סגור
אספן גרופ מימין אבן ניומן שלומי עקריש יוסי רייק צופית הראל ו גיא פרג
מימין: אבן ניומן, שלומי עקריש, יוסי רייק, צופית הראל וגיא פרג (צילום: גלעד פורת)

אספן גרופ נכנסת להתחדשות עירונית - תזרים לפעילות מאות מיליוני שקלים

כניסה ראשונה של חברת הנדל"ן המניב אספן לתחום הבנייה למגורים - רוכשת 50% מרייק ב-45 מיליון שקל; תצטרך להעמיד 2 מיליארד שקל למימון הפרויקטים של החברה ופעילותה השוטפת

עסקה יוצאת דופן בתחום ההתחדשות העירונית, תוביל את החברה הציבורית אספן גרופ להשקעה של מאות מיליוני שקלים בבנייה למגורים.
אספן גרופ דיווחה היום (א') לבורסה כי היא רוכשת 50% מחברת רייק נדל"ן תמורת 45 מיליון שקל. רייק היא יזמית בנייה למגורים הפועלת בעיקר בתחום ההתחדשות העירונית, ומדובר בדריסת רגל ראשונה של אספן בבניה למגורים - עד כה התמחתה החברה בנדל"ן מניב, בעיקר בתחום המלונאות.
אספן גרופ תצטרך להעמיד 2 מליארד שקל לפרויקטים של רייק - הנחוצים לפעילותה השוטפת והעמדת ההון עצמי והמימון הדרוש לפרויקטים. אתר האינטרנט של רייק מלמד כי יש לחברה 7,000 דירות בהליכי תכנון בעשרות פרויקטים. על מנת להוציא את הפרויקטים הללו לפועל, היא תצטרך לקבל מאספן מימון רחב היקף.
על בסיס ההערכות הזהירות בשוק, עלות בנייה של דירה עומדת על כ-1.5 מיליון שקל - ומכאן שעלות הקמת 7,000 דירות עומדת על מעל 10 מיליארד שקל. תחום הבנייה למגורים מתבסס ברובו על מימון בנקאי, ואולם כדי לקבל את המימון מהבנק החברה צריכה להביא 20% מעלות הפרויקט ממקור עצמי. לפיכך, בהינתן שרייק תסתמך על הזרמות של אספן, מדובר בסכומים של מאות מיליוני שקלים.
על פי הדיווח של אספן, המימון לפעילותה השוטפת של רייק יהיה במנגנון של הלוואת בעלים. בהודעה לא דווח מה שיעור הריבית, אך אין ספק כי היא תהיה נמוכה משמעותית מהריבית המקובלת בשוק הבנייה - ושפותרת לרייק את האתגר הגדול הנובע מהריבית הגבוהה במימון הבנקאי.
חברת רייק הוקמה על ידי יוסי רייק, ופועלת משנת 2009 להקמת פרויקטים התחדשות העירונית- תקופה שבה תוכנית הדגל בתחום תמ"א 38 הייתה בחיתוליה. בשנת 2022 עמד הרווח הנקי של רייק על 6.7 מיליון שקל.
יוסי רייק יוכל למשוך לביתו חלק נכבד מהסכום שתשלם אספן לרכישת מניותיו. זאת שכן על פי הדיווח לבורסה, התמורה שהחברה תקבל תשמש לפירעון הלוואות ולמשיכת דיבידנד.
אספן גרופ, שנסחרת בבורסה לפי שווי של 468 מיליון שקל, נשלטת על ידי רוני צארום שמחזיק ב-45% ממניות החברה - צארום מחפש בתקופה האחרונה קונה לאחזקותיו באספן. העסקה עם רייק נרקמה בתיווך דן הלפרט ונדב לוי, את שני הצדדים בעסקה ייצגו עורכי הדין אמיר עמר, אלי אשל, אסף לפיד וקטיה גרוסמן ממשרד AYR - עמר רייטר ז׳אן שוכטוביץ ושות'.