאביס רפואי במשרד הבריאות (יק"ר) החליטה לא לאשר ליגאל דמרי להשקיע בחברת טוגדר. כמקובל במקרים אלה, לא נמסר נימוק להחלטה.
דמרי ביקש להשקיע באופן עצמאי (במנותק מחברת הנדל"ן ששליטתו) 15 מיליון שקל בטוגדר תמורת הקצאה של עד 21.2% מהון המניות של החברה וכתבי אופציות, בהנחה של מימוש מלא. זאת לצד הענקת הלוואה של 10 מיליון שקל, שתישא ריבית שנתית של 6%.
בעקבות חסימת העסקה על ידי הרגולטור, הצדדים נערכים כעת לתרחיש אלטרנטיבי של עסקת הלוואה המירה מצד דמרי - כזו שלדעת החברות תאפשר עמידה בהוראות היק"ר.
פרטי ההלוואה יפורטו בהמשך בהודעה נפרדת, לאחר שיסוכמו בין החברות - ויובאו לאישור הבורסה ולאישור אספת בעלי המניות. לנוכח ההתפתחויות, בוטלה אספת בעלי מניות שתוכננה למחר לאישור המתווה הקודם של העסקה.
כדי להפוך למשקיע בעל עניין, שמחזיק ביותר מ-5% מהון המניות של חברת קנאביס רפואי בישראל, נדרש לקבל אישור מיוחד מהיק"ר. הנוהל הקיים בעניין זה מכונה "נוהל כספת", שעל פיו מוגש השם של המשקיע הפוטנציאלי, והוא נבדק על ידי מערכת הביטחון שמקבלת את ההחלטה. כך שלמעשה לא היק"ר אחראי על מתן האישור אלא רק על מסירתו. הנימוקים לתשובה שלילית כאמור אינם נמסרים.
בעלי המניות העיקריים בטוגדר הם גיא עטיה (17.6%), ניסים ברכה (16.43%) וניר סוסינסקי (12.75%). יו"ר החברה הוא יוחנן דנינו, שמחזיק 1% מהון המניות שלה. ברכה מכהן בתפקיד המנכ"ל של טוגדר. עבור דמרי, לא מדובר בעסקה משמעותית במונחים כספיים - מול שווי חברה של 74.3 מיליון שקל.
אף שסיבת הסירוב לדמרי לא נמסרה, ההערכות בשוק הן כי ההחלטה נובעת מהחלטת רשות התחרות באוגוסט להגיש נגד דמרי כתב אישום בכפוף לשימוע בחשד לתיאום מחירים במכרזי מחיר למשתכן בנתיבות.
ממשרד הבריאות מסרו בתגובה: "על פי החוק נערכת בדיקה לאיתור מידע המונע מתן רישיון עיסוק בסם, ובכלל זה קבלת חוו"ד משטרת ישראל. לעניין הבדיקה של גורם זה או אחר לא ניתן להשיבכם - מדובר במידע הנוגע לצד שלישי שלא ניתן למוסרו".

1 צפייה בגלריה
הועידה הכלכלית הלאומית 2021 יגאל דמרי
הועידה הכלכלית הלאומית 2021 יגאל דמרי
יגאל דמרי
(צילום: יריב כץ)